Reklama

Polska

Abp Wacław Depo: Potrzeba nam ufnej modlitwy za przygotowujących się do kapłaństwa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Wacław Depo: – Czasy w jakich żyjemy i te które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni

Apelem Jasnogórskim rozpoczeła się ( 16 kwietnia) IV Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Do Matki Bożej przyjeżdżają z ponad 63 seminariów osoby, które już odpowiedziały na powołanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cieszę się, że mogłem jeszcze jako rektor WSD w Radomiu, w 1999 roku być współtwórcą zamysłu tej drogi pielgrzymowania na Jasną Górę. Trzecia z kolei pielgrzymka miała trochę inne oblicze ze względu na katastrofę smoleńską, ale wspólnoty seminaryjne i tak przybywały w tamtym czasie na Jasną Górę. Ta czwarta pielgrzymka uczy nas odpowiedzialności za to pokolenie, które dzisiaj się przygotowuje do kapłaństwa, i za to, które przyjdzie po nas dlatego, że jest to sprawa nie tylko demografii, ale samej odważnej decyzji żeby się określić po stronie Chrystusa i chcieć być Jego kapłanem na dobre i złe czasy to wtedy rozumiemy, że trzeba nam ufnej modlitwy i tutaj przez pośrednictwo naszej Matki i Królowej, taką modlitwę zanosimy.

Reklama

Ta pielgrzymka ma przede wszystkim charakter dziękczynny za powołania. Papież emeryt Benedykt XVI w orędziu na 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania mówił, że odkrywamy powołania wtedy, kiedy odczuwamy naszą jedność z Chrystusem, a ta formacja do naszego powołania właściwie powinna zaczynać się od najmłodszych lat.

Każdemu z nas, nie tylko kapłanowi, ale każdemu chrześcijaninowi powinna towarzyszyć świadomość, że Bóg nas uprzedza swoją łaską, a łaska to nie jest cos, co jest nam dane, czy dodawane, ale to sam Bóg, który wychodzi nam naprzeciw. Dlatego chciałbym tutaj zaznaczyć, że powołania swój początek mają w Wieczerniku, czyli Chrystus woła po imieniu i do Niego należy inicjatywa, tak jak to podkreślają ewangeliści, że On wybrał tych, których sam chciał z tego grona 72 uczniów, którzy chodzili za nim, którzy byli bardzo blisko, On wybrał owych 12 –stu. Ktoś powie niestety, i z tej spośród Dwunastu nie wszyscy Mu się udali, ale wszyscy mieli łaskę i to trzeba powiedzieć, że niektórzy się sprzeniewierzyli tej łasce i dlatego odeszli w taki nieraz dramatyczny sposób. Dlatego tutaj ważne jest to, co Benedykt XVI podkreślał, że te powołania są znakiem nadziei, ale opartej na wierze, czyli nie wolno podchodzić do powołania do Sakramentu kapłaństwa nie zdobywa się ciągle na nowo łaski wiary i kiedy się jej nie pogłębia, bo wtedy będzie się urzędnikiem, będzie się najemnikiem, a nie będzie się duszpasterzem świadkiem Jezusa. Dlatego to świadectwo jest zawsze zależne i związane z głęboką wiarą i z modlitwa, a także udziałem w Sakramentach wiary Kościoła.

Reklama

Ta pielgrzymka będzie miała szczególny charakter również ze względu na gości, którzy będą głosić konferencje, i którzy będą zwracać się ze Słowem Bożym do przyszłych kapłanów.

Bardzo się cieszę, że w tegorocznej pielgrzymce będzie nam przewodził kardynał Mauro Piacenza, który jest prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa, któremu podlegamy i jako kapłani, biskupi, jak również seminarzyści. Tutaj mogę powiedzieć, a nawet zdradzić taką małą tajemnicę, że od dwóch dni jednym ze współpracowników kardynała Piacenzy, jest kapłan z naszej diecezji ks. prałat Ryszard Selejdak, który do tej pory przez już przeszło 20 lat pracował w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Drugim gościem, który będzie reprezentował Stolicę Apostolską będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Będzie obecny także kard. Kazimierz Nycz, oraz kaznodzieja Domu Papieskiego, który w środę wygłosi konferencję w archikatedrze częstochowskiej, kapucyn o. Raniero Cantalamessa, który już od lat jest bardzo uznanym i potrzebnym nam w wyjaśnianiu tajemnicy powołania i wierności powołaniu.

Metropolita częstochowski będzie gospodarzem miejsca pielgrzymki i w imieniu alumnów będzie wygłaszał Akt Zawierzenia.

Bardzo się cieszę, że taką puentą i zakończeniem jest Akt Zawierzenia, który będę mógł wypowiedzieć bardzo osobiście i to jest jeden z elementów tego miejsca, jakim jest Częstochowa i Jasna Góra, że te akty eucharystyczne i naszych spotkań międzyludzkich kończymy takim zawierzeniem przez Jej wstawiennictwo, która jest tą pierwszą Pośredniczką u boku jedynego Pośrednika.

Reklama

Księże Arcybiskupie na koniec prosimy skierować słowo do alumnów, do przyszłych kapłanów. Jak mówił na antenie Radia FIAT ks. dr Andrzej Przybylski, ta pielgrzymka to pochylenie się nad formacja kapłanów w dzisiejszym świecie. Co zrobić żeby wychować dobrych, mądrych i gorliwych kapłanów?

Może nie jestem już oryginalny w tej wypowiedzi, ale będę się odwoływał zarówno do słów Benedykta XVI, który mnie zainspirował w moim przyjściu tutaj do Częstochowy, że będę prosił o dary Ducha Świętego a zwłaszcza odwagę pokory i odwagę wiary, i wtedy rozumiemy, że świadectwo wypływa z tych dwóch darów Ducha Świętego. Żebyśmy mieli kleryków i alumnów właśnie tak wrażliwych na światło Ducha Świętego, żeby te dary zdobywali, żeby później one owocowały w ich codziennej posłudze, a to, że czasy, które przeżywamy i które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni, bo taka jest historia Kościoła. Kiedy czytamy Dzieje Apostolskie widzimy, że wszyscy apostołowie łącznie ze św. Pawłem, który dołączył do grona wybranych to są świadkowie męczennicy, i tylko św. Jan zakończył swoje życie w sposób naturalny, ale też został wygnany na wyspę Patmos, żeby Słowo Boże się nie rozszerzało przez jego posługę i świadectwo, a dzisiaj takich świadków Ewangelii i takich świadków łaski nam potrzeba jak nigdy dotąd.

Dziękuję za rozmowę

2013-04-17 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby więcej dobra było przez nas dla innych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

mądrość i nadzieja

Beata Pieczykura/Niedziela

– W pierwszą niedzielę roku Pańskiego 2021 wspólnie z Maryją rozpoznajemy w Jezusie naszego Pana i Zbawiciela, w którym spotykają się łaska i prawda oraz moc miłości miłosiernej Ojca. Życzymy sobie przede wszystkim zawierzenia Bogu i światłych oczu serca na każdy dzień nowego roku – mówił 3 stycznia abp Wacław Depo w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Blask miłości narodzenia Jezusa dziś także zaprasza każdego człowieka do spotkania się z Nim w Eucharystii i podjęcia wysiłku przemiany życia. Dlatego 3 stycznia na Jasnej Górze Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo oraz homilię wygłosił abp Wacław Depo. Mówił w niej o mądrości planu Bożego oraz dobroci i miłości Stwórcy. – Mądrość jest tajemnicą wewnętrznego istnienia Boga, która istnienie od wieków i zawsze istnieć będzie, jest tchnieniem mocy Bożej i obrazem Jego dobroci – wyjaśnił kaznodzieja. Za św. Pawłem wyraził „wdzięczność Bogu za nasze wybranie jeszcze przed założeniem świata”, a przede wszystkim „za przeznaczenie nas dla siebie jako wybranych synów Jezusa według Niego łaski do życia wiecznego”. – Na progu nowego roku wraz ze św. Pawłem prosimy Boga o światłe oczy, abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania i naszej radości dzieci Bożych – mówił abp Depo. Podkreślił, że nie można zapominać, że od chrztu Polski, czyli od 966 r., to znaczy „od początku zaistnienia polskiej tożsamości, Kościół Jezusa Chrystusa dał nam Matkę i wychowuje nas w maryjnej szkole”. W tej szkole mimo codziennych trudności i wyzwań chrześcijanie powinni być świadkami nadziei i sensu życia w Bogu. Dziś i w nieznanej przyszłości „wiara, będąc łaską osobistego i wspólnotowego spotkania w Kościele, przylgnięcia do Chrystusa, zawsze odnajdzie każdego z nas i nada naszemu życiu sens”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję