Reklama

Polska

Niech będzie to wielkopostna ofiara! Apel krajowego duszpasterza krwiodawców o oddawanie krwi

W związku z poważną sytuacją epidemiczną na terenie całego kraju, zmniejszył się zapas krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z apelem o jej oddawanie do wszystkich ludzi dobrej woli zwraca się o. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Pobieranie krwi jest sterylne i całkowicie bezpieczne dla oddającego. Niech będzie to wielkopostna ofiara, także przebłagalna w intencji oddalenia pandemii – zachęcił w rozmowie z KAI.

O. Surma podkreśla, że nadal krew jest tym lekarstwem, który nie ma zamienników i musi być ofiarowany przez innego człowieka. – W okresie pandemii trudniej jest zapewnić stały dostęp do krwi. Warto wejść na strony internetowe regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, aby przekonać się o dramatycznej sytuacji. Szpitale potrzebują jej aby kontynuować pracę i zachować możliwość przeprowadzania zabiegów ratujących zdrowie i życie pacjentów – zaapelował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Zenon Surma, który przez wiele lat był kapelanem wojskowym, wyraził wdzięczność żołnierzom i podchorążym uczelni wojskowych za ubiegłotygodniową akcję oddawania krwi. – Cieszę się, że tak wielu młodych, zdrowych ludzi oddało krew, ratując w ten sposób czyjeś zdrowie i życie. To jest naprawdę ważny i potrzebny zwłaszcza w tym czasie, gest miłosierdzia, realizowany w myśl słów Chrystusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, Mnieście uczynili” – podkreślił.

Krajowy duszpasterz honorowych krwiodawców przywołał też słowa Franciszka, który w jednej ze swojej homilii powiedział, że „Boża Opatrzność posługuje się naszą służbą bliźnim, naszym dzieleniem się z innymi”, warto w tym kontekście przypomnieć sobie to wezwanie.

Podziel się cytatem

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Rano przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację wypić nieco więcej płynów. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty. Krew może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i do czterech razy w roku od kobiet.

2020-03-27 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W całym kraju zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki; NCK apeluje do honorowych dawców

W całym kraju jest zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki – informuje Narodowe Centrum Krwi i apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi.

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
CZYTAJ DALEJ

Przedwyborcze cuda

2025-02-05 07:43

[ TEMATY ]

Rafał Trzaskowski

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Czy Rafał Trzaskowski ma jakiekolwiek granice? O tym się pewnie jeszcze do maja przekonamy, ale jeśli ktoś miał wątpliwości, że kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP powie dosłownie wszystko, żeby zwiększyć swoje szanse w wyborach prezydenckich, to ostatnie tygodnie rozwiały je chyba całkowicie.

Prezydent Warszawy, a zarazem wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, po raz kolejny udowadnia, że jego polityczna elastyczność nie zna ograniczeń. W zależności od nastrojów społecznych, medialnych trendów i sondażowych podpowiedzi, Trzaskowski zmienia swoje stanowisko z prędkością światła. Tym razem zaskoczył wszystkich – szczególnie swoich dotychczasowych zwolenników z lewej strony sceny politycznej – deklarując, że „według polskiego prawa mamy dwie płcie biologiczne”.
CZYTAJ DALEJ

"Boża Sprawiedliwość" - wystawa nowych ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2025-02-05 12:03

[ TEMATY ]

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Boża Sprawiedliwość

wystawa ikon

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa "Boża Sprawiedliwość"

Wystawa Boża Sprawiedliwość

"Boża Sprawiedliwość" - poplenerowa wystawa ikon autorstwa uczestników XVI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się we wrześniu 2024 r. w Sławsku na Ukrainie, będzie czynna od 8 lutego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

We wrześniowym plenerze wzięło udział 35 malarzy z Polski, Ukrainy i Litwy. Jego plon eksponowany był już w Muzeum Budownictwa Ludowego we Lwowie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję