Reklama

Kapituła Kolbuszowska

Niedziela rzeszowska 27/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

S. Hieronima Janicka: - Księże Prałacie, Kolbuszowska Kapituła Kolegiacka została powołana 1 listopada 2006 r. 13 czerwca br. miała miejsce instalacja Kapituły. Oprócz sprawowania uroczystych funkcji liturgicznych w kolegiacie i sanktuarium, jakie jeszcze zadania stoją przed Kapitułą?

Ks. prał. Kazimierz Szkaradek: - Pragnę zaznaczyć, że w Kolbuszowej w 1751 r. bp A. St. Załuski erygował prepozyturę wraz z kolegią mansjonarzy. Funkcjonowała ona do czasów Franciszka Józefa II, prawie do końca XVIII wieku, kiedy to została rozwiązana. Biskup ordynariusz Kazimierz Górny, nawiązując do historii oraz do bliskiej 15. rocznicy powstania diecezji rzeszowskiej, w uroczystość Wszystkich Świętych ubiegłego roku, ustanowił na nowo Kapitułę Kolegiacką w Kolbuszowej. Do zadań Kapituły należy:
1. Sprawowanie uroczystych funkcji w kolegiacie pw. Wszystkich Świętych oraz Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie (por. kan. 503 KPK).
Uroczystości odpustowe ku czci Przemienienia Pańskiego w Cmolasie trwają 5-6 dni, dlatego kanonicy gremialni swoim zaangażowaniem w liturgię, pięknym wykonywaniem różnych funkcji będą jaszcze bardziej ukazywać wiernym piękno jaśniejącego Bóstwa Pana, podobnie z racji uroczystości odpustowych w Kolbuszowej ku czci Imienia Maryi.
2. Wspólnotowa troska o stałą formację kapłańską i poziom duszpasterstwa w oparciu o kult Przemienienia Pańskiego.
Wszyscy jesteśmy powołani do świętości, w pierwszej kolejności kapłani, którzy nie tylko słowem, ale przykładem życia mają pociągać wiernych do kroczenia drogą świętości. Dzisiaj świat potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli. Takim świadkiem na przełomie XVI i XVII wieku stał się nasz rodak, ks. dr Wojciech Borowiusz, czterokrotny rektor Akademii Krakowskiej, prepozyt kościoła św. Floriana na Kleparzu w Krakowie, ale przede wszystkim wierny świadek przemienionego i przemieniającego Chrystusa. Był to mąż świątobliwy, odznaczający się wieloma przymiotami serca i umysłu. Mamy zatem przykład człowieka, kapłana, uczonego, którego winniśmy naśladować. Wspólne zgłębianie istotnego wymiaru kapłaństwa Chrystusa Pana, stała formacja, ma prowadzić do jedności kapłanów z biskupem, jedności Kapituły poprzez zróżnicowaną posługę, jaką będą spełniać jej członkowie, jedności świeckich z duchownymi i wreszcie jedności świeckich między sobą. Posłannictwo trudne, ale możliwe do wykonania.

- Kapitułę Kolegiacką powołuje Biskup Diecezjalny. Kto może do niej należeć i co wyróżnia kanoników Kapituły od innych kapłanów?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Według statutu, zewnętrznie będziemy odróżniać się od innych kapłanów strojem (mantolet, dystynktorium), ale to jest mniej istotne. Myślę, że Ksiądz Biskup brał pod uwagę osiągnięcia duszpasterskie, gorliwość, a przede wszystkim świadectwo życia. Tak jak mówiłem, członkowie kapituły powinni odznaczać się świętością życia, aby prowadzić innych drogą świętości do Boga.

- Z Kapitułą Kolegiacką wiąże się działalność Fundacji im. ks. Wojciecha Borowiusza. W parafii cmolaskiej Fundacja jest znana, mniej w innych częściach diecezji. Proszę o przedstawianie jej czytelnikom „Niedzieli Rzeszowskiej”.

- 2 stycznia 1646 r. ks. Wojciech Borowiusz dokonał poczwórnej, dobroczynnej fundacji. Ufundował: drewniany kościół, obraz Przemienienia Pańskiego, szpital dla ubogich, stypendium dla dwóch uzdolnionych chłopców z parafii Cmolas.
Wraz z parafianami i dobrodziejami udało się nam reaktywować w/w Fundację. W 1972 r. dokonano konserwacji obrazu i umieszczenia go w nowym kościele sanktuaryjnym. W latach 1993-94 dokonano „transferu” i generalnego remontu zabytkowego kościoła. W latach 1994 - 2005 został przywrócony i generalnie zmodernizowany DPS dla 80 pensjonariuszy. W 2004 r. reaktywowano Fundację stypendialną na podstawie zarządzenia rektora UJ prof. dr. hab. Franciszka Ziejki i uchwały Senatu UJ z 26 maja 2004 r. Fundatorem stypendium jest Parafia i Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. O stypendium mogą się ubiegać studenci studiów dziennych wyższych szkół publicznych lub niepublicznych w Polsce, pochodzący z niezamożnych rodzin, żyjący na wsi (tu: w parafii Cmolas), którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w nauce i odpowiednią postawą moralną. W latach 2004/2005 i 2005/2006 stypendium (400 zł/mies. przez 10 miesięcy) przyznano Rafałowi Augustynowi z Cmolasu, studentowi lingwistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W roku 2006/2007 za zgodą władz Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznano dwa stypendia: ponownie Rafałowi Augustynowi oraz Magdalenie Kawalec, studentce I roku Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu. Udział w odnowionej fundacji mają wszyscy darczyńcy: księża pracujący w parafii, samorządowcy powiatu i gmin powiatu kolbuszowskiego, przedsiębiorcy, a nade wszystko członkowie Róż Różańcowych, których ofiara jest jak ewangeliczny „wdowi grosz”. Wiele jest też wpłat indywidualnych, bezpośrednio na konto Fundacji przy Uniwersytecie Jagiellońskim, także jako 1% podatku, lub do 6% darowizny od dochodów. Mam nadzieję, że członkowie Kapituły Kolegiackiej wspierać będą tę Fundację tak, aby w roku akademickim 2007/2008 można było ufundować trzecie stypendium dla osoby spoza parafii i wesprzeć najuboższych pensjonariuszy DPS.

- Z czym wiąże się nadanie świątyni tytułu kolegiaty?

- Kolegiata (łac. Collegiata ecclesia) to kościół, przy którym znajduje się kapituła kanoników. Pod względem architektonicznym charakteryzuje się dużym prezbiterium w celu pomieszczenia stalli dla członków kolegium. Tak jak katedra jest matką wszystkich kościołów w diecezji, tak kolegiata jest matką kościołów 5 dekanatów, z których zostali powołani kanonicy gremialni.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek otwiera drogę do kanonizacji bł. Carlo Acutisa

2024-05-23 11:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

carloacutis.com

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa (1991-2006), który zmarł na białaczkę. Uczeń, mający polskie korzenie, został beatyfikowany w 2020 roku.

Grał na PlayStation, biednym oddawał kanapki, a z Maryją chodził na randki. Po polskich diecezjach wędrują relikwie bł. Carla Acutisa. Kim był 15-letni Włoch, który lubił podróżować i znał polskie modlitwy?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Andrzeja Boboli

2024-05-24 09:20

[ TEMATY ]

wiara

red

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami
Św. Andrzeju Bobolo, módl się za nami.
Św. Andrzeju, wierny naśladowco Dobrego Pasterza, módl się za nami
Św. Andrzeju, napełniony duchem Bożym, módl się za nami
Św. Andrzeju, czcicielu Niepokalanie Poczętej Maryi Panny, módl się za nami
Św. Andrzeju, duchowy synu świętego Ignacego Loyoli, módl się za nami
Św. Andrzeju, miłujący Boga i bliźnich aż do oddania swego życia, módl się za nami
Św. Andrzeju, w życiu codziennym oddany Bogu i bliźnim, módl się za nami
Św. Andrzeju, zjednoczony z Bogiem przez nieustanną modlitwę, módl się za nami
Św. Andrzeju, wzorze doskonałości chrześcijańskiej, módl się za nami
Św. Andrzeju, Apostole Polesia, módl się za nami
Św. Andrzeju, powołany przez Boga do jednoczenia rozdzielonych sióstr i braci, módl się za nami
Św. Andrzeju, gorliwy nauczycielu dzieci i ludzi religijnie zaniedbanych, módl się za nami
Św. Andrzeju, niezachwiany w wierze mimo gróźb i tortur, módl się za nami
Św. Andrzeju, wytrwały w największych cierpieniach, módl się za nami
Św. Andrzeju, męczenniku za jedność chrześcijan, módl się za nami
Św. Andrzeju, męczenniku i apostole, módl się za nami
Św. Andrzeju, apostołujący po śmierci wędrówką relikwii umęczonego ciała, módl się za nami
Św: Andrzeju, wsławiony przez Boga wielkimi cudami, módl się za nami
Św. Andrzeju, chlubo naszej Ojczyzny, módl się za nami
Św. Andrzeju, wielki Orędowniku Polski, módl się za nami
Św: Andrzeju, proroku zmartwychwstania Polski po trzecim rozbiorze, módl się za nami
Św. Andrzeju, nasz wielki Patronie, módl się za nami.
Abyśmy wszyscy chrześcijanie stanowili jedno, uproś nam u Boga
Abyśmy nigdy od naszej wiary nie odstąpili, uproś nam u Boga
Abyśmy żadnego grzechu ciężkiego nie popełnili, uproś nam u Boga
Abyśmy za popełnione winy szczerą pokutę czynili, uproś nam u Boga
Abyśmy dla naszego zbawienia gorliwie z łaską Bożą współpracowali, uproś nam u Boga
Abyśmy Bogu wiernie służyli, uproś nam u Boga
Abyśmy Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę miłowali, uproś nam u Boga
Abyśmy w znoszeniu wszelkich przeciwności wytrwali, uproś nam u Boga
Abyśmy Tobą nieustannie Bogu chwałę oddawali, uproś nam u Boga.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
Kapłan: Módl się za nami święty Andrzeju Bobolo
Wierni: Abyśmy się stali godni obietnic Chrystusowych.
Módlmy się.
Boże, nasz Ojcze, Ty przez śmierć umiłowanego Syna chciałeś zgromadzić rozproszone dzieci.
Spraw, abyśmy gorliwie współpracowali z Twoim dziełem, za które oddał życie święty Andrzej Bobola, Męczennik.
Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję