Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: zadaniem każdego z nas jest budowanie pokoju

Pokój pozostaje cały czas wyzwaniem i zadaniem dla każdego pokolenia, bo nadal w świecie panują niesprawiedliwość, napięcia i konflikty - mówił w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita senior przewodniczył Mszy św. w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i Światowy Dzień Pokoju.

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

Nawiązując do obchodzonego od 52 lat Światowego Dnia Pokoju hierarcha podkreślał, że jest to dar, który „pozostaje cały czas wyzwaniem i zadaniem dla każdego pokolenia”. - Nadal w świecie panuje niesprawiedliwość. Nadal utrzymują się napięcia, konflikty. Nadal toczą się wojny, przynoszące krwawe żniwo – mówił. Dodał, że chrześcijanie są wezwani, by prosić o dar pokoju Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. - Dlatego zadaniem każdego z nas jest budować pokój we własnym sercu i otoczeniu, we własnym środowisku i narodzie - zaznaczył.

W homilii hierarcha zachęcał ponadto, by u progu Nowego Roku uświadamiać sobie osobistą historię wiary i miejsce, jakie Jezus zajmuje w naszym życiu. - Czy jest On w centrum wszystkich naszych spraw, naszych zamierzeń i nadziei? Czy, podobnie jak pasterze, wielbimy i wysławiamy Boga za wszystko, czego doświadczamy przy spotkaniu z naszym Zbawicielem? Czy jesteśmy Jego wiarygodnymi świadkami we współczesnym świecie? - zapytywał.

Dawny sekretarz osobisty św. Jana Pawła II przypomniał o przypadającej w tym roku 100. rocznicy jego urodzin oraz 15. rocznicy odejścia do domu Ojca.

Reklama

- Jan Paweł II był wielkim świadkiem Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii. Umacniał wspólnotę Kościoła katolickiego, ale był także gorącym zwolennikiem dialogu z innymi religiami i wyznaniami oraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Wniósł niepodważalny wkład w przywrócenie sprawiedliwości w naszej części Europy i w innych częściach świata, przyczyniając się do budowania trwałego pokoju na ziemi - przypominał hierarcha.

Do ważnych wydarzeń nowego roku kard. Dziwisz zaliczył ponadto beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. - To drugi, obok Jana Pawła II, wielki pasterz. Również w jego osobie, heroicznej postawie i służbie otrzymaliśmy niezwykły dar, którym powinniśmy się inspirować w naszym codziennym życiu i służbie, w naszej wierności Ewangelii i zapisanym w niej nadrzędnym wartościom - mówił.

Kard. Dziwisz zachęcał, by powierzać Bogu cały rozpoczynający się rok, „to wszystko, co nas w nim spotka, co w nim przeżyjemy, czego doświadczymy i czego dokonamy”. Zaapelował także o modlitwę o pokój, zwłaszcza na Ukrainie.

2020-01-01 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naukowo o Radiu Watykańskim

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zorganizował sympozjum naukowe poświęcone 90. rocznicy powstania Radia Watykańskiego. Specjaliści od komunikacji i mediów debatowali nad historią i działalnością papieskiej rozgłośni na przestrzeni minionych dziesięcioleci.

Zorganizowane przez Papieską Uczelnię sympozjum było już siódmym z serii „W społeczno-medialnej sieci”. Zgromadziło przedstawicieli ośmiu ośrodków naukowych. W czasie trzech sesji zaprezentowano 16 wystąpień, które na różnych płaszczyznach dotyczyły historycznej działalności Radia Watykańskiego. Mówi ks. prof. Michał Drożdż.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję