Radni Gorzowa przyjęli uchwałę 18 stycznia. Pierwotny plan zakładał, że bp Dyczkowski otrzyma honorową odznakę, stwierdzono jednak, że w obliczu jego licznych zasług byłoby to zbyt mało. Podczas sesji Rady Miasta prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak podkreślał zaangażowanie bp. Dyczkowskiego w kwestie związane z powstawaniem województwa lubuskiego. To w jego obecności podpisano w sierpniu 1998 r. w Paradyżu dokument, w którym parlamentarzyści i wojewodowie zadeklarowali wolę jednakowego rozłożenia kompetencji i odpowiedzialności za ziemię lubuską między Zieloną Górę i Gorzów. Gorzowscy radni, podejmując decyzję, kierowali się także działalnością Księdza Biskupa na rzecz osób najuboższych oraz młodzieży.
22 stycznia nad uchwałą o honorowym obywatelstwie debatowali radni Zielonej Góry. Z wnioskiem, by tytuł ten nadać bp. Adamowi Dyczkowskiemu, wystąpiło Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Przewodniczący Rady Miasta Adam Urbaniak przypomniał, że Ksiądz Biskup podczas swojej posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zainicjował m.in. działalność: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Duszpasterstwa Harcerzy czy Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. - Pragnąc wspomóc dzieci i młodzież, bp Adam Dyczkowski utworzył jesienią 2003 r. dla dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych Diecezjalny Fundusz Stypendialny, a w trosce o rodziny najbiedniejsze powoływał do życia Parafialne Zespoły Caritas. Z jego inicjatywy przy parafiach powstały świetlice profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Wspierał również Dom Samotnej Matki - wymieniał w uzasadnieniu A. Urbaniak.
W Gorzowie bp Dyczkowski jest siódmym Honorowym Obywatelem Miasta - tytuł ten otrzymał wraz z ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Do tej pory w gronie osób odznaczonych znalazł się m.in. Jan Paweł II. W Zielonej Górze Biskup Adam jest natomiast jednym z 33 utytułowanych.
Uroczyste nadanie tytułu w Zielonej Górze odbędzie się 19 lutego podczas sesji Rady Miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu