Reklama

Koronacja wizerunku Matki Bożej Łaskiej

25 września prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał aktu koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Z tej okazji specjalne pozdrowienia i błogosławieństwo dla archidiecezji łódzkiej przesłał Papież Benedykt XVI.

Niedziela łódzka 42/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 25 września stał się wielkim świętem dla całej naszej rodziny archidiecezjalnej. Już od wczesnych godzin porannych przed ołtarzem polowym, zbudowanym przed sanktuarium łaskim gromadzili się czciciele Matki Bożej. Przybyły delegacje z duszpasterzami ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej. Tysiące pielgrzymów pragnęło uczestniczyć w ozdobieniu cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskiej złotymi koronami, które poświęcił na Błoniach krakowskich 18 sierpnia 2002 r. sługa Boży Jan Paweł II. Była to pierwsza koronacja papieskimi koronami w naszej archidiecezji. To wielkie wydarzenie odbyło się w 490. rocznicę sprowadzenia wizerunku Matki Bożej Łaskiej z Rzymu przez prymasa Jana Łaskiego. W tym roku przypada też 480. rocznica konsekracji świątyni, 140. rocznica powstania dekanatu łaskiego i 80. rocznica przyłączenia Łasku do diecezji łódzkiej.
Uroczystości koronacyjne rozpoczęły Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie młodzież ze szkół łaskich przedstawiła program poetycko-muzyczny Kult Matki Bożej Łaskiej.
O godz. 11.00 uroczystą procesją z udziałem 29 biskupów i 2 kardynałów rozpoczęła się Msza św. koronacyjna. Mężczyźni z asysty parafialnej wnieśli na ołtarz feretron z alabastrową płaskorzeźbą w kształcie tonda, przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Prymas Polski Jan Łaski przywiózł tę rzeźbę w 1515 r. z Rzymu, jako dar papieża Leona X. Poza mury świątyni jest ona wynoszona tylko podczas wielkich uroczystości. Ostatni raz płaskorzeźba była wyniesiona ze świątyni 2 lipca 1933 r. z okazji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Tysiące pielgrzymów przybyłych na uroczystości koronacyjne było więc świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w historii obrazu i świątyni.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, ubrany w ornat papieski - dar Papieża Benedykta XVI dla sanktuarium w Łasku. Ojciec Święty podarował też paschał, który ustawiono obok cudownego obrazu. Przybyłych na uroczystości powitał abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Gorącymi brawami powitano kard. Franciszka Macharskiego, który był świadkiem poświęcenia 18 sierpnia 2002 r. koron przez Ojca Świętego na krakowskich Błoniach, i abp. Stanisława Dziwisza, świadka życia i śmierci sługi Bożego Jana Pawła II. Zwracając się do pielgrzymów, Pasterz Kościoła łódzkiego powiedział: „Zgodnie ze zwyczajem Kościoła, koronuje się tylko te wizerunki Matki Bożej, które przez wiernych otoczone są szczególną czcią, wokół których rozwinęła się pewna historia łask i doznanych dobrodziejstw, otrzymanych od Maryi przez tych, którzy do niej się modlili, którzy jej zaufali i zostali wysłuchani. (…) Pierwsza w archidiecezji łódzkiej koronacja koronami papieskimi jest przede wszystkim przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Tej, która swą macierzyńską opieką nieustannie otacza swe dzieci. Jest podziękowaniem za wszystkie otrzymane za Jej pośrednictwem łaski, za czułość Jej matczynego Serca”.
List od Papieża Benedykta XVI, napisany 15 września w Castel Gandolfo, odczytał ks. prał. Krzysztof Nykiel z papieskiej Kongregacji Nauki Wiary, do niedawna bliski współpracownik kard. Josepha Ratzingera. W liście, skierowanym na ręce abp. Władysława Ziółka, Ojciec Święty napisał: „Wiem, że archidiecezja łódzka od dawna przygotowywała się do tej uroczystej celebracji, a duchowieństwo i wierni chętnie przychodzili do łaskiej Pani, aby zawierzyć Jej swoje radości i troski, i prosić o opiekę nad codziennością. Ufam, że uroczystość koronacji nie będzie oznaczać końca tego zaangażowania, ale przeciwnie - przyniesie ubogacenie duchowe i zachętę do pogłębiania wiary, budzenia nadziei i rozpalania miłości. (…) Pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości i z serca wszystkim błogosławię”.
Homilię wygłosił prymas Polski kard. Józef Glemp. Ksiądz Prymas przypomniał historię wizerunku Matki Bożej Łaskiej i postać fundatora kolegiaty - Jana Łaskiego. „Był jednym z najwybitniejszych mężów z zasłużonego dla Polski rodu Łaskich. (…) Był człowiekiem epoki renesansu. Znał dobrze Polskę, znał także Europę”. Kard. Józef Glemp przypomniał też drogę kapłańską Jana Łaskiego, jego rozległe zainteresowania, działania i dokonania w trzech dziedzinach: życia religijnego, uregulowania spraw majątkowych społeczeństwa i Kościoła oraz polityki, która wypływa z miłości do ojczyzny. Chociaż żyjemy w bardziej skomplikowanych czasach niż Jan Łaski, to jednak „trzy kierunki działalności Prymasa Łaskiego możemy przenieść na grunt współczesny - powiedział Prymas Polski. - Trzeba umocnić życie religijne przez cześć dla Eucharystii i zawierzenie Matce Bożej. Po drugie, oczekujemy na uczciwe uporządkowanie dóbr i majątków oraz ludzkiego, a nie bezdusznego podejścia do obrotu kapitałowego i pracy ludzkiej. Oby nigdy nie było wyzysku pracy ludzkiej, oby nie było oszustwa i przekłamania. Po trzecie, potrzeba w Polsce i na świecie nowego wzorca polityka - stwierdził kard. Glemp. - Niebawem Polska znajdzie się pod rządami innych ludzi, którzy podejmą trud odpowiedzialności za życie obywateli i państwa. Czy możemy pomóc politykom, aby byli ludźmi zaufania i podjęli się tej służby? Nasze modlitwy niech wspomogą tych ludzi w ich najtrudniejszej służbie publicznej”.
Po homilii ks. Andrzej Dąbrowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, odczytał Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zezwalający na koronację obrazu. Wizerunek Maryi i Dzieciątka Jezus złotymi koronami przyozdobił prymas Polski kard. Józef Glemp, przy współudziale abp. Henryka Muszyńskiego i abp. Władysława Ziółka. Zawierzenia Kościoła łódzkiego Matce Bożej Łaskiej dokonał abp Władysław Ziółek. „Przyjmij, Matko, wszystkie nasze trudne sprawy, zaradź im i wyproś u Swojego Syna łaskę powszechnej przemiany serc i budowania nowego dziś na miarę godności dzieci Bożych. (…) Najukochańsza Matko, przyjmij nasze pokorne oddanie, w którym zawierzamy Tobie wszystko, co jest ważne i piękne w naszym życiu osobistym, rodzinnym i narodowym. Niech to oddanie zaowocuje w dobroci naszych czynów, w wierności Chrystusowi i w służbie drugiemu człowiekowi”.
Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele Episkopatu Polski przeszli w procesji z ukoronowanym wizerunkiem do świątyni. W przepięknie odnowionej kaplicy biskupi oddali hołd Matce Bożej Łaskiej i w łączności z Papieżem Benedyktem XVI odśpiewali modlitwę Anioł Pański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Rozważanie 26

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Markiewicz wciąż aktualny - konferencja naukowa w Jarosławiu

2024-05-27 10:39

PANS Jarosław

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

W murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa na temat „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”.

W III edycji konferencji zaproszeni goście pochylali się nad aktualnością pedagogicznego przesłania patrona uczelni – bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowie wprowadzenia rektor uczelni prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman wskazał, że dla każdego studenta tej uczelni patronat tak wielkiego człowieka zobowiązuje, nie tylko do tego, aby poznać jego życiorys, ale także kierować się jego nauką w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję