Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: na choince pod Oknem Papieskim rozbłysły światełka

Po raz trzynasty plac przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich rozświetliły choinkowe światełka. Uroczystemu zapaleniu lampek na blisko 16-metrowym drzewku z Nadleśnictwa Nawojowa przewodniczył w sobotę popołudniu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

Kraków

choinka

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Zgromadzonych przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich cały czas rozgrzewała kapela „Mała Armia Janosika” z Raby Wyżnej. Zespół liczący ponad 140 osób zaśpiewał kolędy i pastorałki, tworząc niepowtarzalny klimat.

Dzięki temu atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia było czuć wyraźnie. - Dobrze, że jest taki czas, kiedy nie tylko rodzinami, ale również jako mieszkańcy czy też przyjezdni gromadzimy się razem i śpiewamy pieśni świąteczne. To naprawdę scala nas ponad wszelkimi codziennymi podziałami - przyznała pani Maria, jedna z osób uczestniczących w wydarzeniu.

Na scenie pojawił się metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, któremu towarzyszył wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Razem z nimi do dzieci przyszedł także św. Mikołaj, który rozdał blisko 2 tysiące paczek.

Podziel się cytatem

W słowie pasterskim skierowanym do zebranych abp Jędraszewski przybliżył historię bożonarodzeniowego drzewka, przypominając, że grzech pierworodny doprowadził do tego, że Adam i Ewa opuścili raj i nie mogli korzystać z drzewa życia.

Reklama

- Ale przyjście Nowonarodzonego to zmienia. Święta Bożego Narodzenia mówią nam, że Bóg daje nam korzystać z owoców życia, które On sam daje. A choinka przypomina nam o radości, że Bóg poprzez swojego Syna przygarnia nas i chce byśmy żyli Bożym życiem - powiedział.

Spotkanie przy choince na placu przed Pałacem Arcybiskupów w Krakowie jest okazją do wspólnego oczekiwania na przyjście Chrystusa i nawiązaniem do tradycji świątecznego drzewka na Placu św. Piotra w Rzymie, które stawiano tam dla papieża Jana Pawła II od 1982 r. Na tegoroczną, najsłynniejszą w Krakowie choinkę, wybrano ok. 40-letnią jodłę z Nadleśnictwa Nawojowa.

2019-12-21 21:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Zapalono lampki na choince na Placu Świętego Piotra

Na świątecznej choince stojącej koło obelisku na placu Świętego Piotra w Watykanie zapalono w piątek pod wieczór lampki. Zainaugurowana też została szopka, która w tym roku jest darem z Peru.

Lampki na choince zostały zapalone w strugach deszczu, dlatego delegacje ofiarodawców drzewka i szopki oraz przedstawicieli Gubernatoratu Państwa Watykańskiego obecne były nie na placu, ale w watykańskiej Auli Pawła VI, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość. Przybył minister spraw zagranicznych Peru Oscar Maurtua de Romana.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję