Biskup Piotr podkreślił, że środowisko lekarzy jest mu od dawna bardzo bliskie. Mówił, że miał przyjemność poznać ludzi związanych z samym Stowarzyszeniem w czasie, gdy formował się jego główny oddział w Warszawie. Wspomniał więc asystenta kościelnego ks. Józefa Jachimczaka CM oraz doktora n. med. Kazimierza Kaperę, pierwszego prezesa KSLP. Ksiądz Biskup przywołał też niezapomnianą postać prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, nie tylko lekarza ginekologa, ale także wielkiego obrońcę życia ludzkiego od momentu poczęcia. „Dla mnie - wspominał Biskup Piotr - wówczas alumna, a potem młodego księdza, każde spotkanie z panem profesorem było niezwykłe. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłem jego pracę naukową, swego rodzaju podróże «ewangelizacyjne» po całej Polsce i spotkania z różnymi środowiskami ludzi, a szczególnie z młodzieżą. Potrafił przekazywać swą wiedzę w sposób jednocześnie przyjacielski i niezwykle kompetentny. Wiem - dodał - że obecnie arcybiskup łódzki czyni starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego pana profesora”.
Biskup Piotr wskazał też na wyzwania o charakterze moralnym, które stają dziś przed środowiskiem medycznym. Pierwsze - to wciąż poddawana pod dyskusję sprawa ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Kolejne niepokojące zjawiska to próby tworzenia hybryd zwierzęco-ludzkich oraz najnowszy temat publicznej dyskusji: sztuczne zapłodnienie „in vitro”. „Wobec takich prób my i wy - duchowni i lekarze - musimy głośno wołać «nie!»” - stwierdził stanowczo bp Libera. Odnosząc się natomiast do dotykającego wszystkich kryzysu służby zdrowia w Polsce, wyraził swą obawę, by te problemy nie doprowadziły do dezintegracji środowiska medycznego. Tym bardziej - mówił podczas tego spotkania - taka formuła, jak Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy, jest w naszych czasach szalenie potrzebna.
Stowarzyszenie działa na obszarze Płocka i okolic już od 12 lat, jak przypomniała jego obecna prezes Elżbieta Mazurkiewicz (lekarz dentysta). Powstałe w 1995 r. z inicjatywy dr Anny Piekut i za zgodą bp. Zygmunta Kamińskiego, wypełniło w pewien sposób lukę po duszpasterstwie służby zdrowia, które zaprzestało swej działalności. W skład Stowarzyszenia weszli członkowie rzeczywiści: lekarze medycyny i lekarze dentyści, a także członkowie wspierający: pracownicy służby zdrowia - np. magistrowie farmacji, rehabilitanci, psycholodzy oraz sympatycy, czyli ludzie innych zawodów. Od początku w swoim statucie organizacja ma zapisaną fundamentalną zasadę obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
W ramach swej działalności członkowie Stowarzyszenia uczestniczą raz w miesiącu w liturgii sprawowanej w kościele „na Górkach” - opowiadała Elżbieta Mazurkiewicz. Dzięki dobrej współpracy z Okręgową Izbą Lekarską, która użycza lokalu, organizują także spotkania przy kawie, na których zawsze zaproszony gość wygłasza prelekcję (z reguły są to księża profesorowie z WSD w Płocku). Integracji środowiska sprzyjają wspólne wyjazdy, wycieczki i pielgrzymki, a łączność z pozostałymi oddziałami podtrzymywana jest dzięki uczestnictwu w krajowych zjazdach Stowarzyszenia. Od początku w działaniach i formacji członków towarzyszył tej organizacji opiekun duchowy; najpierw był nim ks. Andrzej Rojewski, później ks. dr Bogdan Czupryn, a obecnie ks. Roman Mosakowski. Doktor Mazurkiewicz wspomniała również o głównej bolączce, z jaką boryka się oddział płocki, a jest nią brak młodych ludzi w jego szeregach.
W czasie spotkania ze środowiskiem lekarzy i pracowników służby zdrowia Biskup Piotr zapoznał się także z podstawowymi obszarami działalności Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku. Samodzielna Izba powstała tu w 1990 r., właściwie wbrew ustawom - opowiadał jej wiceprezes dr Jarosław Wanecki. - Płock miał być bowiem przyłączony wraz kilkoma innymi miastami do Bydgoszczy. Jednak dzięki determinacji płockich lekarzy odbyło się na terenie województwa mazowieckiego referendum, które zadecydowało o powstaniu Izby Lekarskiej w tym mieście. Jej zasadniczym zadaniem jest strzeżenie zasad etyki lekarskiej, a w swoich strukturach zawiera m.in. Okręgową Radę Lekarską, rzecznika odpowiedzialności zawodowej, sąd lekarski oraz liczne komisje, w tym etyki i bioetyki. Zajmuje się ponadto działalnością wydawniczą. Od 2001 r. liczącej dziś 1400 członków Izbie przewodzi dr Paweł Sobieski, obecny też na spotkaniu z Księdzem Biskupem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu