Mszy św. w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył abp Marian Gołębiewski, a jego homilia „Rodzina w planach Bożych” wprowadziła uczestników WDD w rozważania o rodzinie. Podkreślał on w niej znaczenie i wartość rodziny:- Rodzina jest w społeczeństwie instytucją najpierwotniejszą i najbardziej czcigodną. Znalazła się w zamyśle Stwórcy, jako fundament społeczności ludzkiej. Nowy Testament ubogacił ją, podnosząc małżeństwo do rangi sakramentu. Początek wieku XX niestety naznaczony jest kryzysem rodziny, stąd trzeba na nowo odkryć wartość rodziny. Trzeba ukazać jej piękno i nieprzemijalną aktualność, dlatego też rodzina będzie przedmiotem naszej refleksji i naszej modlitwy - tłumaczył Ksiądz Arcybiskup.
W homilii poruszona została także etyka życia małżeńskiego i etyka seksualna: - Ileż emocji wzbudzają w mediach takie tematy, jak aborcja, antykoncepcja czy związki homoseksualne. A jak mało miejsca poświęca się teologii rodziny, u podstaw której leży stwierdzenie, że człowiek jest obrazem i podobieństwem Boga. Rodzina jest tym szczególnym środowiskiem, w którym każdy uczy się dawać i otrzymywać miłość. Bóg, który jest miłością i stworzył człowieka z miłości, powołał go także do miłości. Stwarzając mężczyznę i kobietę powołał ich w małżeństwie do głębokiej wspólnoty życia i miłości, tak że już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Trzeba tutaj także podkreślić, że tylko nierozerwalne małżeństwo mężczyzny i kobiety tworzy rodzinę. Taka rodzina jest powołana do współpracy w przekazywaniu życia i wiary - przekonywał abp Gołębiewski. - Rodzina jest instytucją pośrednią między jednostką a społeczeństwem i nic nie może jej zastąpić. Zakorzeniona w Bogu zostaje przez Niego umocniona w sakramencie małżeństwa. I tak staje się dobrem niezbędnym dla narodów i niezbędnym dla społeczeństwa. To społeczeństwo powinno robić wszystko, aby rodziny nie były same. Rodzina ma prawo liczyć na wsparcie parafii i różnych stowarzyszeń kościelnych - podkreślał Pasterz.
Za kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniał, że każda matka wydająca na świat potomstwo przysparza rodzinie i narodowi nie tylko synów czy córek ludzkich, ale przede wszystkim dzieci Bożych, którym należy się miłość i szacunek.
Wrocławskie Dni Duszpasterskie, organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny, trwały trzy dni i wypełnione były interesującymi wykładami i konwersatoriami na temat rodziny. Prowadzili je m. in.: biskup łomżyński Stanisław Stefanek - Sakramentalny charakter rodziny, biskup kielecki Kazimierz Ryczan - Odnowa religijnego charakteru rodziny wobec sekularyzacji, prof. Wanda Półtawska - Rodzina w służbie życia, prof. Bogdan Chrazan - Medycyna w ochronie zdrowia i życia matek oraz dzieci, prof. Maria Braun-Gałkowska - Wychowanie w rodzinie. Wieczorne konferencje we wrocławskiej katedrze głosił o. dr hab. Kazimierz Lubowicki, poruszając w nich m.in. temat odnowionego rytuału sakramentu małżeństwa i dokumentu: Rodzina a prokreacja ludzka.
Obszerna relacja z XXXVI Wrocławskich Dni Duszpasterskich w następnym numerze Tygodnika „Niedziela”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu