Reklama

Świeccy pomocnicy Chrystusa

W Kościele rozróżnia się sprawujących Najświętszą Ofiarę i udzielających Komunii św. Eucharystię celebrować mogą jedynie biskupi i kapłani. Udzielanie Komunii św. należy nie tylko do biskupów, prezbiterów i diakonów. Od pewnego czasu funkcję tę spełniają również świeccy. W Polsce szafarze Komunii św. pojawili się po decyzji Episkopatu Polski w 1990 r. Stopniowo biskupi wprowadzali tę posługę w swoich diecezjach. Obecnie w naszym kraju jest już około czterech tysięcy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W archidiecezji krakowskiej jest ich ponad osiemdziesięciu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widząc pozytywne doświadczenia moich braci biskupów w innych w diecezjach polskich, postanowiłem wprowadzić tę posługę również u nas. Świadomy jestem bowiem mojej odpowiedzialności za życie sakramentalne wiernych i dostrzegam potrzebę pomocy kapłanom w tej posłudze” - tak pisał w liście do parafian kard. Stanisław Dziwisz w marcu 2006 r. W tym samym roku w archidiecezji krakowskiej po raz pierwszy pojawili się świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii św., inaczej zwani nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Stało się tak dzięki dekretowi, który wydał Metropolita Krakowski w grudniu 2005 r. W bieżącym roku dołączyli do nich nowi nadzwyczajni szafarze. W sumie przez dwa lata kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił do tej posługi 86 osób. Pomagają one kapłanom w udzielaniu Komunii św., a przede wszystkim w swoich parafiach zanoszą Ciało Pańskie chorym.

Od początku w Kościele

Reklama

W pierwszych wiekach istnienia Kościoła rozdzielanie Eucharystii wiernym i zanoszenie jej chorym i prześladowanym było domeną wyłącznie prezbiterów. Zdarzały się jednak sytuacje już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, że nie tylko prezbiterzy zanosili Ciało Chrystusa potrzebującym. Takim przykładem jest choćby św. Tarsycjusz, który jako młody chłopiec niósł Komunię św. więźniom. Idea świeckich pomocników w udzielaniu Komunii św. nie jest zatem nowa.
Magisterium Kościoła po Soborze Watykańskim II ogłosiło dokumenty, które nie umniejszając roli kapłana, dały ludziom świeckim możliwość rozdzielania Chleba Pańskiego wiernym. Uczyniono tak głównie ze względu na duchowe dobro członków wspólnoty Kościoła, którzy dzięki temu częściej będą mogli przyjmować do swego serca Chrystusa. Do zadań nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. należy zatem rozdzielanie Komunii św., gdy udzielanie jej przez kapłanów nie jest możliwe lub gdy brak jest wystarczającej liczby kapłanów. Przede wszystkim jednak zanoszą oni Pana Jezusa do chorych w niedziele i święta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego nadzwyczajni?

Dlaczego używa się określenia „nadzwyczajni szafarze Komunii św.”? Posługa szafarza ma mieć miejsce w przypadkach naprawdę nadzwyczajnych - chodzi tu o pomoc szafarzowi zwyczajnemu (czyli biskupowi, prezbiterowi lub diakonowi), a nie zastępowanie go. W każdym przypadku decyzję o posłudze szafarza (lub szafarzy) podejmuje główny celebrans przez wręczenie mu puszki po przyjęciu przez niego Komunii św.

Są spośród nas

We wspólnocie Kościoła każdy może znaleźć swoje miejsce, aby godnie służyć Chrystusowi i współbraciom w wierze. Kto zatem może zostać pomocnikiem w udzielaniu Komunii św.? Świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii św. są powoływani spośród wiernych. Łączy się to z pewnymi wymaganiami wobec nich. Konferencja Episkopatu Polski ustaliła warunki, według których biskupi diecezji powołują nadzwyczajnych szafarzy. Kandydat powinien odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchownych i wiernych, musi znać podstawowe prawdy teologiczne, odnoszące się do Kościoła, Mszy św. i Eucharystii. Kandydat do tej posługi może być do niej powołany, gdy przekroczył 35. rok swojego życia, a nie ukończył 65 lat. Przed otrzymaniem błogosławieństwa do spełniania posługi kandydaci muszą się odpowiednio do niej przygotować.

Przygotowanie duchowe i praktyczne

Reklama

Do posługi nadzwyczajni szafarze przygotowują się na specjalnym kursie, który trwa ok. pół roku. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców Papieskiej Akademii Teologicznej. Tematy poruszane na kursie dotyczą powołania do świętości, modlitwy, liturgii Kościoła, Eucharystii. Cykl przygotowań obejmuje również zajęcia praktyczne, przygotowujące do udzielania Komunii św. w świątyni, a także w domu chorego. Głównym elementem każdych zajęć jest Eucharystia, którą przygotowują kandydaci, spełniając wszystkie posługi. Na zakończenie kursu uczestnicy odbywają trzydniowe rekolekcje, które pozwalają kandydatom przez modlitwę, spowiedź św. (dla wielu generalną), szereg konferencji i uczestnictwo w Liturgii Godzin w pełni przyjąć i ofiarować swoją decyzję podjęcia nowych obowiązków w służbie Kościołowi. Dalsza formacja rozpoczyna się dla każdego szafarza po błogosławieństwie do posługi. Obejmuje ona formację, która odbywać się będzie w parafiach, podczas corocznych rekolekcji, a także pielgrzymki, w których szafarze będą uczestniczyć. Posługa szafarza jest przedłużana co rok przez biskupa ordynariusza, po odbyciu rekolekcji i pozytywnej opinii duszpasterzy parafii.

Panie, nie jestem godzien...

Wielu z tych, którzy pełnią tę zaszczytną funkcję we wspólnotach parafialnych, mówi, że nie są jej godni. Podchodzą oni z wielką pokorą do swej posługi w Kościele. Wielu ma na początku obawy, że przy własnych sprawach życiowych, mogą nie mieć sił i czasu na odpowiednie skupienie przy pełnieniu tej posługi lub że w nowej roli otoczenie może ich źle przyjmować. „Do posługi przekonało mnie przede wszystkim przeświadczenie, że to, co będę robił, jest dobre i potrzebne” - mówi Sławomir Podgórski z parafii św. Jadwigi (Kraków-Krowodrza). Inny z szafarzy - Józef Dąbrowski mówi o tym, że powołanie do posługi szafarza odkrył, gdy uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II. Wtedy to wraz z innymi Polakami brał udział we Mszy św. na Tor Vergata. Gdy podczas Komunii św. brakowało kapłanów, aby umożliwić wiernym przyjęcie Chrystusa, Józef po raz pierwszy miał możliwość zanieść Chrystusa innym.

Posłani do chorych

Reklama

Dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy coraz więcej chorych przyjmuje Komunię św. w swoich domach. Zdarza się, że na początku pojawiają się obawy ze strony chorych, ale po czasie zamieniają się one w wielką radość ze wspólnej modlitwy i częstszej obecności Chrystusa w ich sercu. Często świeccy szafarze nawiązują z chorymi przyjaźń, spotkania są okazją do rozmowy, której wielu z nich brakuje. Bywa i tak, że nadzwyczajni szafarze Komunii św. są ostatnimi gośćmi, którzy odwiedzają chorych przed śmiercią. O swoich spotkaniach z chorymi opowiadają ze wzruszeniem.
Dla roznoszącego Ciało Pańskie Jerzego Motyki, pochodzącego z Grójca k. Alwerni, impulsem do tego, aby podjąć posługę, było doświadczenie związane z chorobą i umieraniem żony. „Miałem doświadczenia związane z posługą i opieką nad osobą ciężką chorą. Chciałem w pewien sposób odwdzięczyć się osobom, które pomagały mojej żonie”.
Nadzwyczajni szafarze Komunii św. pełnią zaszczytną i piękną funkcję, dzięki której wiele osób może doświadczać pełnej obecności Chrystusa w swoim życiu. Posługa ta uświęca również ich samych i przyczynia się do świętości innych członków Kościoła.

W archidiecezji krakowskiej w październiku br. rozpocznie się przygotowanie kolejnej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Szczegółowe informacje na ten temat zainteresowani mogą otrzymać u swoich księży proboszczów, a także na stronie szafarze.krakow.oaza.pl

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Krzysztofa

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

litania

Karol Porwich/Niedziela

Święty Krzysztof - patron kierowców, miast położonych nad rzekami, przewoźników, biegaczy, żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci. Jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, często połączone z poświęceniem pojazdów. Tydzień w którym przypada jego wpomnienie obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa.

CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: uroczystości pogrzebowe śp. gen. broni Waldemara Skrzypczaka

2025-07-25 17:37

[ TEMATY ]

Warszawa

pogrzeb

generał

PAP/Albert Zawada

Uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Mszą św. w katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka, dowódcy Wojsk Lądowych w latach 2006-2009, wiceministra obrony narodowej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po zakończeniu Mszy św. urna z prochami generała została złożona na Powązkach Wojskowych.

Przed ołtarzem katedry umieszczono portret oraz odznaczenia gen. broni Waldemara Skrzypczaka. Urna została udekorowana wstęgą Orderu Krzyża Wojskowego. Wartę honorową zaciągnęli generałowie Wojska Polskiego, 1 Brygady Pancernej oraz Pułku Reprezentacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję