Reklama

Perły liturgii adwentowej (2)

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadzieja Izraela - Nadzieja Kościoła

Autor Wielkich Antyfon, niestety o nieznanej tożsamości, był człowiekiem autentycznie żyjącym Słowem Bożym. Posplatał fragmenty Starego Testamentu wyrażające niegdyś nadzieje mesjańskie Narodu Wybranego, tworząc modlitwy, które stają się pieśniami Kościoła - Oblubienicy wołającej w Duchu Świętym do swego Oblubieńca „Przyjdź, Panie Jezu!”.
Pierwsza Antyfona przywołana w poprzednim tygodniu, kierowała nasze spojrzenia na dzieło stworzenia. Od drugiej Antyfony wchodzimy w dzieje Izraela, poprzez które kroczy Bóg, przemieniając historię narodu w historię zbawienia. „O Panie, Wodzu Izraela, Tyś w krzaku gorejącym objawił się Mojżeszowi i na Synaju dałeś mu Prawo; przyjdź nas wyzwolić swym potężnym ramieniem”. Przytoczone wezwanie przywołuje największe i najważniejsze nawiedzenie Boga w Starym Przymierzu. Gdy Pan powołuje Mojżesza, objawia się jako Ten, który widzi trud i cierpienie. Jego interwencja nie ogranicza się do wyprowadzenia z niewoli, lecz ogarnia troską nowe życie wyzwolonego ludu. Bóg daje ziemię, na której można żyć w wolności i daje Prawo, dzięki któremu można żyć w wolności. Ojcowie Kościoła, spoglądając na te wydarzenia, dostrzegali w nich zapowiedź zbawczego dzieła Jezusa. On przez chrzest wyprowadza nas z niewoli grzechu i daje nowe Prawo łaski i miłości, dzięki któremu możemy żyć w wolności dzieci Bożych. Pamięć o wielkich dziełach Bożych ożywia wiarę w nieustanną troskę Boga o swój lud, dlatego Izrael poprzez psalmy i głosy proroków ponawiał błagania, by Bóg okazał moc swego ramienia. Kościół podjął to wołanie wiedząc, że Pan już nas wyzwolił, lecz jeszcze musimy oczeki-wać na wejście do Ziemi Obiecanej, gdzie będziemy wolni od wszelkiego ucisku.
„O Korzeniu Jessego, który się wznosisz jako znak dla narodów, przed Tobą zamilkną królowie, a ludy modlić się będą do Ciebie, przyjdź nas wyzwolić i już dłużej nie zwlekaj”. Trzecia Antyfona, którą Kościół modli się 19 grudnia, wprowadza w wielką obietnicę Boga daną Dawidowi, synowi Jessego, którą Izrael przechowywał w swej pamięci jako fundament nadziei na przyjście Mesjasza. Wyrocznia wypowiedziana niegdyś przez Natana powraca w słowach późniejszych proroków, z których najbardziej znane są przepowiednie Izajasza. Tytuł „Korzeń Jessego” pochodzi z 11 rozdziału Księgi Izajasza, tzw. Księgi Emmanuela. Prorok wobec niewierności względem Boga dynastii Dawidowej zapowiada surową karę. Z obalonego drzewa pozostanie tylko pień - korzeń i z niego wyrośnie odrośl, na którą Bóg zleje pełnię Darów Ducha. Wypełnia się to ostatecznie w Jezusie namaszczonym nie oliwą jak dawni królowie, lecz samym Duchem Bożym. Następnie Antyfona przywołuje Izajaszowe „Pieśni o Słudze Jahwe”, proroctwa szczególnie bliskie, gdy zgłębiamy misterium Chrystusa, który się dla nas uniżył, aby w Nim Bóg wywyższył wszystkich wierzących. Zapowiedzi rozbrzmiewające od X wieku przed narodzeniem Chrystusa docierają do nas, by pobudzić do żarliwego wołania o przybliżenie dnia ich ostatecznego wypełnienia, kiedy Jezus objawi się jako Król całej ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

[ TEMATY ]

małżeństwo

świadectwo

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

W reportażu dzielą się wieloma cennymi radami. Warto obejrzeć i się zainspirować! Nade wszystko jest to jednak wartościowe świadectwo, pokazujące że piękna i wierna miłość na całe życie jest możliwa. Autorem filmu jest Damian Żurawski.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

[ TEMATY ]

zbrodnia wołyńska

Wołyń

Karol Nawrocki

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

W 82. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent elekt Karol Nawrocki wziął udział w uroczystościach upamiętnienia ofiar ludobójstwa w Chełmie, gdzie ma powstać m.in. muzeum ich pamięci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję