Reklama

Dla ludzkiego życia

Teoretycznie wszyscy lekarze powinni troszczyć się o życie drugiego człowieka. Wszyscy składają przyrzeczenie lekarskie, tzw. przysięgę Hipokratesa, w którym zobowiązują się „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu”. Pierwotnie przysięgano również: „Nigdy nikomu, ani na żądanie, ani na prośby niczyje, nie podam trucizny, ani też nigdy takiego sam nie powezmę zamiaru, jak również nie udzielę żadnej niewieście środka poronnego”. Słowa zarówno nowożytnej, jak i starożytnej przysięgi są dziś łamane przez środowiska lekarskie, które dopuszczają możliwość aborcji i eutanazji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stan sumień lekarskich, które mimo przysiąg i zasad etyki lekarskiej nie miały nic przeciwko przerywaniu ciąż, poruszył przed laty sumienie krakowskiego pediatry - dr. Rafała Michalika. Inspirowany encykliką Pawła VI „Humanae vitae”, już w latach 80. próbował działać na rzecz ochrony życia. Angażował się m.in. w Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. Jednak dopiero wraz ze zmianą ustroju możliwe stało się sformalizowanie tej działalności. Przy silnym wsparciu krakowskiego środowiska obrońców życia udało mu się założyć w 1991 r. fundację Pro-Humana Vita, której celem jest propagowanie ochrony życia, nauka naturalnych metod planowania rodziny oraz rzetelna służba lekarska. Rafał Michalik mówi, że aby chronić życie - należy robić rzeczy proste, a skuteczne. W gronie założycieli, obok dr. Rafała Michalika, znalazły się m.in. takie znane osobistości, jak dr Wanda Półtawska, dr Józefa i dr Jan Deszczowie, dr inż. Antoni Zięba. Fundacja powstała dzięki wsparciu nieżyjącego już mec. Zbigniewa Chojnackiego i reaktywowanego przez niego Arcybractwa Miłosierdzia im. ks. Piotra Skargi. Pomoc Arcybractwa polegała na wniesieniu do majątku fundacji lokalu na 7 lat bezpłatnego użytkowania.

Przychodnia Zdrowia Rodziny

Reklama

Najbardziej widocznym polem działalności Fundacji Pro Humana Vita jest Przychodnia Zdrowia Rodziny, która mieści się w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 1. Wyróżnia się tym od innych prywatnych przychodni zdrowia, że lekarze, którzy w niej pracują, podpisują dodatkowe zobowiązanie o ochronie życia człowieka i postępowaniu w granicach nauczania Kościoła katolickiego. Chorzy w przychodni mogą skorzystać z porad wielu specjalistów: ginekologa, pediatry, internisty, logopedy, psychologa, psychiatry, kardiologa, neurologa, endokrynologa.
Szczególnie ważna jest działalność poradni ginekologicznej. To właśnie w sprawach związanych z prokreacją człowieka toczy się dziś w świecie największa walka o godność i życie ludzkie. Na Sławkowskiej 1 ginekolodzy nie przepisują środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych. -Niektórzy nasi lekarze przeżywali nawet z tego powodu awantury z zawiedzionymi pacjentkami - mówi kierownik przychodni dr Maria Smarzyńska-Filipecka. Tutaj propaguje się życie. Pacjentki, które chcą współżyć seksualnie, zachęcane są raczej do obserwowania swojej płodności niż do ubezpładniania się. Zdarzały się przypadki, że pacjentki chciały usunąć ciążę - nie dość, że oczywiście odmawiano, to oferowano takim zdesperowanym kobietom pomoc. Mogły liczyć na opiekę psychologa, a w niektórych przypadkach także na wsparcie materialne. W pomoc takim osobom angażowały się także siostry nazaretanki. To poważna różnica w stosunku do innych poradni ginekologicznych. - Ginekologami wiele osób zostaje dlatego, że to dobry biznes, a nie dlatego, że są przyjaciółmi kobiet - mówi dr Smarzyńska-Filipecka. Dodaje też, że przez lata sumienia lekarskie były niszczone przez sytuację, w której na polskich oddziałach ginekologiczno-położniczych jednocześnie podtrzymywano i usuwano ciąże. Dlatego ważne jest, by pacjenci pozostawali pod opieką lekarzy, wobec których nie ma wątpliwości etycznych.
Przychodnia rozwija się. Niedawno zakupiono sprzęt do badań USG. W nieokreślonej przyszłości planowane jest zwiększenie liczby gabinetów oraz ich doposażenie. Rozwój nie jest łatwy, ponieważ ceny w przychodni są konkurencyjne. Część opłat pacjentów przeznaczana jest na wynagrodzenia dla pracowników, pozostała suma przechodzi na utrzymanie przychodni i fundacji. Część pacjentów korzysta z porad lekarskich bezpłatnie - są to osoby ubogie, których leczenie dofinansowuje Arcybractwo Miłosierdzia. Część pacjentek przychodni stanowią też siostry zakonne. Tutaj znalazły lekarzy, którym mogą zaufać. Świadczone są także wizyty domowe - wiele starszych osób nie jest w stanie o własnych siłach przyjść do centrum miasta i wejść na drugie piętro zabytkowej kamienicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Naturalne planowanie rodziny

Reklama

Jednym z podstawowych celów Fundacji Pro-Humana Vita jest propagowanie naturalnego planowania rodziny (NPR). Przy Przychodni Zdrowia Rodziny działa poradnia NPR. Każdy może się w niej nauczyć, jak obserwować cykl płodności kobiety. W tej dziedzinie w Polsce są nadal duże braki. - Pewnemu znanemu ginekologowi nasza koleżanka rysowała cykl płodności kobiety na kawiarnianej serwetce, on patrzył i nie dowierzał, że owulacja kobiety może być przez kobietę tak rozpoznana - opowiada dr Michalik. By skorzystać z poradni, należy uiścić jednorazowo symboliczną opłatę, kolejne wizyty są darmowe. Jest to właściwie jedyna w Krakowie szkoła NPR. Co prawda poradnie życia rodzinnego przy niektórych parafiach w archidiecezji krakowskiej oferują porady z zakresu NPR, jednak mają one zupełnie inny charakter. Najczęściej przychodzą do nich jedynie narzeczeni, dla których potwierdzenie wizyty w poradni jest tylko wymogiem formalnym potrzebnym do zawarcia katolickiego małżeństwa. Specjaliści z poradni przy Sławkowskiej 1 mają udokumentowane uprawnienia do nauczania NPR.
Fundacja jest także wydawcą dwumiesięcznika pt. „NPR”. Porusza on w fachowy sposób sprawy płodności, a także problematykę bioetyczną. Ostatni numer ukazał się na początku 2007 r. Pismo boryka się z pewną nieregularnością wydawniczą, ponieważ specjaliści od NPR mają wybór między oddaniem swego czasu pacjentom a poświęceniem go na pisanie artykułów.

Szpital

Marzeniem założycieli Fundacji było utworzenie szpitala, w którym realizowane byłoby posłannictwo służenia ludzkiemu życiu. Nie udało się Fundacji wybudować szpitala od podstaw. Jednak opatrznościowym zbiegiem okoliczności Szpital Położniczy na Siemiradzkiego w Krakowie (pisaliśmy o nim w „Niedzieli Małopolskiej” 5½007) został przekształcony z państwowego w niepubliczny i udaje się w nim realizować katolickie zasady ochrony życia, nie rezygnując z najwyższej jakości usług położniczych. Udało się więc zrealizować marzenie krakowskich obrońców życia, by istniał taki szpital, w którym nie będzie się wykonywało zabiegów aborcyjnych, w którym nie występuje korupcja i w którym kobieta traktowana jest z należytym szacunkiem.
Fundacja Pro-Humana Vita ze szpitalem powiązana jest przez osobę dr. Antoniego Marcinka - dyrektora szpitala i prezesa zarządu Fundacji. Szpital ma także wspólną z Przychodnią Zdrowia Rodziny pracownię analityczną.

Rodzinna atmosfera

Szczytne cele fundacji nie byłyby możliwe bez Bożego błogosławieństwa. Fundacja Pro-Humana Vita ma swojego asystenta kościelnego - jest nim ks. Józef Jończyk, proboszcz parafii św. Kazimierza w Krakowie. Członkowie i sympatycy fundacji spotykają się na wspólnych Mszach św. w kościele sióstr Prezentek przy ul. św. Jana. Raz w roku organizowane jest spotkanie opłatkowe, na które przynosi się domowe specjały. W rodzinnej atmosferze wszystkim pracuje się dobrze. Pewna lekarka Przychodni Zdrowia Rodziny Fundacji Pro-Humana Vita, spotkana w gabinecie w jednej z najnowszych prywatnych przychodni w Krakowie, powiedziała: - Tutaj jest może nowocześnie, ale na Sławkowskiej jest wyjątkowo!

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salus Populi Romani – ikona ukochana przez Franciszka

2025-05-03 20:10

[ TEMATY ]

Franciszek

VATICAN NEWS

Agata Kowalska

Matka Boża Śnieżna

Matka Boża Śnieżna

Papież Franciszek w swoim testamencie poprosił, aby został pochowany w ziemi obok ukochanej przez niego ikony maryjnej Salus Populi Romani. Przechowywana w Kaplicy Paolińskiej bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej), otoczona wystawnym marmurem i pozłacanym brązem ikona od pierwszych wieków splata się z dziejami Rzymu.

Od czasu założenia za pontyfikatu papieża Liberiusza między 352 a 366 rokiem bazylika papieska Santa Maria Maggiore z biegiem wieków była coraz bardziej wzbogacana. Wchodząc do tej wielkiej świątyni i przechodząc przez nawy, odczuwa się złote światło, które skupia się w mozaikach apsydy i łuku triumfalnego. Wszystko tchnie imieniem Maryi, Jej boskim macierzyństwem, płaczem Dzieciątka, którego życie opowiadane jest tu od Narodzenia po dzieciństwo.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda: nie możemy się zgodzić, by zło niszczyło naszą chrześcijańską kulturę

2025-05-03 13:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Tadeusz Wojda SAC

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie możemy się zgodzić, aby zło się panoszyło, niszczyło naszą długą chrześcijańską tradycję, kulturę, naszą wiarę i przekonania – mówił abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda przewodniczył mszy św. sprawowanej przez biskupów na szczycie jasnogórskim. Podczas Eucharystii ponowiono Milenijny Akt Oddania Polski Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: zło nie może być normą człowieczeństwa

2025-05-03 20:39

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Depo

BPJG

Zło nie może być normą człowieczeństwa. Grzech nie może być normą człowieczeństwa. Tak jak kłamstwo nie może być normą dla naszych ludzkich spotkań – powiedział abp Wacław Depo w homilii wygłoszonej na jasnogórskim szczycie podczas uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W swojej homilii metropolita odniósł się do duchowego znaczenia uroczystości. "Chrześcijaństwo nie jest ideologią, nie jest wymysłem ludzkim, ale darem zjednoczenia z Bogiem poprzez osobę Jezusa Chrystusa zrodzonego z Maryi Dziewicy" – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję