Reklama

Pallotyni znaczy... serdeczni

W przyszłym roku obchodzona będzie setna rocznica pobytu w Polsce Ojców Pallotynów. Wincenty Pallotti - założyciel zgromadzenia był zwyczajnym, gorliwym kapłanem, a zarazem mistykiem zatopionym w Bogu. Cenił spotkania z ludźmi i wychodził im naprzeciw. Wierni charyzmatowi swojego założyciela są księża ze wspólnoty włoskiego świętego, duszpasterzujący w krakowskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej. To jedyny ośrodek duszpasterski w mieście, gdzie pracują pallotyni. Wierni przybywający do kościoła chwalą sobie rodzinną atmosferę, która tu panuje, znają się między sobą i mimo że wspólnota ma zaledwie kilka lat, czują się mocno z nią związani. „Staramy się wypuszczać z kościoła ludzi uśmiechniętych” - mówi ks. Józef Gwozdowski, proboszcz parafii. Bliskie relacje z wiernymi narodziły się szczególnie wtedy, gdy księża nie mieli jeszcze plebanii i dochodzili z pobliskiej „Arki Pana”. W niedzielę między Mszami św. nie opłacało się im wracać na plebanię i wtedy wychodzili do ludzi, rozmawiali, nie zamykali się w kancelarii. Ksiądz Proboszcz uwagę zwraca na szczegóły. W czasie ogłoszeń nikt nie wychodzi ze świątyni, wszyscy czekają na „myśl tygodnia” - cytat, który ma pomagać w przeżywaniu codzienności. Nie brakuje również anegdot.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nic nie zmieniamy!”

Jakie były początki pasterzowania w tym miejscu? Z woli kard. Franciszka Macharskiego w 1999 r. powstał nowy ośrodek parafialny pw. Matki Bożej Pocieszenia. Posługiwanie w nim powierzono Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego - księżom pallotynom. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Gwozdowski, który pełni tę funkcję do tej pory. Parafia liczy ok. 5200 wiernych.
Przed powstaniem parafii wierni należeli do „Arki Pana”, ale ponieważ tamta wspólnota była zbyt liczna, zapadła decyzja o budowie dwóch mniejszych kościołów. Podczas poświęcenia placu pod budowę Ksiądz Kardynał mówił, że w tym miejscu będzie parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia. Zaznaczył jednak: „Jeśli Pallotyni chcą, to mogą sobie wezwanie zmienić”. Ksiądz Prowincjał zripostował: „Nic nie zmieniamy!”. Po tej odpowiedzi rozległy się oklaski.
Na razie wierni modlą się w kaplicy, ale w jej sąsiedztwie stoi już kościół w stanie surowym. Gdy Ksiądz Proboszcz rozpoczął pracę w parafii, wszyscy mówili, że głównym celem jest budowanie kościoła. Do dziś duchowy ojciec parafii ma inne zdanie - twierdzi, że głównym celem jest budowanie parafii. Nieśmiało podkreśla, że to zadanie na razie mu się udaje.

Chcą pomagać

Reklama

Neoprezbiter ks. Marcin Gontarz jest w tej parafii dopiero trzy miesiące, ale już zdążył poznać jej specyfikę - należą do niej głównie ludzie starsi, wiele jest odwiedzin chorych. Rocznikowi koledzy mówili mu, że nie będzie miał łatwo w Nowej Hucie, on jednak doznaje wiele serdeczności od ludzi. Wraz z młodymi ks. Marcin chce w najbliższym czasie założyć wolontariat, by pomagać starszym, np. robiąc zakupy. Przy parafii działa wspólnota oazowa, róże różańcowe, Arcybractwo Straży Honorowej. Te rozwijające się wspólnoty oraz charyzma księży umożliwiają rodzinie parafialnej pogłębianie wiary. Życie duchowe ubogacają cotygodniowe nowenny do Matki Bożej, a także czuwania w pierwsze soboty miesiąca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawdziwy ojciec

Prawdziwym ojcem parafii jest Ksiądz Józef. To on ożywia i organizuje życie wspólnoty. W 2002 r. wraz z parafianami założył drużynę piłkarską i Ligę Parafialną. Co roku podczas festynu odbywa się mecz „Parafianie” kontra „Księża”, który gromadzi na trybunach wielką liczbę wiernych. Nie tylko drużyna jednoczy. W czasie odpustu po Mszach św. księża częstują przybyłych ciastem, a po Pasterce czy też Rezurekcji kapłani za jeden z najważniejszych punktów uroczystości uważają składanie życzeń wiernym. Oprócz duchowej troski o wiernych, Ksiądz Proboszcz zajmuje się budową kościoła. Józef Nyk - kierownik budowy z dumą opowiada o nim, jak to podczas budowy wszedł po rusztowaniach na sam szczyt kościoła. „Jak przychodzi do nas na budowę, to zawsze jakiś dowcip opowie. I nigdy nas nie gani, jak coś nie wyjdzie” - opowiada pan Józef, który budował również „Arkę”. Ks. Gwozdowski jest współzałożycielem szkoły pallotyńskiej, działającej na terenie parafii. Jego marzeniem jest także stworzenie parafialnej rozgłośni radiowej.

Z kardynalskim błogosławieństwem

7 listopada odbyła się Eucharystia, w czasie której kard. Stanisław Dziwisz wmurował kamień węgielny poświęcony w 1997 r. przez Jana Pawła II podczas Mszy św. na Błoniach. Nasz Arcypasterz zwrócił uwagę na to, że „święci kamień pod kościół, a przecież piękny kościół już stoi”. Wspomniał również o nowohuckich wątkach w duszpasterskim życiorysie polskiego Papieża. W wypełnionym po brzegi kościele wierni nie kryli wzruszenia - to była pierwsza wizyta Pasterza archidiecezji w ich nowej świątyni. Spotkanie to stało się umocnieniem dla tej młodej wspólnoty budującej kościół, w którym będzie ich zawsze gromadziła wiara.

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karol Nawrocki wziął udział w Mszy św. w Piekarach Śląskich

2025-05-24 21:53

[ TEMATY ]

Bazylika

Piekary Śląskie

pomnik św. Jana Pawła II

Karol Nawrocki

Matka Boska Piekarska

PAP

Karol Nawrocki w bazylice w Piekarach Śląskich

Karol Nawrocki w bazylice w Piekarach Śląskich

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki wziął w sobotę wieczorem udział w mszy św. w bazylice w Piekarach Śląskich. Nawrocki złożył też wieńce pod obrazem Matki Boskiej Piekarskiej w bazylice oraz przed pobliskim pomnikiem św. Jana Pawła II.

W niedzielę do Piekar Śląskich dotrze coroczna majowa pielgrzymka mężczyzn, będąca jednym z głównych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Nawrocki w tym czasie ma być na "Wielkim Marszu za Polską" w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję