Reklama

Konferencja prasowa i projekt „Bug - rzeka życia”

Niedziela podlaska 10/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza ziemia podlaska, ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu (Jan Paweł II, 10 czerwca 1999 r. w Drohiczynie) potrzebuje młodych ludzi, przywiązanych do wartości chrześcijańskich i zaangażowanych w jej rozwój. Stąd też w głowach młodzieży z nadbużańskich terenów zrodził się pomysł na ogólnopolski projekt, wywodzący się ze źródeł rzeki Bug, ale angażujący młodych z całego kraju.
W piątek 15 lutego w budynku Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca inicjatyw realizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jedną z nich był właśnie ogólnopolski projekt edukacyjny „Bug - rzeka życia. Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”, którego liderem jest KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Drugim tematem przedstawionym podczas konferencji była szeroka kampania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej „Dlaczego stop narkotykom?” wspierana przez Prezydium Krajowej Rady. W piątkowej konferencji wzięli udział przedstawiciele obu przedsięwzięć oraz zaproszeni goście. Spotkaniu przewodniczył o. Maciej Kosiec OP z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Projekt „Bug - rzeka życia” reprezentowali: koordynator krajowy, a zarazem asystent KSM-u Diecezji Drohiczyńskiej ks. Andrzej Lubowicki, koordynator programowy, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ekoturystyki Roger Metelski, koordynator regionalny, prezes KSM-u Diecezji Drohiczyńskiej Rafał Siwek oraz przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Marcin Szczęsny. Gościnnie udział wzięli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Tadeusz Masiel, jako osoba wywodząca się z terenów Podlasia, wspierająca działania i inicjatywy drohiczyńskiego KSM-u, a także zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, finansującego projekt, Władysław Majka. Przedstawicielami kampanii „Dlaczego stop narkotykom?” były moderator i reżyser programu Małgorzata Ajszpur oraz wojewoda lubuski Helena Hatka. Ze strony mediów w konferencji uczestniczyli dziennikarze zaproszeni przez Katolicką Agencję Informacyjną, reprezentujący prasę i różne rozgłośnie radiowe. Podczas konferencji zostały przedstawione założenia, cele i planowane rezultaty projektu. Po prezentacji padły pytania od dziennikarzy i były udzielane wywiady.
Głównym celem spotkania reprezentantów projektu „Bug - rzeka życia. Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju” z mediami było przedstawienie tej inicjatywy oraz ukazanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jako organizacji kościelnej, która przez swoje działania wspiera i rozwija młodych ludzi w różnych dziedzinach życia. Celem projektu jest wykształcenie grupy liderów ze środowiska KSM-u, sympatyków i przyjaciół stowarzyszenia, a także młodzieży zainteresowanej tą inicjatywą. W czasie projektu młodzi ludzie będą nabywać umiejętności organizacyjnych, a także będą podlegali procesowi kształcenia budzącemu myślenie twórcze i kreatywne. Projekt ten jest doskonałą okazją do formacji w aspekcie organizacyjnym członków zarządów diecezjalnych i kierownictw parafialnych, młodzieży zaangażowanej w prowadzenie biur KSM-u. Uczestnicy projektu będą nabywali kompetencje w dziedzinie profesjonalnego organizowania i prowadzenia szkoleń. Powyższe umiejętności pomogą kształtować młodzież, która później swoje doświadczenie będzie mogła przenosić na prowadzenie grup młodzieżowych.
Przez przeprowadzenie cyklu szkoleń autorzy przedsięwzięcia stawiają na wszechstronną aktywizację młodzieży w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Projekt zakłada po pierwsze stworzenie wieloetapowego systemu szkoleń, który jednocześnie umożliwi przechodzenie z poziomu krajowego do regionów oraz uwzględni przechodzenie od teorii do praktyki, po drugie - szczególny nacisk położono na praktyczny wymiar szkoleń, których efektem będzie opracowywanie praktycznych inicjatyw w regionach, realizowanych przez uczestników szkoleń pod okiem prowadzących zajęcia. Program szkoleń obejmuje tematykę z zakresu zarządzania środowiskiem, ekologii i edukacji ekologicznej, rolnictwa ekologicznego oraz ekoturystyki. Plan zajęć opracowany został w sposób umożliwiający przechodzenie od teorii, przez warsztaty, do realizacji własnych projektów. Szkolenia odbywać się będą w czterech etapach. Pierwsze, krajowe, odbędą się w Sokołowie Podlaskim, a ich celem będzie m.in. wyłonienie liderów grup, którzy spełnią istotną rolę w kolejnych etapach projektu. Druga część to zajęcia w regionach, skupiające młodych w czterech ośrodkach: Krakowie, Sokołowie Podlaskim, Toruniu i Zielonej Górze, obejmujące tematykę ze szkoleń krajowych, wzbogaconą o zagadnienia lokalne. Te dwa etapy zakończy realizacja warsztatów praktycznych. Kolejnym szczeblem będą praktyczne zajęcia terenowe w okresie wakacyjnym podczas spływu kajakowego oraz ogólnopolskiego rajdu rowerowego wzdłuż wschodniej granicy Polski. Część edukacyjną projektu zakończą szkolenia specjalistyczne dla liderów grup, tworzących w przyszłości ośrodki inicjatyw środowiskowych. Całość projektu oparta jest na nauczaniu Kościoła i Katolickiej Nauce Społecznej.
Niniejszy projekt powstał z doświadczeń współpracy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz czterech organizacji związanych z ekologią. Do projektu wniosą one swoje wieloletnie doświadczenie i wesprą go od strony merytorycznej i organizacyjnej. Są to: Centrum Informacji o Środowisku przy Ministerstwie Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Regionów, Powiatów i Gmin Nadbużańskich, Stowarzyszenie Rozwoju Ekoturystyki oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji. Inicjatywa koordynowana jest przez biuro krajowe projektu w Sokołowie Podlaskim oraz przez cztery regionalne biura w Krakowie, Zielonej Górze, Toruniu i Sokołowie Podlaskim. Projekt ma zasięg ogólnopolski i trwać będzie do końca marca 2009 r. Rekrutacja do szkoleń regionalnych trwa do wyczerpania miejsc!
Szczegółowe informacje o projekcie w Biurze KSM-u Diecezji Drohiczyńskiej przy ul. Lipowej 84 w Sokołowie Podlaskim, tel./fax (0-25) 787-74-11, drohiczyn@bugrzekazycia.pl oraz na stronach internetowych: www.bugrzekazycia.pl, www.ksm-drohiczyn.pl.
Młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapraszają do włączenia się w dzieło rozwoju i troski o piękno polskiej ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostry zakonne: chodzimy do więzienia, żeby dać kobietom nadzieję

2025-07-07 12:11

[ TEMATY ]

więzienie

siostry zakonne

Vatican Media

Wspierają kobiety odbywające karę więzienia – nie tylko duchowo, ale i bardzo konkretnie, życiowo. Mowa o Siostrach Pasterkach od Opatrzności Bożej, które podpisały porozumienie o współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu w Polsce. „Nasze wejście do więzienia ma ten dokładnie cel, żeby dać kobietom nadzieję” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News siostra Krzysztofa Kujawska.

Zawarcie porozumienia z więzieniem w Krzywańcu w Polsce to kolejny krok w rozwijaniu przez siostry pasterki działań resocjalizacyjnych. To jednocześnie także realizacja charyzmatu Zgromadzenia, od początku ukierunkowanego na pomoc kobietom w kryzysie. „W kwietniu rozpoczęłyśmy spotkania z osadzonymi. Są to spotkania grupowe na ustalone tematy, są też spotkania indywidualne” – relacjonuje s. Krzysztofa Kujawska. Zajęcia odbywają się regularnie, obecnie już w dwóch grupach, a od lipca do pracy dołączy kolejna siostra. Celem jest nie tylko formacja duchowa, ale też konkretne wsparcie po opuszczeniu zakładu karnego. To na przykład pomoc w kwestiach mieszkaniowych. „Mogą u nas zamieszkać, szukać sobie pracy czy też otrzymać wsparcie psychologiczne” – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
CZYTAJ DALEJ

Zwykła rodzina

Ich prosta wiara była przeniknięta miłością do bliźniego, wrażliwością na potrzeby innych, chęcią pomocy i otwartością na każdego, kto przychodził do ich skromnego domu. Codzienna modlitwa wpisana w rytm życia dawała im siłę i wzmacniała postawę, która została przypieczętowana heroiczną śmiercią.

Tragiczna historia rodziny z Markowej jest przeplatana barwnymi opowieściami, szczególnie z życia Józefa. Jako osoba ciekawa świata, a zarazem niezwykle otwarta wobec innych, Józef często pomagał przypadkowo napotkanym ludziom szczepić drzewka czy udoskonalać pasieki. Do dziś opowiada się historię, jak to Józef zauważył źle prowadzony sad. Podszedł wtedy do gospodarza i poinstruował go, jak właściwie należy to robić.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu w relacji bp. Ignacego Deca

2025-07-07 15:27

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

rok jubileuszowy

pielgrzymka do Rzymu

ks. Andrzej Adamiak

Bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

Bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

W refleksji po czerwcowej pielgrzymce do Rzymu (23–30 czerwca) bp senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec dzieli się z Czytelnikami „Niedzieli Świdnickiej” duchowymi przeżyciami i spostrzeżeniami związanymi z trwającym Rokiem Jubileuszowym.

Naszą refleksję o diecezjalnej pielgrzymce do Rzymu rozpocznijmy od przypomnienia, że papież Franciszek ogłosił rok 2025 Rokiem Jubileuszowym, czyli Rokiem Świętym. Ogłoszenia tego dokonał bullą papieską Spes non confundit, „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5), z dnia 9 maja 2024 r. – w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Zgodnie z wiekową tradycją, papieże ogłaszają lata jubileuszowe co dwadzieścia pięć lat. Starsi pamiętają, że 25 lat temu obchodzony był w Kościele powszechnym Jubileusz Roku 2000. Warto przypomnieć, że podczas tego jubileuszu św. Jan Paweł II przyjmował pielgrzymki z całego świata. Zwykle przybywały w nich grupy społeczne: biskupi, kapłani, klerycy, siostry zakonne, małżonkowie, młodzież, chorzy, rolnicy, przemysłowcy, nauczyciele akademiccy, pracownicy służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, służby mundurowe i inne grupy społeczne – ludzie różnych zawodów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję