Reklama

Uroczystości odpustowe i XIV Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca w Lisewie

Naszym zadaniem jest pomnażanie kapitału dobra

Takie wezwanie usłyszały tłumy wiernych, którzy wzięli udział w odpuście w Lisewie. W tym roku miał o wiele większą rangę, bo połączony z XIV Pielgrzymką Żywego Różańca Diecezji Toruńskiej i poświęceniem wybudowanej w rok Lisewskiej Kalwarii.

Niedziela toruńska 33/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy w sobotę 4 sierpnia dojeżdżałem do Lisewa, już na kilka kilometrów przed tą miejscowością mijałem odświętnie ubrane osoby i całe rodziny zmierzające w kierunku kościoła. W centrum wsi szpaler druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy kierowali ruchem, w pobliżu zabytkowej świątyni mrowie ludzi. Przed wejściem formuje się poczet sztandarowy. Na sztandarach nazwy miejscowości z całej diecezji. Obok kościoła kapłani słuchają spowiedzi. Przy polowym ołtarzu trwają ostatnie gorączkowe przygotowania.
Chwilę po godzinie dziesiątej do sanktuarium wchodzi kilkudziesięciu kapłanów z bp. Andrzejem Suskim na czele. Krótko modlą się przed cudownym obrazem Matki Bożej Śnieżnej, Ksiądz Biskup święci kopię obrazu, która wkrótce procesyjne zostaje przeniesiona na miejsce celebry, czyli na polowy ołtarz wybudowany na placu Lisewskiej Kalwarii.

Polska pobożność maryjna to nie wyraz naiwności

Reklama

Uroczystej Mszy św. o godz. 10.15 przewodniczył bp Andrzej Suski, który również wygłosił homilię. Podkreślił w niej, że Maryja od wielu wieków związana jest z losem Polaków, którzy zawierzali jej swoje sprawy. - Często Maryja jest ostatnim ogniwem łączącym człowieka z Bogiem - mówił Ksiądz Biskup. - Bywa tak, że ludzie już dawno zerwali kontakt z Bogiem, przestali chodzić do Kościoła, nie modlą się. Ale nie mają odwagi zdjąć obrazka Maryi znad dziecięcego łóżeczka. Kościół nigdy nie bał się rozumu - kontynuował Biskup Andrzej. - Co więcej Kościół od wieków bronił Europy przed objawami irracjonalności, przed zabobonami, astrologią, magią, przed sektami - wyliczał Pasterz diecezji. Najlepszym naszym orężem, zdaniem ks. biskupa, są różaniec, szkaplerz i pobożna modlitwa.
- Zasługą naszej polskiej, maryjnej pobożności jest to, że nasz kraj odzyskał wolność i suwerenność bez rozlewu krwi, bez setek i tysięcy ofiar - dobitnie zaznaczył Biskup Andrzej. - To zasługa naszych niezliczonych różańców, naszych spowiedzi, komunii świętych, naszych nowenn, litanii i pielgrzymek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobrych ludzi jest więcej

Reklama

W swojej homilii Ksiądz Biskup starał się odkłamać obraz świata wpajany nam przez media. Wyjaśniając mechanizmy rządzące świeckimi mediami, tłumaczył zebranym, że dobro nie sprzedaje się w mediach, że dziennikarze często gonią za sensacjami, za złymi wiadomościami, bo są one bardziej krzykliwe, bardziej przyciągają uwagę. - Chcę powiedzieć otwarcie, że dobra jest więcej niż zła - przekonywał Ksiądz Biskup. - W naszym kraju jest więcej dobrych ludzi niż tych, którzy kradną, oszukują, zakładają mafie, zabijają. Więcej jest tych, którzy niosą pomoc potrzebującym, którzy organizują kolonie dla dzieci, bursy dla młodzieży, opiekują się starszymi i chorymi. Naszym zadaniem, jako czcicieli Matki Bożej, jest pomnażanie tego kapitału dobra. Każdy z nas może włączyć się w walkę o dobro - zachęcał Pasterz diecezji. Bp Suski przestrzegł też przed polską specjalnością - narzekaniem. - Nie wolno nam ograniczać się do narzekania, że jest źle - przekonywał. - Wspierani przez Matkę Bożą mamy zmieniać siebie i otaczający nas świat. Niech będzie więcej dobra w naszych rodzinach, w naszych domach i wszędzie, gdzie jesteśmy - zachęcał.
Biskup Andrzej wyraził swoją radość z tego, że znalazł się w tak pięknym miejscu, w pośrodku Drogi Krzyżowej, przy pięknym ołtarzu. Zauważył, że w Lisewie dokonują się takie zmiany, bo tutaj czyni się dobro, bo tutaj ludzie przychodzą z dobrym nastawieniem. Chcą ulepszać siebie i swoje otoczenie.

Wymierna troska o Kościół

W trakcie odpustowej Eucharystii przedstawiciele Kół Żywego Różańca z całej diecezji składali na ręce Księdza Biskupa znaki przyjaźni dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, w XI rocznicę powstania Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Te znaki to ofiary pieniężne, które przeznaczone zostaną na funkcjonowanie seminarium. Słowa wdzięczności za wieloletnie wsparcie, przede wszystkim w modlitwie, wyraził wicerektor seminarium ks. Marcin Staniszewski, opiekun Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego.
Po Mszy św. nastąpiła ponadpółgodzinna przerwa na posilenie się. Tłumy pielgrzymów ustawiały się w kolejkach po przepyszne wypieki parafianek, po napoje. Dużym powodzeniem cieszyło się też stanowisko z dewocjonaliami i publikacjami dotyczącymi lisewskiego sanktuarium.

Śladami Męki Chrystusa

Około godziny trzynastej Ksiądz Biskup poświęcił Lisewską Kalwarię i niósł krzyż w pierwszej odprawionej tu Drodze Krzyżowej. Krótkie rozważania do każdej stacji formułował ks. proboszcz Gerard Gromowski.
Ustne zaproszenia i komunikaty wyświetlane w kościele zachęcały pielgrzymów do powracania na ścieżki Lisewskiej Kalwarii, gdzie w miesiącach letnich będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdą niedzielę o godz. 16.

Nowe życie przykościelnego placu

Jeszcze kilka lat temu plac za kościołem w Lisewie był zaniedbany, porośnięty starymi drzewami owocowymi, trawą, zielskiem. Był też składowiskiem różnych niepotrzebnych rzeczy. Kilkadziesiąt lat temu proboszcz wypasał na nim swoje owce. Teraz to miejsce zmieniło się nie do poznania. Jest piękne i zyskało całkiem nowe zadanie. Będzie teraz miejscem skupienia, modlitwy, rozważania tajemnic Męki Pańskiej.

Parafia jak Droga Krzyżowa

Stało się tak dzięki wspólnemu, wielkiemu wysiłkowi całej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Lisewie. Dokładnie rok temu, zaraz po odpuście zaczęły się prace związane z budową Lisewskiej Kalwarii. Zabrało się do tego wielu ludzi, z wielkim entuzjazmem. To nie pierwsza ich wspólna akcja, a proboszcz ks. Gerard Gromowski potrafi zachęcić swoich parafian do współpracy. Parafia skupia czternaście wiosek. Dokładnie tyle, ile jest stacji Drogi Krzyżowej. Dlatego każda wieś dostała jedną stację do budowy. Najpierw trzeba było nawieźć całą górę polnych kamieni. Nie mogły być zbyt duże, ani zbyt małe. - To było zupełnie inne zbieranie. Jakieś takie ważne, uświęcone, bo wiedzieliśmy do czego zostaną zużyte - mówi Agnieszka Zach z miejscowości Błachta, która brała udział w budowaniu stacji szóstej. Później pod każdą ze stacji wykopany został dół na fundament. Zalanie fundamentu i później murowanie postumentu z polnych kamieni zajęło jakieś dwa miesiące zeszłego roku. - Murowanie postumentu było najdłuższe, ponieważ kamień nie wciąga wody, trudno się wiąże z betonem i nie da się od razu w całości wymurować - wyjaśnia Miłosz Zach, syn p. Agnieszki. - Trzeba było murować fragmentami, żeby się nie rozjechało wszystko - dodaje. Kiedy kamienny postument był gotowy do akcji wkroczyli wynajęci fachowcy, którzy pomurowali ceglane sklepienia i zamontowali daszki.
Ostatnie tygodnie na placu Kalwarii trwały gorączkowe prace wykończeniowe i ostatnie przygotowania. Czyszczenie kamieni, fugowanie, zakładanie oświetlenia.
Efekt końcowy z pewnością zrobił duże wrażenie na wszystkich, którzy w sobotę przyjechali do Lisewa. Efekt najważniejszy - ogromny wysiłek parafian będzie teraz przekładać się w modlitewne skupienie.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

[ TEMATY ]

Niemcy

profanacja

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Kapłan Thomas Winter, jest przerażony: „Naprawdę denerwuje mnie sposób, w jaki traktowane są kościoły w Moguncji!” 51-latek opiekuje się pięcioma parafiami w Moguncji: św. Ignacego, św. Piotra, św. Stefana, św. Kwintyna i parafią katedralną św. Marcina. Twierdzi, że wolałby całkowicie zamknąć kościoły na dwa tygodnie i otworzyć je wyłącznie na czas nabożeństw.
CZYTAJ DALEJ

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję