Reklama

Franciszek

Franciszek u św. Marty modlił się za farmaceutów i przypomniał o chrześcijańskiej radości

O farmaceutach wnoszących wielki wkład do walki z pandemią koronawirusa pamiętał dzisiaj szczególnie Franciszek podczas transmitowanej przez media watykańskie Eucharystii z Domu Świętej Marty. W homilii papież przypomniał o znaczeniu niezbędnej dla ewangelizacji radości chrześcijańskiej, będącej owocem Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Papież odniósł się do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 24-35-48), w który mowa o ukazaniu się Jezusa zmartwychwstałego zatrwożonym uczniom, sądzącym że widzą zjawę, których Pan Jezus otwiera na zrozumienie Pisma. Mowa tam także, iż „z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia”. W tym kontekście Franciszek podkreślił, że pełnia radości jest najwznioślejszym doświadczeniem pocieszenia, owocem działania Ducha Świętego oraz niezbędnym przymiotem osób głoszących Ewangelię.

Ojciec Święty zauważył, że czytając Dzieje Apostolskie możemy dostrzec, iż w Jerozolimie po zmartwychwstaniu Jezusa miało miejsce wiele wydarzeń, których ludzie nie rozumieli, jak uzdrowienie chromego od urodzenia, czy doświadczenie uczniów zmierzających do Emaus. Kiedy Pan ukazał się uczniom, wówczas ewangelista pisze: „Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha” a On ukazał im swoje ręce i nogi, swoje rany. „Ten skarb Jezusa, który zabrał do nieba, aby pokazać go Ojcu i wstawiać się za nami” – skomentował papież.

Franciszek wyznał, że jednym z jego ulubionych sformułowań są słowa z czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii: „oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia”, jakby zaznaczając, iż radość jakby paraliżowała uczniów, wydawał się zbyt wielka, aby uwierzyć. Przypomniał słowa św. Pawła: „Bóg, [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości” (Rz 15,13) i podkreślił konieczność odkrycia na nowo radości.

Reklama

„Napełnienie radością, bycie pełnymi radości. Jest to doświadczenie najwznioślejszego pocieszenia, kiedy Pan daje nam do zrozumienia, że jest to coś innego niż bycie wesołym, pozytywnym, rozpromienionym... Nie, to coś innego. Być radosnym, ale pełnym radości, przepełnionym radością, która naprawdę nas ogarnia” – stwierdził Ojciec Święty, zauważając, że słowo to pojawia się wielokrotnie, zwłaszcza w Nowym Testamencie, odnosząc się do pełni obecności Pana.

Franciszek przypomniał, że św. Paweł w Liście do Galatów podkreśla, iż radość jest owocem Ducha Świętego (5,22) i zaznaczył, że otrzymanie tej radości jest łaską. O tej radości mówił także św. Paweł VI w adhortacji Evangelii nuntiandi (n. 80) jako niezbędnej w dziele ewangelizacji. Odwołał się także do opisanej przez Nehemiasza sceny odnalezienia księgi Prawa Mojżeszowego, kiedy kapłan Ezdrasz czytał ją, a lud płakał. Na to Nehemiasz rzekł: „nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją” (Ne 8,10).

„To słowo z Księgi Nehemiasza nam dzisiaj pomoże. Wielką siłą, jaką posiadamy, by przemieniać, głosić Ewangelię, iść naprzód jako świadkowie życia, jest radość Pana będąca owocem Ducha Świętego, i dziś prosimy Go, aby udzielił nam tego owocu” – powiedział papież kończąc swą homilię.

Reklama

Podobnie jak się to się dzieje od wielu tygodni, na zakończenie Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne, zaś Franciszek zachęcił osoby śledzące Mszę św. za pomocą środków przekazu do Komunii św. duchowej.

2020-04-16 10:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Statek im. Papieża Franciszka ratuje w Brazylii chorych na COVID-19

2020-07-14 21:02

[ TEMATY ]

Franciszek

vaticannews.va

Brazylia mobilizuje wszystkie siły do walki z pandemią koronawirusa, która każdego dnia kosztuje w tym kraju życie ok. tysiąca osób. W tej walce pomaga statek-szpital im. Papieża Franciszka pływający od roku po Amazonce i jej dorzeczach. Jednostka niesie wsparcie medyczne dla około 700 tys. mieszkańców tego ubogiego regionu.

„Ten statek już dokonał ogromnych cudów ratując życie wielu ludzi mieszkających w przybrzeżnych osadach. Bez otrzymanej pomocy medycznej nie mieliby szans na powrót do zdrowia” – mówi brat Joel Sousa, odpowiadający za koordynację pracy tego pływającego szpitala. W czasie pandemii, liczący 23 osoby, personel medyczny zaangażował się również w walkę z koronawirusem, który niestety dotarł także do dżungli amazońskiej. Na statku wykonywane są m.in. testy.

Odkąd pływający szpital wyruszył rok temu na Amazonkę udzielił pomocy ponad 46 tys. ubogich i potrzebujących. Na statku jest rentgen, mammograf i EKG oraz działa doskonale wyposażone laboratorium, mała sala operacyjna, gabinet dentystyczny i apteka. Jest także kilka łóżek, na których można hospitalizować najcięższe przypadki. Działanie statku im. Papieża Franciszka finansowane jest m.in. z funduszy papieskiego jałmużnika.

CZYTAJ DALEJ

Św. Kamil de Lellis

Niedziela sosnowiecka 34/2003

[ TEMATY ]

święty

martyrologium.blogspot.com/

Św. Kamil de Lellis, założyciel Zakonu Ojców Kamilianów. Urodził się 25 maja 1550 r. Rodzice przyjęli narodziny syna z radością, ale i z niepokojem, którego powodem był sen matki. Ujrzała chłopca stojącego na czele grupy rówieśników. Każdy z chłopców nosił na piersi czerwony krzyż. Takim krzyżem znaczono przestępców skazanych na karę śmierci. W wieku 17 lat Kamil poszedł wraz z ojcem na wojnę z Turkami. Nie trwało to długo, obydwu złamała choroba. Po śmierci rodziców jeszcze kilkakrotnie zaciągnął się do wojska, jednak wszystkie zarobione pieniądze tracił, uprawiając hazard. Taki styl życia doprowadził go do skrajnego ubóstwa. Pracując przy budowie klasztoru w Manfredonii, spotkał się po raz pierwszy z życiem zakonnym. Wtedy nastąpiło jego nawrócenie i radykalna odmiana życia. Wkrótce Kamil otrzymał upragniony habit franciszkański. Jednak zaniedbana rana na nodze otworzyła się na nowo i Kamil zmuszony był poddać się leczeniu. W szpitalu św. Jakuba w Rzymie spotkał się z ludzką niemocą i cierpieniem. Doświadczenie to spowodowało, że w 1586 r. założył Stowarzyszenie Sług Chorych, a papież Sykstus V nadał towarzystwu przywilej noszenia na zakonnym habicie czerwonego krzyża. 21 września 1591 r. papież Grzegorz XIV podniósł Towarzystwo do rangi Zakonu i nadał mu nazwę: Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pierwsza Msza św. w zwróconym kościele w Bohorodczanach

2020-07-14 21:31

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

„Maryjo powracająca do Bohorodczan, jesteś nam potrzebna na czas niepewności, jaki przeżywamy i na czas szczęśliwy, o który się nieustannie modlimy” – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w Bohorodczanach koło Iwano-Frankiwska. 12 lipca dokonał tam ponownego poświęcenia XVII-wiecznego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który władze ukraińskie przekazały w nieodpłatne użytkowanie Kościołowi łacińskiemu na Ukrainie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też grekokatolicy i prawosławni.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. „Przez wieki w tym kościele czczony był obraz Matki Bożej, który po wojnie, opuszczający te ziemie Polacy, zabrali ze sobą – mówił abp Mokrzycki. - Wzięli Matkę, przy której wzrastali do wiary, dojrzewali do zawierania małżeństwa, chrzcili swoje dzieci i żegnali umierających. Dzisiaj ten obraz znajduje się w Korbielowie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie otoczony wielkim szacunkiem, odbiera należną mu cześć. Do nas powraca wierna kopia, która tak jak przez wieki, tak i teraz, jest w głównym ołtarzu. Możemy zatem powiedzieć – Matko witaj w domu! Witaj pośród swego ludu! Witaj w Bohordczanach, aby znowu uczyć nas drogi zaufania i pełnego oddania się Bogu!”.

Po zakończeniu liturgii abp Mokrzycki wręczył listy dziękczynne i medale pamiątkowe obecnym duchownym Prawosławnego Kościoła Ukrainy i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, przedstawicielom władz obwodu iwano-frankowskiego i rejonu bohorodczańskiego oraz wiernym.

„Bardzo cieszymy się, że nasi wierni znów będą modlić się w tej świątyni. We wrześniu zostanie mianowany kapłan do Bohorodczan, aby Msza św. była sprawowana codziennie i ażeby wierni mogli się modlić i wypraszać pokój tak niezbędny dla naszej Ojczyzny, i modlić się o pokonanie pandemii” – zaznaczył metropolita lwowski.

Ks. Władysław Iwaszczak, który dojeżdża z Iwano-Frankiwska, wyjaśnił KAI, że do tej pory z budynku kościoła korzystali prawosławni, a rzymscy katolicy gromadzili się na modlitwy w kaplicy greckokatolickiej. 16 czerwca decyzję o przekazaniu budynku kościoła w bezpłatne korzystanie przez rzymskich katolików podjął szef państwowej administracji obwodowej w Iwano-Frankiwsku Witalij Fedoriw.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny konsekrowano w 1775 r. Fundatorem był Stanisław Kostka Kossakowski, kasztelan kamieński. Obok wzniesiono klasztor oo. dominikanów. W kościele znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej, który po II wojnie światowej został wywieziony przez parafian do Jarosławia, a obecnie znajduje się w Korbielowe k. Żywca. Podczas I wojny światowej kościół poważnie ucierpiał (zniszczeniu uległa fasada, zawaliły się sklepienia i spłonął dach). Odbudowa trwała do 1933 r. Za czasów sowieckich kościół użytkowano jako magazyn, a na początku lat 90. świątynię przekazano prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego. Jest to zabytek architektury o znaczeniu krajowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję