Reklama

Polska

100 lat werbistów w Polsce - obchody w Licheniu

Pod przewodnictwem bpa Jacka Jezierskiego, ordynariusza diecezji elbląskiej, misjonarze werbiści obchodzili w Licheniu 100. rocznicę przybycia zgromadzenia do Polski, a także wspominali swoich współbraci, którzy w trakcie drugiej wojny światowej ponieśli śmierć męczeńską z rąk nazistów.

[ TEMATY ]

werbiści

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Licheńskie uroczystości rozpoczęły się w kaplicy pw. Trójcy Świętej w licheńskiej bazylice, gdzie o. Janusz Brzozowski SVD przybliżył uczestniczącym w pielgrzymce siostrom zakonnym, współpracownikom i przyjaciołom misjonarzy werbistów, rys historyczny zgromadzenia w kontekście ich obecności w Polsce począwszy od 1919 r. Tę część pielgrzymki dziękczynnej zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu we wspomnianej kaplicy, gdzie wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i należycie przygotować się do południowej Eucharystii.

W południe ojcowie werbiści modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz elbląski. Homilię hierarcha rozpoczął od przypomnienia modlitwy arcykapłańskiej Jezusa zawartej w 17 rozdziale Ewangelii wg św. Jana, która została odczytana w trakcie dzisiejszej liturgii słowa.

„Jezus modlił, się aby Jego uczniowie nie ulegli zatraceniu, rozproszeniu i rozbiciu, ale aby pozostali wspólnotą. Prosił Swojego Ojca, aby ustrzegł uczniów od zła, aby duch tego świata ich nie opanował i nie zniszczył” – mówił bp Jezierski.

Biskup wskazał także na wątek posłania zawarty w odczytanym fragmencie Ewangelii wg św. Jana: „Jezus mówił Swojemu Ojcu, że posyła Swoich uczniów na świat pomiędzy ludzi i narody. Jezus czuje się posłany i sam posyła także Swoich uczniów z zadaniem do wypełnienia”.

Później bp Jezierski skupił się na historii Zgromadzenia Słowa Bożego, które św. Arnold Janssen założył w 1875 r. w Holandii, a którego głównym zadaniem była i jest działalność misyjna. Zaznaczył, że już w 4 lata od fundacji do Chin wyjechali pierwsi misjonarze, a w XIX w. werbiści założyli placówki w różnych miejscach na całym świecie.

„Wspominamy dziś 100-lecie przybycia werbistów do Polski i dzieje tego zgromadzania. W 1919 roku przybyli do wolnej Polski po czasie zaborów. Najpierw do Poznania w 1920 roku, następnie do Bytomia w 1921, Rybnika w 1923, Górnej Grupy w 1929” - przypomniał.

Reklama

Bp Jezierski wspomniał okres II wojny światowej, kiedy to został spowolniony dynamiczny rozwój zgromadzenia – 45 zakonników poszło do więzienia; spośród nich 23 zmarło lub zostało zamęczonych w obozach koncentracyjnych. Po latach, w 1999 roku, papież Jan Paweł II czterech spośród nich ogłosił błogosławionymi: o. Ludwika Mzyka, Stanisława Kubistę, o. Alojzego Ligudę oraz br. Grzegorza Frąckowiaka.

Wskazując na Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie, bp Jacek Jezierski nadmienił, iż wykształciło ono ponad 600 misjonarzy, których Kościół posłał do 56 krajów na wszystkich kontynentach. Zdaniem homilety, misjonarze werbiści przyczynili się także do rozwoju świadomości misyjnej w Polsce.

„Cały Kościół jest misyjny. Cały Kościół musi być wrażliwy na dzieło przekazywania Dobrej Nowiny tym, którzy nie znają Boga. Każdy z nas ma jakieś zadanie do spełnienia. Werbiści prowadzą szkoły, szpitale, placówki lekarskie. Służą też rozwojowi cywilizacyjnemu, edukacyjnemu i zdrowotnemu. Bo Kościół Jezusa Chrystusa jest wielką społecznością zbudowaną z różnych narodów. Jest wiele powodów do wdzięczności dla werbistów, którzy od 100 lat swoją obecnością przypominają o wielkim dziele ewangelizacji” – zakończył rozważania bp Jacek Jezierski.

Podczas uroczystej Mszy św. wspólnie modlili się: o. Paulus Budi Kleden SVD, generał Zgromadzenia Słowa Bożego, który na licheńskie uroczystości przyjechał z Rzymu, o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał misjonarzy werbistów w Polsce, przełożeni wspólnot domów misyjnych ojców werbistów w Polsce, siostry zakonne ze Zgromadzenia Misyjne Służebnic Ducha Świętego oraz Zgromadzania Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (zgromadzenie klauzurowe).

Reklama

Jak wyjaśnił o. Andrzej Danilewicz SVD, licheńskie sanktuarium zostało wybrane na miejsce obchodów werbistowskich rocznic dlatego, że w Licheniu znajduje się pierwsza w Polsce kaplica poświęcona 108 polskim męczennikom z czasów II wojny światowej, wśród których znajdują się czterej członkowie Zgromadzenia Słowa Bożego.

Zgromadzenie Słowa Bożego (werbiści) zostało założone przez św. Arnolda Janssena w 1875 r. w Holandii. Jest to misyjne zgromadzenie zakonne, które realizuje nakaz misyjny Chrystusa w myśl słów zawartych w Ewangelii wg św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. Misjonarze werbiści pracują w 82 krajach na całym świecie. Zgromadzenie łącznie liczy 5990 zakonników, z czego ok. 230 mieszka i posługuje w Polsce.

2019-06-06 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

[ TEMATY ]

werbiści

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Kiedy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

O. Sylwester Pająk urodził się 10 grudnia 1935 r. w Moszczenicy, w 1949 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Misjonarzy Werbistów w Nysie, a święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji warmińskiej przyjął 29 stycznia 1961 r. W latach 1962-1963 był kapelanem sióstr wizytek w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. W 1963 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę misyjną w Indonezji - po kursie języka indonezyjskiego został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Pracował tam jako wykładowca filozofii i pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 1969 r. został mianowany rektorem werbistowskiego seminarium duchownego w Ledalero. W 1973 r. wrócił na kilka lat do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Powrócił na katolicką wyspę Flores w 1976 r., ale w 1979 r. przeniesiono go na Jawę, wyspę zamieszkaną przez większość muzułmańską. Zorganizował wyższe seminarium, kształcące werbistów z tego rejonu Azji – sam wykładał tam filozofię. O. Sylwester był bardzo związany się z Indonezją i Kościołem indonezyjskim i dlatego poprosił o obywatelstwo indonezyjskie. Musiał jednak wrócić do Rzymu, gdy w 1988 r. został wybrany na radcę generalnego Zgromadzenia Werbistów. Po zakończeniu 6-letniej kadencji przyjął obowiązki ojca duchownego w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła w Rzymie. Od 2001 r. był też radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną "Dobry start"

2022-11-28 11:27

[ TEMATY ]

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

Środa to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ponad 4,5 mln świadczeń na łączną m kwotę ponad 1,3 mld zł" - poinformował w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję