Reklama

Bliżej parafii: Opatrzności Bożej przy ul. Piotra Skargi 2 w Warszawie Wesołej

Polichromie, helikopter i „Nowa Droga”

- Kiedyś jeden z parafian, pilot, zaprosił mnie na wycieczkę helikopterem - opowiada ks. Zbigniew Wojciechowski, proboszcz pięciotysięcznej parafii Opatrzności Bożej w Wesołej. - Kiedy lecieliśmy nad Wesołą, już z daleka widać było naszą świątynię. Na tle bujnej zieleni odcinała się swoją nieskazitelną bielą. Kościół, który stoi na wzgórzu, jakby spogląda na całą swoją parafię. To był przepiękny widok - wspomina proboszcz.

Niedziela warszawska 39/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż obok kościoła stoi dom rekolekcyjny. Mieszkają w nim członkowie i sympatycy Wspólnoty Chemin Neuf (Nowej Drogi). Część z nich opuściła swoje mieszkania, przybyła z innych miast Polski. - Nasze życie oparte jest na dwóch filarach: duchowości ignacjańskiej i odnowie charyzmatycznej - wyjaśnia Lucyna Słup, ubrana w barwach beżowo-białych. Na rzemyku ma przypięty niewielki mahoniowy krzyżyk.- Barwy bieli i beżu są obowiązujące w stroju członków wspólnoty, a krzyżyk dostaje każdy, kto zostaje członkiem Chemin Neuf. Krzyżyki robią nasi bracia z Afryki - opowiada Lucyna. - Mamy też białe alby, których używamy w czasie wspólnych modlitw w kaplicy.

Idą nową drogą

Lucyna mieszka tu z mężem Zbigniewem. Przeprowadzili się do Wesołej z Krakowa ze swoim 11-letnim synem Pawłem. - Tutaj w domu rekolekcyjnym tworzymy „fraternię” (wspólnotę) życia - opowiada Lucyna - w której mieszkają dwa małżeństwa, siostry konsekrowane, osoby stanu wolnego i kapłan - ks. Hasso Beyer z Niemiec, również członek Wspólnoty Chemin Neuf. „Fraternia życia”, w której żyje się w rytmie przypominającym nieco rytm klasztorny, nie jest jednak jedyną formą życia w naszej Wspólnocie. Większość członków Wspólnoty Chemin Neuf żyje w tzw. „fraterniach dzielnicy”. Oznacza to, że mieszkają we własnych mieszkaniach, pracują zawodowo i spotykają się dwa razy w tygodniu - raz na dzieleniu braterskim, a raz na wspólnej modlitwie (spotkaniu modlitewnym) oraz uczestniczą w pełni w misji Wspólnoty - opowiada.
Państwo Słupowie przez wiele lat szukali swojej drogi w Kościele. Gościli w różnych wspólnotach za granicą. W końcu odkryli swoje powołanie właśnie w „Nowej Drodze”. Lucyna, wraz z mężem współtworzyli krakowski miesięcznik „LIST” i „Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym”. Oboje ukończyli teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga), została założona w latach 70. w Lyonie we Francji przez siedmiu członków grupy modlitewnej Odnowy Charyzmatycznej wśród których był też o. Laurent Fabre, jezuita, obecny przełożony generalny Wspólnoty. Zatwierdzona jako publiczne stowarzyszenie wiernych w archidiecezji warszawskiej osiedliła się w Wesołej w 1998 r., przyjmując prowadzenie powierzonego jej dekretem bp. Kazimierza Romaniuka diecezjalnego domu rekolekcyjnego. Małżeństwa mieszkające w domu rekolekcyjnym w Wesołej zajmują wygospodarowane na poddaszu mieszkania, pozostali bracia i siostry mieszkają w pokojach jednoosobowych. Mieszkańcy domu zbierają się kilka razy w ciągu dnia na wspólnej modlitwie i wspólnych posiłkach. - Rodziny, pełniąc swoje powołanie, żyją nieco innym rytmem i mają więcej czasu wyłącznie dla siebie - mówi Lucyna Słup.
Mieszkańcy domu rekolekcyjnego w Wesołej w większości zaangażowani są wyłącznie w działania na rzecz Chemin Neuf, ale są też tacy, którzy pracują na zewnątrz. Odkąd istnieje wspólnota, jednym z głównych jej założeń była i jest nadal ewangelizacja i formacja chrześcijan, tak, aby ożywić ich odpowiedzialność w Kościele i społeczeństwie. Wiele domów rekolekcyjnych i formacyjnych zostało powierzonych Wspólnocie we Francji, Belgii, Kongu, Czechach, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Włoszech, Anglii i innych krajach - opowiada Lucyna. Wspólnota Chemin Neuf prowadzi także wiele parafii. Do tych miejsc umocnienia i ciszy przybywają w ciągu całego roku - na weekendy, tydzień, miesiąc lub dłużej - grupy osób wszystkich przedziałów wiekowych. Po to, aby słuchać nauczania, uczestniczyć w rekolekcjach, formacji biblijnej. Wesoła, tak jak inne miejsca na świecie, doskonale wpisuje się w tę misję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwy o uzdrowienie

W parafii działa grupa modlitewna „Zwiastowanie”, wyrosła ze wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. - To, co różni tę wspólnotę od innych, to przede wszystkim wiek uczestników - opowiada proboszcz. - Na ogół w takie wspólnoty angażują się ludzie młodzi. Tutaj jest zupełnie inaczej - dodaje ks. Zbigniew Wojciechowski.
Większość członków „Zwiastowania” to ludzie dojrzali, w średnim wieku. Równie zadziwiające jest to, że wspólnota nieprzerwanie działa od kilkunastu lat. Raz w miesiącu prowadzi modlitwę wstawienniczą. Wszystko rozpoczyna Koronka do Miłosierdzia Bożego. Przed Mszą św. grupa odpowiedzialnych rozeznaje intencje, które potem zostają przedstawione w czasie Eucharystii. Przychodzą tutaj ludzie z różnymi problemami. Kilka lat temu telewizja wyemitowała film o modlitwie o uwolnienie od złego ducha. Sfilmowane wydarzenia miały miejsce właśnie w Wesołej. Na Mszy św. i modlitwie wstawienniczej bywa nawet ponad sto osób. Często przyjeżdżają tutaj mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Reklama

Pies w kancelarii

Kiedy zadzwoniłem do drzwi plebanii, otworzył sam proboszcz. Kiedy usiedliśmy, usłyszałem dziwne skrobanie w podłogę. Po chwili do pokoju ostrożnie wszedł piękny, czarny pudel. Po krótkiej chwili ponownie usłyszałem skrobanie i ku mojemu zaskoczeniu do kancelarii weszły następne dwa pudle. - Kiedyś dostałem dwa szczeniaki od przyjaciół. Od tamtej pory cały czas towarzyszą mi pudle.
Ks. Zbigniew Wojciechowski proboszczem w Wesołej został 3 lata temu. Poprzednio pracował na Targówku, w parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Razem z proboszczem w parafii pracuje młody wikariusz ks. Tomasz Połomski, a nieopodal, po sąsiedzku, rezyduje ks. prał. Stefan Wysocki, który był tutaj proboszczem przeszło 30 lat.
Wesoła to niezwykle ciekawe miejsce. Jest to parafia warszawska, miejska, a jednocześnie położona pośród pięknych sosnowych lasów. Mieszka tu sporo inteligencji: lekarze, historycy sztuki, artyści. - Jest też wiele osób, które sprowadziły się tutaj ze wschodnich krańców Polski, którzy charakteryzują się tradycyjną i silną pobożnością - opowiada ksiądz proboszcz.
Nieopodal kościoła znajduje się osiedle wojskowe, które ma swoją parafię ustanowioną przez Ordynariat Polowy. Żołnierze są zwykle współorganizatorami procesji Bożego Ciała. - Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do pomysłu wspólnej procesji - opowiada ks. Wojciechowski. - Teraz widzę, że to ważne wydarzenie dla całej dzielnicy. Procesja zbliża do siebie obie parafie, zanika dzięki temu podział na tych z „Placu Wojska” i tych z „Centrum”. To nasz niewielki wkład w integrację miejscowej społeczności - opowiada ks. Wojciechowski.

Polichromie niezgody

Kościół w Wesołej jest ozdobiony polichromiami autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego, wybitnego artysty, wykładowcy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kiedy obejmowałem parafię - wspomina ks. Wysocki - wystrój świątyni zdradzał brak zrozumienia dla sztuki romańskiej. Różni zaproszeni przez mnie artyści nie umieli odpowiednio zagospodarować plastycznie wnętrza. Nowosielski był jedynym człowiekiem, który wszedł odpowiednio w tę strukturę architektoniczną.
Tak powstało dzieło niezwykłe i oryginalne. Parafianie na początku przyjęli to sceptycznie, drażniło ich niemal wszystko, ale z czasem przyzwyczaili się do polichromii i nawet pojawiły się opinie, że wystrój sprzyja modlitewnemu skupieniu. - Kiedy zostałem tutaj proboszczem, pojawiła się plotka, że przyszedłem po to, żeby zamalować polichromie w kościele. Długi czas ta plotka krążyła wśród parafian, budząc wiele emocji, szczególnie wśród osób wrażliwych na sztukę - mówi ks. Wojciechowski.
Nowy proboszcz rzeczywiście zaangażował się w prace budowlane, tyle, że nie wewnątrz, a na zewnątrz kościoła. Dzisiaj świątynia prezentuje się okazale. Neoromański kościół został otynkowany na biało. Wygląda naprawdę imponująco, szczególnie w słoneczne dni, kiedy białe mury skąpane są w słońcu. Zanim rozpoczął się remont fasady, świątynia sprawiała dosyć ponure wrażenie. Kościół zbudowany z czerwonej cegły nigdy wcześniej nie był tynkowany. Wiele cegieł było mocno skruszałych, a całość bardziej sprawiała wrażenie rozlatującej się rudery niż świątyni.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

[ TEMATY ]

narkotyki

uzależnienia

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Okazją ku temu jest przypadający właśnie dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Cytując św. Jana Pawła II, Franciszek zauważył, że narkomania zubaża ludzkie wspólnoty, pomniejsza siłę człowieka i jego kręgosłup moralny, podważa wartości i niszczy chęć do życia. Papież przypomniał jednak, że narkotyki nie pozbawiają człowieka jego godności jako dziecka Bożego. Każdy z uzależnionych ma odrębną historię, którą trzeba zrozumieć i w miarę możliwości uzdrowić.

CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Papież do Polaków

narkomania

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję