Reklama

Rozesłanie diakonów do parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posługa diakonów czerpie ze służebnej postawy Chrystusa: parate viam Domini - macie być tymi, którzy przygotowują drogę Chrystusowi, parentes Domini - niosący Chrystusa. Dlatego trzeba wam o sobie zapomnieć, a pamiętać tylko o Chrystusie. Jak Mojżeszowi, tak i wam Bóg mówi dzisiaj: „wystarczy ci, że jestem. Ja jestem”. Tymi słowami krótkiej homilii zwracał się do diakonów, w obrzędzie posyłania ich na praktyki duszpasterskie, bp Edward Frankowski. 5 lutego 2008 r. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, przy obecności Księdza Rektora, księży przełożonych, księży proboszczów z parafii, które przyjmują diakonów i całej wspólnocie alumnów, miała miejsce seminaryjna uroczystość, która w schemacie roku formacji i studiów stanowi jedno z większych przeżyć w Seminarium. Przygotowujący się do przyjęcia kapłaństwa dokonują pierwszych „samodzielnych” kroków w czasie Wielkiego Postu, posługując we wspólnotach parafialnych.
„Naśladujemy zwyczaj pierwotnego Kościoła, który ma swoje korzenie w Ewangelii: sam Jezus rozsyłał uczniów, przekazując im konkretne zadania. Razem z wami modlimy się o łaski dla posyłanych diakonów i księży, którzy ich przyjmują, patrząc na to wydarzenie oczami wiary poprzez fragmenty Pisma Świętego, w które się wsłuchujemy” - wprowadzał Ksiądz Biskup w modlitewną atmosferę wtorkowego spotkania. Rektor WSD ks. dr Jan Biedroń podziękował księżom proboszczom, którzy w tym roku przyjęli diakonów na praktyki duszpasterskie, zgadzając się wprowadzać przyszłych kapłanów w realia duszpasterstwa parafialnego. W tym roku ośmiu diakonów podjęło obowiązki w następujących parafiach w diecezji: w Jarocinie - diakon Łukasz Bzymek z par. Rudki; w Skopaniu - diakon Łukasz Sadłocha z Połańca, w Padwi Narodowej - diakon Marek Pereszlucha z Niemstowa, diec. zamojsko-lubaczowska; w Komorowie - diakon Stanisław Gurda z Grzybowa; w Stalowej Woli, parafii Opatrzności Bożej - diakon Marek Zioło z Tarnobrzega-Sobowa; w Koprzywnicy - diakon Krystian Kusztyb ze Stalowej Woli; w Opatowie, par. św. Marcina Biskupa - diakon Zbigniew Jargieło z Dzwoli; w Krzakach - diakon Adrian Kalek ze Staszowa i w Łętowni - diakon Krzysztof Krupski ze Świątnik. Umocnieni błogosławieństwem Biskupa rozjechali się, aby „zapominając o sobie, pamiętać o Chrystusie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV o walce z nadużyciami w Kościele i wolnym dziennikarstwie

2025-06-21 10:28

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Ochrona przed wykorzystywaniem to nie jakaś strategia duszpasterska, lecz samo serce Ewangelii. W Kościele jak najszybciej musi się zakorzenić kultura, która nie godzi się na nadużycia w jakiejkolwiek postaci - napisał Leon XIV. Podkreślił też zasadniczą rolę dziennikarzy, którzy ujawniają nadużycia. Wyciszanie dziennikarzy osłabia demokratyczną duszę kraju - podkreślił Papież.

Ojciec Święty napisał o tym w przesłaniu do twórców spektaklu teatralnego „Proyecto Ugaz”, który jest wystawiany w Teatrze Plaza w Limie. Został on poświęcony peruwiańskiej dziennikarce Paoli Ugaz, która doprowadziła do ujawnienia nadużyć w zlikwidowanym przez papieża Franciszka potężnym ruchu kościelnym Sodalicio de Vida Cristiana.
CZYTAJ DALEJ

Wzór dla Papieża Dobroci

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny margrabiego Ferdynanda di Castiglione, jednak życie w przepychu tego świata go nie pociągało. Jak sam twierdził, pierwsze nawrócenie przeżył w wieku 7 lat. Na jego drodze od samego początku stawali wielcy święci. Pierwszej Komunii św. udzielił mu św. Karol Boromeusz. Swoje życie duchowe pogłębiał, czytając dzieła św. Piotra Kanizego i Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Modlił się nawet 5 godzin dziennie. Idąc za głosem powołania, 25 listopada 1585 r., wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym został św. Robert Bellarmin. Alojzy pragnął być kapłanem, jednak w latach 1590-91 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Jego wyczerpany organizm uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne księży w archidiecezji krakowskiej

2025-06-21 14:44

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Bardzo dziękuję Księżom za ich gotowość i rozumienie służby Kościołowi. (…) To pokazuje dojrzałość w wierze – mówił abp Marek Jędraszewski w Sali Okna Papieskiego, dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej.

W przededniu uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sali Okna Papieskiego ogłoszono zmiany personalne księży Archidiecezji Krakowskiej. Abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety proboszczom przechodzącym na emeryturę, a ich następcom i dziekanom nowe nominacje. W wydarzeniu wzięli także udział bp Jan Zając i bp Robert Chrząszcz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję