Reklama

Pod patronatem św. Józefa Rzemieślnika

Jest jedną z sześciu parafii dekanatu św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, a za niespełna rok przeżywać będzie jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Proboszcz, ks. kan. dr Donat Manterys już teraz myśli o przygotowaniu swoich parafian do tej historycznej chwili. Usytuowanie kościoła i budynków parafialnych jest dość nietypowe jak na lokalne warunki - świątynia została wzniesiona w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, dlatego też nosi tytuł Wszystkich Świętych, zaś patronem wspólnoty jest św. Józef Rzemieślnik, którego wspomnienie, a zarazem dzień odpustu parafialnego przypada 1 maja.

Niedziela sosnowiecka 13/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele duchowym

Reklama

Współczesna parafia liczy ponad 5 tys. wiernych - ludzi, którzy chętnie uczestniczą w niedzielnych Eucharystiach oraz nabożeństwach w ciągu całego roku liturgicznego, organizują się w różnorakie ruchy i stowarzyszenia parafialne. W tutejszej parafii istnieje wspólnota Żywego Różańca, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, a przez wiele lat działała wspólnota Drogi Neokatechumenalnej. Swoje miejsce w historii parafii ma również Ruch Światło-Życie, tzw. oaza, która w latach 90. przeżywała swój rozkwit, a od września 2005 r. rozpoczęła swoją reaktywację. Istotną rolę w liturgicznym życiu parafii pełni od początku jej istnienia liturgiczna służba ołtarza, która obecnie skupia blisko 35 ministrantów i lektorów. W parafii zawiązał się głęboki kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy - co środę sprawowana jest Msza św. wotywna do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, która jest poprzedzona nowenną przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującym się w świątyni. W każdy wtorek natomiast wierni modlą się o wstawiennictwo do patrona parafii, św. Józefa Rzemieślnika podczas nabożeństwa o godz. 17.45. Uroczyste Nieszpory Eucharystyczne celebrowane są w każdą I niedzielę miesiąca o godz. 17.00. Parafianie w pierwszy czwartek miesiąca i pierwszy piątek miesiąca adorują Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Gromadzą się także na Mszy św. wotywnej o Bożym Miłosierdziu w każdy trzeci piątek miesiąca o godzinie 18.00, a także na Nabożeństwie wynagradzającym Najświętsze Serce Pana Jezusa za grzechy świata w pierwszy piątek miesiąca oraz na nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Codziennie o godz. 6.30 w świątyni trwa modlitwa różańcowa, zaś w każdą niedzielę o godz. 7.30 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu.

Z kart historii

Dzieje wspólnoty św. Józefa Rzemieślnika rozpoczynają się 28 lutego 1957 r. Parafia erygowana została dekretem erekcyjnym biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Ówczesne Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej wydało zgodę na powstanie nowej parafii w sosnowieckiej dzielnicy Rudna. Kościołem tej parafii stała się kaplica znajdująca się na głównym cmentarzu. Pierwszym proboszczem został ks. Aleksander Konopka, który przez 11 lat organizował życie duszpasterskie nowej wspólnoty. Msze św. były odprawiane wówczas w dni powszednie o 8.00 rano i w niedziele o 9.00 i 11.00. W 1968 r. dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian przeprowadzono remont kaplicy oraz zakupiono dzwony. W latach 1968-75 w parafii obowiązki proboszczów pełnili: ks. Marian Sztuka, ks. Stanisław Piwowarski i ks. Stanisław Szopa. Trudno było w latach 80. uzyskać od władz pozwolenie na budowę nowej świątyni, a nierzadko graniczyło to z cudem, ale ks. kan. Stanisławowi Szopie udało się uzyskać zgodę na budowę nowego kościoła. Był 1982 r., a rok potem, w czasie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II poświęcono kamień węgielny pod nowy dom Boży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowa kościoła trwała 6 lat.

Reklama

W 1990 r. uroczystego poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Stanisław Nowak, ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej. Choroba coraz bardziej uniemożliwiała pracę duszpasterską ks. Szopie, dlatego tez powołano nowego proboszcza - ks. Mariana Wątka, który zatroszczył się o umieszczenie nowego kościoła na mapie Sosnowca. 25 marca 1992 r.
Papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus utworzył diecezję sosnowiecką, zaś pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB mianował na stanowisko proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika, ks. dr. Stanisława Zychowicza.

Ostatnie 13-lecie

Po roku są kolejne zmiany. Nowym proboszczem zostaje ks. kan. dr Donat Manterys, który z ogromnym zapałem i wielkim zaangażowaniem rozpoczyna pracę w sferze duchowej i materialnej. Troszczy się o grupy działające w parafii, do Kościoła przybliża młodych, podejmuje się też realizacji planów gospodarczych parafii, które rozpoczął budowniczy świątyni ks. Stanisław Szopa. W 1994 r. dzieci pierwszokomunijne ofiarowują nowy Krzyż Misyjny, a w 1995 r. powstaje kruchta kościoła. Cały czas trwają prace nad rozbudową i upiększeniem wystroju świątyni parafialnej. W 1995 r. w kościele pojawia się nowa figura św. Józefa, patrona parafii, potem zakupione zostają konfesjonały oraz witraże. Na uwagę zasługuje witraż o tematyce eschatologicznej, o przemijalności ludzkiego życia - Memento Mori. Następnie rozpoczyna się przebudowa i remont budynku za kościołem, powstaje nowy dom parafialny. 10 grudnia 1998 r. Ordynariusz Sosnowiecki dokonuje poświęcenia kaplicy św. Józefa Rzemieślnika (tzw. kaplicy zimowej) oraz sali spotkań. Rok później kościół wzbogaca się o dębowe ławki oraz płaskorzeźbę Świętej Rodziny, która umieszczona zostaje na ścianie ołtarzowej. W kaplicy zimowej z kolei zostają zamontowane witraże św. Józefa i Matki Bożej. W 2000 r. trwają prace wykończeniowe domu parafialnego, a w 2001 r. kończą się prace związane z wystrojem terenów wokół kościoła. Zostaje zamontowany kolejny witraż, tym razem w zachodniej ścianie ołtarzowej. Przedstawia Ducha Świętego. Warto zaznaczyć, że witraż jest wzorowany na słynnym witrażu z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Potem przychodzi czas na witraż z Papieżem Polakiem, Stefanem Kardynałem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia, ks. Jerzym Popiełuszką - kapelanem „Solidarności”, św. Bratem Albertem Chmielowskim, św. Rafałem Kalinowskim oraz Matką Teresą Kierocińską - Apostołką Zagłębia. W 2003 r. trwają dalsze prace wykończeniowe w prezbiterium, a w 2004 r. ściana ołtarzowa, jak również ołtarz i ambonka zostają pokryte białym marmurem. W tym samym czasie odnowiono kopię obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Ksiądz Proboszcz natomiast jako wotum wdzięczności po udanej operacji ofiarowuje do tutejszej świątyni wieczną lampkę, która ma kształt serca.

* * *

Mimo że tak wiele dokonań nastąpiło w ostatnim 13-leciu nie oznacza to, że tutejszej świątyni już nic nie brakuje. Wiele szczegółów pozostaje wciąż do opracowania i dopracowania. Poza tym na bieżąco muszą być wykonywane pewne inwestycje. Kapłani tutaj duszpasterzujący mocno zaznaczają swoją troskę o Kościół żywych kamieni i kościół materialny, dlatego wciąż pracują nad rozwojem duchowym parafian oraz nad upiększaniem kościoła materialnego. Przed wiernymi sosnowieckiej wspólnoty ważne wydarzenie - złoty jubileusz parafii, dlatego życzymy, by pięknie i głęboko przygotowali się i przeżyli tę chwilę.
Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze bardziej poznać sosnowiecką wspólnotę św. Józefa Rzemieślnika - jej historię i współczesność oraz sprawy bieżące zapraszamy na strony internetowe - www.jozef-parafia.sosnowiec.opoka.org.pl

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Meloni oddała hołd Janowi Pawłowi II przy jego grobie

2025-04-02 21:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

Premier Włoch Giorgia Meloni w środę oddała hołd przy grobie Jana Pawła II po mszy w bazylice Świętego Piotra w 20. rocznicę jego śmierci. Polityczce towarzyszyła polska delegacja.

Szefowa włoskiego rządu, która uczestniczyła w mszy odprawionej przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina, udała się do kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, gdzie znajduje się grób polskiego papieża. Towarzyszył jej osobisty sekretarz Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik TSUE: Polska ma obowiązek wpisania aktu małżeństwa osób tej samej płci do rejestru

2025-04-03 11:39

[ TEMATY ]

małżeństwo

homoseksualizm

Adobe Stock

Ponieważ Polska nie posiada innych rozwiązań umożliwiających wykazanie stanu cywilnego, to ma obowiązek transkrypcji aktu małżeństwa osób tej samej płci do rejestru stanu cywilnego – uznał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Jean Richard de la Tour.

Dwaj Polacy, z których jeden posiada także obywatelstwo niemieckie, zawarli w 2018 r. związek małżeński w Berlinie, po czym złożyli wniosek o jego transkrypcję, czyli wpisanie do polskiego rejestru stanu cywilnego. Prośba ta została rozpatrzona odmownie, urząd tłumaczył, że prawo polskie nie przewiduje małżeństw osób tej samej płci, więc wpisanie tego aktu małżeństwa „naruszyłoby podstawowe zasady polskiego porządku prawnego”.
CZYTAJ DALEJ

Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w stolicy Kamerunu

2025-04-03 23:06

Maria Ślusarz

    Zbiórką makulatury przy kościele św. Pawła Ap. w Bochni w sobotę 29 marca rozpoczęliśmy dwunasty rok akcji „Makulatura na misje”.

Zainteresowanie akcją było jak zwykle ogromne. Zebraliśmy rekordową ilość 37 270 kg zużytego papieru i tektury. Osiem osób przekazało ofiary pieniężne. Tak, więc na budowę Centrum Zdrowia mogliśmy przekazać kwotę 16 967 zł. Do pomocy przy sprawnym odbiorze makulatury i umieszczaniu jej w kontenerach włączyło się wiele osób. Z OSP Dołuszyce pomagali druhowie: Antoni Biłos, Bartłomiej Wełna, Dawid Lis, Filip Pabian i opiekun grupy Michał Święch. Dużą grupę stanowili wolontariusze z parafii św. Pawła Ap. z różnych grup apostolskich: Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Rodziny Kolpinga, Neokatechumenatu, Domowego Kościoła, a Adam Trojan wspomagał nas swoim transportem. Wszystkim składamy gorące wyrazy wdzięczności, a zwłaszcza młodzieży za piękną postawę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję