Reklama

Nauczycielskie „Warsztaty w Drodze” - XV Piesza Pielgrzymka Nauczycieli z Zielonej Góry na Jasną Górę

„Nasze czasy wołają o świętych nauczycieli”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Bensz-Idziak: - Jaka idea towarzyszy pieszej pielgrzymce nauczycieli?

Dariusz Świdkiewicz: - Nauczycielskie „Warsztaty w Drodze” są swoistego rodzaju ogólnopolską radą pedagogiczną nauczycieli. W tym roku wyruszą jubileuszowe XV Nauczycielskie „Warsztaty w Drodze”. W tej formule nauczyciele z całej Polski wyruszyli z Zielonej Góry na Jasną Górę po raz pierwszy w 1993 r. Wśród pielgrzymów znajdują się osoby, które są na każdych „Warsztatach” od 15 lat. W ten sposobów, jak sami twierdzą, z większą siłą wewnętrzną i odwagą podejmują obowiązki związane z ich pracą zawodową. „Warsztaty” mają charakter pielgrzymki z Zielonej Góry na Jasną Górę. Ważną rolę odgrywa w niej nurt formacyjny, który pogłębia nasz wewnętrzny kontakt z Bogiem, łączy się to z codziennymi rozważaniami prowadzonymi przez kapłana, Eucharystią, wspólną modlitwą, z trudem pielgrzymów związanym z wędrówką na Jasną Górę.

- „Warsztaty w Drodze” nie są klasyczną pielgrzymką…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Monika Kaczor: - Realizowany jest tu również drugi aspekt dotyczący doskonalenia pedagogicznych umiejętności nauczyciela. Oczywiście i w tym drugim nurcie nie zabraknie konferencji, refleksji, które dotyczą formowania wnętrza uczestników, pogłębiania ich wiary.
W tym roku przyjadą do nas wykładowcy z różnych miejscowości w Polsce, będą to osoby duchowne i świeckie, pracownicy wyższych uczelni, nauczyciele, którzy pomogą nam w realizacji merytorycznego programu „Warsztatów”. Mówiąc o świętych nauczycielach, zajmiemy się charyzmatem pedagogicznym m.in.: św. Anieli Merici, bł. Natalii Tułasiewicz, św. Urszuli Ledóchowskiej, Matki Marceliny Darowskiej, sługi Bożej Anny Jenke. Są to osoby znane nam z czasów dawniejszych i te, które możemy określić mianem współczesnych nauczycieli. Myślę, że każda z tych postaci może bardzo ubogacić uczestników pielgrzymki, zainspirować ich do refleksji nad swoim własnym powołaniem.

- Jak to się wszystko zaczęło?

Elżbieta Grudzińska: - Inicjatorem nauczycielskiej pielgrzymki był ówczesny zielonogórski wicekurator oświaty Marek Budniak. To był początek lat 90. Pomysł uzyskał aprobatę kuratora Stanisława Rzeźniczka. Od strony organizacyjnej zaangażował się bardzo doświadczony pielgrzym - ks. Eugeniusz Jankiewicz. „Warsztaty w Drodze” jako pielgrzymka zaczęły się dzięki ks. Jankiewiczowi, który widział potrzebę, by nauczyciele odnaleźli się też na tej drodze. Myślę, że rozpoznanie było słuszne, bo na tym pierwszym spotkaniu w sprawie pielgrzymki było ok. 30 osób. Na trasę pierwszych „Warsztatów” wyruszyło ok. 80 osób. Wychodziliśmy wtedy w terminie lipcowym z Lubięcina - z parafii, w której Ksiądz Eugeniusz był proboszczem.

- Czy od początku była to pielgrzymka ogólnopolska?

Reklama

E.G.: - Tak. Od początku byli z nami nauczyciele spoza - wówczas - województwa zielonogórskiego. Nauczyciele reprezentowali w sumie ok. 28 województw. Właściwie od razu zarysowało się kilka ośrodków, takich jak: Łódź, Zakopane, Wrocław. Wędrowali z nami ludzie związani z Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców i zwykli nauczyciele, którzy potrzebowali tej drogi, byli też tacy, którzy poszukiwali - i na tej drodze odnaleźli odpowiedź na swoje pytania. W ciągu tych kilkunastu lat przez „Warsztaty” przewinęło się kilka tysięcy osób. Były lata, kiedy szła ogromna grupa nauczycieli, np. w 1998 r. było nas ok. 300 osób. Do 2003 r. chodziło średnio 250 osób. Nauczyciele pochodzą z różnych stron Polski, m.in. z: Gdańska, Łodzi, Zakopanego, Poznania, Szczecina, Tarnowa, Gorzowa i Zielonej Góry

- W 1997 r. „Warsztaty” nie wyruszyły na trasę…

E.G.: - Tak, to był czas pamiętny, czas wielkiej powodzi w Polsce. Rozpoczęliśmy wtedy „Warsztaty” w Zielonej Górze i zakończyliśmy na Jasnej Górze. W terminie ich rozpoczęcia pielgrzymi przyjechali do Zielonej Góry na takie warsztaty dwudniowe, a na zakończenie wszyscy udali się autokarami do Częstochowy, również na dwudniowe spotkanie. Włączyliśmy się w pomoc powodzianom. Nauczyciele pojechali na kolonie dla dzieci, zorganizowane przez nich samych albo przez Caritas diecezjalną. Pracowali tam jako wychowawcy-wolontariusze. Skorzystało z nich wtedy ok. 300 dzieci. Prowadziliśmy też zbiórki pieniędzy do puszek, które przekazaliśmy Caritas diecezjalnej.

- Kto w tym roku będzie pełnił rolę „nauczyciela nauczycieli”?

Reklama

M.K.: - Tegoroczne „Warsztaty” skłonią nas do zastanowienia się nad problemem, co to znaczy dzisiaj być świętym nauczycielem, co możemy przejąć z innych wzorców nauczania i wychowania, a co musimy sami wypracować tak, aby nasza misja odpowiadała wymogom czasów, w których żyjemy, nie zacierając jednocześnie tych wartości, którymi zawsze powinien się kierować człowiek wierzący. W tym roku na trasę naszego pielgrzymowania zaprosiliśmy m.in.: wiceministra oświaty dr. Stanisława Sławińskiego, ks. Jana Pawlaka, s. dr Marię Kwiek SJK, s. dr Weronikę Dryl OSU, s. Bożenę Czerniejewską SJK, s. Gabrielę Janikulę ASC, s. Danutę Lipińską SJK, s. Danielę Myszkę CSIC, s. Andreę Bobolę CSFMI, prof. dr. hab. Władysława Chałupkę, prof. dr. hab. Stanisława Kozłowskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Urbaniaka, prof. dr hab. Ewę Ferenc, dr Małgorzatę Mikołajczak, dr Dorotę Kulczycką, dr Małgorzatę Witkowską, dr Danutę Piekarz, dr Lucynę Jankowiak, dr. Tomasza Berenta, dr. Mieczysława Guzewicza, dr. Jacka Pulikowskiego, dr. Bogdana Trochę, dr. Henryka Jarosiewicza, dr. Zbigniewa Kościka, Jolantę Dobrzyńską, Ewę Kosińską, Elżbietę Szumiło, Jerzego Malinowskiego, Stanisława Rzeźniczaka, Bożenę Pierzgalską, Danutę Rogacewicz, Iwonę Nowak, Magdalenę Napierałę i Janinę Wolańską. Mimo że wśród wykładowców znajdują się osoby z tytułami naukowymi, to staramy się, aby te wystąpienia były podane w formie pewnych pogłębionych przemyśleń, tak by zaciekawiały pielgrzymów, pobudzały do wspólnych rozmów i dyskusji.

- Jak przebiega organizacja tegorocznego przedsięwzięcia?

D.Ś.: - Praca nad przygotowaniem programu merytorycznego „Warsztatów” wymaga dużo czasu, operatywności. Chodzi o to, aby dotrzeć do poszczególnych wykładowców i zachęcić ich do udziału w pielgrzymce, by z poszczególnych wystąpień powstała pewna logiczna całość. Naszym przewodnikiem duchowym będzie w tym roku ks. Michał Zielonka, którego będą wspomagać klerycy z naszego diecezjalnego seminarium Grzegorz Laskowski i Szymon Tołkacz. Bardzo wiele osób jest zaangażowanych w przygotowanie tego wakacyjnego dzieła (służba medyczna, transport bagaży, przygotowanie posiłków, służba porządkowa itd.). Nad całością „Warsztatów” czuwa Marek Budniak.
Główne hasło tegorocznych „Warsztatów” brzmi „Nasze czasy wołają o świętych nauczycieli”, a tematem rozważań, prowadzonych przez ks. Zielonkę, będzie nasze świadectwo wiary.

Inauguracja Nauczycielskich „Warsztatów w Drodze”

nastąpi 31 lipca o godz. 18.30 uroczystą Eucharystią w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.
Pierwszy nocleg z 31 lipca na 1 sierpnia jest planowany w Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze (ul. Moniuszki 19). Tam znajdować się będzie również recepcja pielgrzymki.
Do udziału w „Warsztatach” zapraszamy wszystkich nauczycieli, a także osoby, którym sprawy szkoły leżą szczególnie na sercu.

Zgłoszenia i informacje

(można zapisać się także w dniu rozpoczęcia „Warsztatów” bez uprzedniego zgłoszenia się):
- Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, ul. Aliny 17, 65-329 Zielona Góra, tel. (0-68) 453-97-88,
- Redakcja „Aspektów”, tel. (0-68) 451-23-56,
- Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli, pl. Powstańców Wielkopolskich 1, 65-075 Zielona Góra, ks. Eugeniusz Jankiewicz, tel. (0-68) 451-23-47.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Granice, gościnność i odpowiedzialność – spór o Ewangelię w kontekście migracji

2025-07-16 10:49

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

bp senior Antoni Długosz

biskup senior Antoni Długosz

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

W przestrzeni medialnej ponownie rozgorzał spór dotyczący postawy Kościoła wobec kwestii migracyjnych. Tym razem punktem zapalnym stały się słowa bp. Antoniego Długosza, który w jednej z wypowiedzi wyraził wdzięczność za modlitwę w intencji obrony polskich granic. Portal Onet przytoczył w odpowiedzi mocno krytyczną opinię o. Pawła Gużyńskiego OP, który zarzucił biskupowi sprzeniewierzenie się Ewangelii i uleganie propagandzie.

O. Gużyński posunął się nawet do stwierdzenia, że słowa hierarchy to „bredzenie” i „brunatna fala”. Jednocześnie przypomniał, że nikomu „nie wolno odczłowieczać drugiego człowieka” – co samo w sobie jest słuszne, lecz w kontekście jego wypowiedzi wybrzmiewa jak retoryczna sprzeczność.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze

2025-07-17 15:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

zmarły

konserwator zabytków

BPJG

prof. Wojciech Kurpik

prof. Wojciech Kurpik

- Obraz Maryi Jasnogórskiej stał się bardzo ważną częścią mojego życia, mojej osobowości - mówił w jednym z wywiadów. W wieku 94 lat, 15.07.2025 r., zmarł w Warszawie prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze, konfrater Zakonu Paulinów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25.07. o godz. 13.30 w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie.

Prof. Wojciech Kurpik był konserwatorem sztuki, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1996-1999 był jej rektorem). Był wybitnym specjalistą w zakresie konserwacji malarstwa tablicowego i drewnianej rzeźby polichromowanej. W latach 1980-2001 jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierował Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Drewnianej Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Od roku 1979 był członkiem Komisji ds. stałej opieki nad Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Na podstawie wyników swoich wieloletnich badań w 2008r. opublikował książkę „Częstochowska Hodegetria. Drugie wydanie, uwzgledniające wyniki najnowszych badań, zawierające bogatą dokumentację fotograficzną, ukazało się w 2020r. nakładem wydawnictwa Paulinianum. W dowód uznania wieloletnich zasług, paulini 4 kwietnia 2004 r. przyjęli Wojciecha Kurpika do grona konfratrów, czyli przyjaciół i dobrodziejów Zakonu Paulinów.
CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźna znów dostępne dla turystów

2025-07-17 16:27

[ TEMATY ]

Tatry

szlaki turystyczne

Jaskinia Mroźna

PAP/Grzegorz Momot

Ponownie udostępniona turystom Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich.

Ponownie udostępniona turystom Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich.

Od czwartku ponownie zostaje otwarty szlak prowadzący przez Dolinę Kościeliską do schroniska na Hali Ornak. Będzie także dostępna Jaskinia Mroźna - ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Popularna tatrzańska dolina wraz z jaskinią były zamknięte w dni robocze od 7 lipca z powodu trwającej tam budowy kanalizacji. Teraz prace budowlane będą kontynuowane, ale bez konieczności zamykania trasy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję