Agnieszka Dziarmaga: - Jest Pan znanym na Kielecczyźnie autorem ekslibrisów, ale i członkiem Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, piłsudczykiem. Na różne sposoby utrwala Pan i przekazuje spuściznę patriotyczną. Jedną z form jest Biuletyn Informacyjno-Historyczny, wydawany przez wasze Koło.
Reklama
Por. Jan Dubaj: - Nasze Koło istnieje od 17 lat, a Biuletyn wychodzi od 15. Początkowo był „chudy’, „nieśmiały”, teraz dzięki m.in. pomocy wojewody świętokrzyskiego, czy Urzędu Miasta wygląda dość okazale. W ciągu roku nasze Koło wydaje dwa podwójne numery Biuletynu. Przykładowo Biuletyn nr 1-2/2007 odzwierciedla bogate kalendarium uroczystości kombatanckich od stycznia po grudzień, ilustrowane jest zdjęciami, ekslibrisami, poparte szczegółowymi relacjami i próbą analizy historycznej. To zapis wydarzeń rocznicowych na całej Kielecczyźnie oraz udziału w nich środowisk kombatanckich i szkolnych. Szczególnie na ten aspekt zwracamy teraz uwagę. Chciałbym tutaj zacytować słowa b. wojewody świętokrzyskiego Grzegorza Banasia, który we wstępie do Biuletynu napisał: „Serdecznie dziękuję (...) za kultywowanie wartości patriotycznych i przybliżanie młodemu pokoleniu prawdziwej historii Polski. Przypominacie nam Państwo o odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju. O tym, jak wiele zależy do naszych postaw. Ile wysiłku i pracy kosztuje nieustanne umacnianie dziedzictwa kulturowego i państwowości”.
Staramy się docierać z naszym Biuletynem do szkół, tak aby był on w posiadaniu dyrekcji, bibliotek szkolnych, nauczycieli historii. Mamy nadzieję, że zainspiruje on do pracy dydaktycznej, bowiem zawiera opis wielu mało znanych wydarzeń, sylwetki bohaterów niekoniecznie z pierwszych stron gazet, w tym kapłanów żywo zaangażowanych w historię Polski. Nasz Biuletyn jest dostępny w większości kieleckich szkół i na pewno w większych miastach regionu, np. w Skarżysku Kamiennej, Pińczowie, Jędrzejowie, Wodzisławiu, Działoszycach.
- Spotykacie się Państwo z młodzieżą i te spotkania przynoszą konkretne efekty.
- Młodzież zadaje dużo pytań, interesuje się np. przebiegiem walk partyzanckich na swoim terenie, uczestnikami tamtych wydarzeń, młodymi bohaterami, przykładowo Wojtkiem Szczepaniakiem, 16-letnim harcerzem zamordowanym przez hitlerowców, patronem Gimnazjum nr 26 w Kielcach. Pozytywnym przykładem jest na pewno współpraca z II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach, gdzie od lat 90 działał Klub Pokoleń, przed rokiem przekształcony w Stowarzyszenie Klubu Pokoleń. Spotkania z kombatantami odbywały się co miesiąc. Były to żywe lekcje patriotyczno-historyczne, młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści swoich gości, żywo uczestniczyła w dyskusjach, zadawała mnóstwo pytań. Często uczestniczyłem w tych spotkaniach i z przyjemnością opowiadałem o moim ojcu legioniście, który brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej 1918-1920 oraz o swoich wojennych przeżyciach i działalności w AK. W ramach Klubu Pokoleń uczniowie II LO opracowali i wydali bardzo ciekawe materiały, np. zbiór opowiadań powstańców warszawskich, którzy zamieszkali w Kielcach pt. „Kieleccy powstańcy Warszawy”; wywiady uczniów z uczestnikami wydarzeń 1914 r. i wojny 1918-20 r. pt. „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Już przekwitły pąki białych róż” - opis działalności Stowarzyszenia Weteranów z 1918-20 r. i wspomnienia ich rodzin. Aby zainteresować tą działalnością młodzież z innych szkół, dyrekcja II LO, osoby prowadzące Klub w porozumieniu z Domem Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach podjęły decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Klubu Pokoleń. Działa ono od roku, a spotkania odbywają się przeważnie w świetlicy DPS przy ul. Jagiellońskiej. Uczestniczy w nich młodzież m.in. z II LO im. J. Śniadeckiego, III LO im. K. C. Norwida, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. gen. W. Sikorskiego, I LO im. S. Żeromskiego, VII LO im. J. Piłsudskiego, mieszkańcy DPS, kombatanci - żołnierze AK Koła nr 1. Ostatnio dynamicznie w tę działalność włączyło się VI LO im. J. Słowackiego (powstał Klub „Niezapominajka”), Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki oraz Zespół Szkół im. św. Jadwigi Królowej, a także kilka szkół podstawowych.
My, dawni żołnierze Armii Krajowej (której 66. rocznicę powstania obchodzimy 14 lutego), przygotowaliśmy dla chętnych deklaracje członkowskie, legitymacje i opaski. Wśród młodych ludzi panuje dobry duch i nie zgodzę się z tym, że patriotyzm ginie, choć oczywiście nie wszyscy wykazują głębsze zainteresowanie historią Ojczyzny. Bardzo liczmy na współpracę ze Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty, nauczycielami szkół i mamy nadzieję włączać się w realizację programu wychowania patriotycznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu