Reklama

Niedziela Częstochowska

Odbyła się IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu

[ TEMATY ]

Częstochowa

historia

konkurs

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Prawda i kłamstwo o Katyniu”, to tytuł konkursu historyczno-literackiego, którego uroczysta gala odbyła się 8 kwietnia w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie. Gośćmi uroczystej gali byli: Janusz Wojciechowski poseł do Parlamentu Europejskiego, organizator wyjazdu do Brukseli dla laureaci pierwszych, drugich i trzecich miejsc w kategoriach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, ks. Mariusz Frukacz zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, który reprezentował ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Galę uświetnił spektakl literacko-historyczny pt. „Katyń 1940”, przygotowany przez młodzież II LO im R. Traugutta w Częstochowie pod kierunkiem Anny Gołębiowskiej i Barbary Turel. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Poseł Jadwigę Wiśniewska, Instytut Pamięci Narodowej oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Szkoły, z których zostali wyłonieni laureaci i finaliści Konkursu otrzymały mapy edukacyjne. Galę poprowadził aktor Marian Florek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu poseł Jadwiga Wiśniewska przypomniała słowa śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u”. - Śp. Lech Kaczyński mówił również, że racje mają Ci, którzy walczą o wolność. Obowiązkiem każdego z nas jest zatem pamiętać o tych, którzy w służbie Ojczyźnie oddali w Katyniu życie i przywracać pamięć o nich w świadomości narodowej - mówiła poseł Jadwiga Wiśniewska.

„I takie cele spełnia właśnie Konkurs, którego jestem organizatorem. Idea tego przedsięwzięcia narodziła się z potrzeby utrwalania prawdy historycznej i pamięci o pomordowanych Polakach, w świadomości młodego pokolenia. Przez blisko 50 lat prawda o tym okrutnym mordzie była ukrywana, dlatego tak ważne jest, aby pochylać się nad tym bolesnym fragmentem naszej historii. Katyń nie daje o sobie zapomnieć. 70 lat po mordzie na polskich jeńcach wojennych historia zatoczyła koło. Na tej, nazywanej przez wielu, „przeklętej ziemi”, zginęła ponownie polska elita patriotyczna. 10 kwietnia 2010 r., po latach milczenia o Zbrodni Katyńskiej usłyszał cały świat" - kontynuowała poseł Jadwiga Wiśniewska.

Jako organizator konkursu poseł Jadwiga Wiśniewska wyraziła radość, że „konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” wzbudził tak duże zainteresowanie wśród młodzieży”. - W dzisiejszych czasach, naznaczonych odchodzeniem od podstawowych wartości, ten wyraz pielęgnowania tradycji patriotycznych przez młodzież, jest budujący - podkreśliła poseł Wiśniewska.

Reklama

Do konieczności zachowania prawdy historycznej o Katyniu nawiązał również ks. Mariusz Frukacz z tygodnika katolickiego „Niedziela”. - Ta prawda powinna być przekazywana w rodzinach. Bł. Jan Paweł II uczył nas tego jak bardzo ważna jest historia, że jest ona wyrazem pamięci i tożsamości. Tygodnik katolicki „Niedziela” służy wiernie przekazywaniu prawdy historycznej, zwłaszcza młodemu pokoleniu - mówił ks. Frukacz.

- Pamięć i prawda muszą być ze sobą złączone. One stanowią o naszej tożsamości - podkreślił Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Również Janusz Wojciechowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, zaznaczył jak ważne jest „przekazanie prawdy historycznej młodemu pokoleniu”. - Bardzo trudno jest mówić kiedy ta prawda jest bolesna i dramatyczna i dotyka najbliższych. Jednak tę prawdę trzeba przekazywać, zwłaszcza, że w systemie PRL- u o tej prawdzie nie wolno było mówić. Dzisiaj to sprawa naszej tożsamości - mówi poseł Wojciechowski.

Reklama

Konkurs, którego organizatorem jest poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska (PiS), wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń województwa śląskiego upamiętniających Zbrodnię Katyńską. W ciągu 4 edycji Konkursu zgłoszono 935 prac. W tym roku do Konkursu przystąpiło 192 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Komisja Konkursowa oceniła, że poziom prac pod względem literackim i historycznym był bardzo wysoki. - Historyczno-Literacki konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” zaznaczył się już w świadomości młodzieży szkolnej jak i nauczycieli historii czy języka polskiego. Jednym z najważniejszych celów, jaki stawiają organizatorzy konkursu przed uczestnikami, jest „kształtowanie świadomości narodowej młodzieży na podstawie tradycji i wiedzy, a nie urazów i resentymentów”. Wiele spośród nadesłanych prac, a zwłaszcza nagrodzonych wpisało się w tak sformułowany cel: uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli wykonali solidną pracę nad rekonstrukcją źródeł historycznych, nadając swoim tekstom nierzadko piętno osobistego talentu. Trzeba również podkreślić fakt, że prawda o zbrodni katyńskiej wciąż niepokoi i skłania rozmaite środowiska do ulegania historycznym resentymentom. Tym bardziej należy docenić wysiłek młodych ludzi, którzy ważnie przyglądają się źródłom, dokumentom, wspomnieniom o tej strasznej zbrodni’ zbrodni, o której Józef Mackiewicz napisał, że był to mord „założycielski” systemu komunistycznego w Polsce - napisał w podsumowaniu prac jury konkursu dr Artur Żywiołek z Zakładu Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Laureaci i finaliści IV edycji Konkursu Historyczno-Literackiego
„Prawda i kłamstwo o Katyniu”:

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Natalia Paszko z VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku - Białej
II miejsce Anna Cierniak z II LO im. R. Traugutta w Częstochowie
III miejsce Klaudia Hoffmann z VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku - Białej.

Wyróżnienia:


- Olga Pawlik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu
- Aleksandra Ordon z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie
- Katarzyna Kubińska z I LO im. Adama Mickiewicza w Lublińcu
-Kamil Sowa Zespół Szkół nr 3 im. Kazimierza Kosińskiego Kłobuck
- Kinga Jendrysik z VII LO przy Zespole Szkół nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Zabrzu

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce Weronika Bochenkiewicz z Gimnazjum nr 18 z Odziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie
II miejsce Dominika Gruca z Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu
III miejsce Bartosz Hyla z Gimnazjum nr 1 im. Marii Konopnickiej w Myszkowie

Wyróżnieni:


- Grzegorz Marondel z Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu
- Karina Zamora z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach
- Anna Struzik z Zespołu Szkół im. Wespazjana Kochanowskiego w Goleniowach
- Mateusz Skóra z Gimnazjum im. K. Górskiego w Poraju
- Wiktoria Kachniarz z Gimnazjum nr 1 im Armii Krajowej w Rędzinach
- Szymon Danecki z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu
- Jakub Fikus z Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu
- Joanna Falana z Gimnazjum nr 1 im Armii Krajowej w Rędzinach
- Kamila Gajda z Gimnazjum im. Andrzeja Kubickiego w Mstowie

2013-04-09 08:33

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu Św. Janie Pawle II - pamiętamy!

Odpowiedź na pytanie 48., opublikowane w numerze 32/2015, brzmi: „Przed sklepem jubilera”.
CZYTAJ DALEJ

Kuria w Olsztynie: termin beatyfikacji sióstr katarzynek potwierdzony

2025-05-12 11:57

[ TEMATY ]

kuria

Olsztyn

Archidiecezja Warmińska

Braniewo

siostry katarzynki

Zgromadzenie św. Katarzyny

Stolica Apostolska potwierdziła, że beatyfikacja 15 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny odbędzie się 31 maja o godz. 11 w Braniewie - poinformowała w poniedziałek kuria metropolitalna w Olsztynie. Termin beatyfikacji stanął pod znakiem zapytania w związku ze zmianą głowy Kościoła.

"Z wielką radością informujemy, że Stolica Apostolska potwierdziła datę beatyfikacji Siostry Marii Krzysztofy Klomfass i jej 14 Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny, która będzie miała miejsce w Braniewie, 31 maja 2025 roku o godz. 11.00. Liturgii przewodniczyć będzie prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro" - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych kuria metropolitalna w Olsztynie.
CZYTAJ DALEJ

Papieskie spotkanie z prof. Lejeunem 13 maja 1981 r.

2025-05-12 17:00

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

zamach

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Alberto Michelini to znany włoski dziennikarz, pisarz, polityk. Prezenter i korespondent dziennika TG1 włoskiej telewizji państwowej, parlamentarzysta europejski i włoski. Towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego licznych podróży, nakręcił 23 filmy dokumentalne i napisał 12 książek o jego pontyfikacie. Spotykał wiele razy Papieża, ale jedno z tych spotkań miało szczególne znaczenie - był to obiad u Ojca Świętego wraz z prof. Lejeunem w dniu, który przeszedł do historii – 13 maja 1981 r.

Archiwum Włodzimierz Rędzioch
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję