O. Surma podkreśla, że krew jest lekiem, który nie ma zamienników i musi ofiarowany przez innego człowieka. – W okresie kiedy z miast wyjeżdża wielu krwiodawców regularnie oddających krew jej zapasy w bankach szybko zaczynają topnieć, tym bardziej, że okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach i większej liczby wypadków, a co za tym idzie operacji i zabiegów, do przeprowadzenia których potrzebna jest krew – przypomina o. Surma.
– Warto oddać krew, warto poczuć, że można w ten sposób komuś pomóc. Po takim geście miłosierdzia, poczuciu spełnienia obowiązku wobec bliźniego, wypoczywa się jeszcze lepiej – przekonuje o. Surma, który regularnie oddaje krew od 1978 r. – W krwiodawstwie nie jest ważne wyłącznie oddawanie krwi, ale postawa chęci niesienia pomocy, gotowości do udzielenia jej potrzebującym. Zawsze odczuwałem w swoim życiu to, że dobro, które komuś się wyświadcza wraca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pobieranie krwi odbywa się w Regionalnych i Terenowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W wielu miejscach organizowane są specjalne akcje związane z oddawaniem krwi, podczas których donacji można dokonać w specjalnych autobusach lub ambulansach.
Krew może oddać zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Rano przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację wypić nieco więcej płynów. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty. Krew może być pobierana nie częściej do sześciu razy w roku od mężczyzn i do czterech razy w roku od kobiet.