Reklama

Aspekty

10-lecie Apostolatu Maryjnego w parafii Matki Bożej Różańcowej w Jasieniu 2009 - 2019

W przeddzień Święta Matki, w piękną, słoneczną sobotę 25 maja 2019 br. w naszej parafii obchodzony był jubileusz 10-lecia działalności Apostolatu Maryjnego.

[ TEMATY ]

jubileusz

Apostolat Maryjny

Jasień

Za pośrednictwem Teresy Haściło

Apostolat Maryjny w Jasieniu obchodził 10-lecie istnienia

Apostolat Maryjny w Jasieniu obchodził 10-lecie istnienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości uczestniczył proboszcz ks. prałat dr Roman Wróbel, ks. mgr Tomasz Szydełko, s. Stanisława Krasucka CM – KRAKÓW, moderator diecezjalny pani Janina Barska, a także zaproszone grupy wspólnotowe Apostolatu Maryjnego z okolicy. Uroczystość była uświetniona pięknym śpiewem oraz muzyką wykonaną przez parafialną młodzieżową scholę pod kierownictwem Olgi Kluwak. O godz.10.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej ks. prałat dr Roman Wróbel, proboszcz parafii przywitał naszych gości. Nawiązał do symboliki daru Niepokalanej - Cudownego Medalika, oraz wspomniał pierwszego Dyrektora Apostolatu Maryjnego ks. Teofila Herrmanna CM, człowieka głębokiej wiary, wielkiej wiedzy, mądrości, wielkiego czciciela Matki Bożej. Opowiedział również o swoich relacjach z ks. Teofilem Herrmannem, ze wspólnej pracy w seminarium duchownym w Paradyżu.

Następnie zebranych powitała przewodnicząca naszej grupy Teresa Haściło, która złożyła również sprawozdanie z dotychczasowej działalności. Apostolat Maryjny w naszej parafii oraz przy kościele filialnym w Jabłońcu został założony 2009 przez naszego proboszcza ks. Prałata dr Romana Wróbla. Grupa działa w oparciu o Statut Stowarzyszenia Cudownego Medalika oraz wydane podręczniki do formacji Apostolatu Maryjnego. Celem działalności jest pogłębienie kultu Niepokalanej w życiu osobistym, rozpowszechnianie Cudownego Medalika i szerzenie braterskiej miłości. Spotkania członków odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca po Mszy świętej. Każdego roku w maju i październiku włączamy się w nieustającą modlitwę w intencji Ojczyzny. Co roku organizowane są wyjazdy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego na Jasnej Górze. Uczestniczymy również na spotkaniach Diecezjalnych oraz jubileuszach pozostałych grup Apostolatu Maryjnego. Z wielką satysfakcją pielgrzymowaliśmy do wielu Sanktuariów Maryjnych w kraju i zagranicą. Tuż po powitaniu przez przewodniczącą Apostolatu Maryjnego w Jasieniu, przybyłe wspólnoty powitała Moderator diecezjalna pani Janina Barska. Swoje powitanie oparła na krótkiej charakterystyce wspólnoty Apostolatu Maryjnego oraz definicji Apostoła Maryjnego, jako czciciela Matki Bożej, czyniącego dobro drugiemu człowiekowi.

Następnie wraz z ks. prof. Romanem Wróblem, ks. Tomaszem Szydełko i siostrą Stanisławą Krasucką odmówiliśmy radosną część Biblijnego Różańca świętego w intencji dziękczynnej za całą wspólnotę i wszystkich jej opiekunów. Po modlitwie różańcowej o godz.11.00 odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. proboszcz Roman Wróbel, który wygłosił homilię o Matce Bożej. Główną intencją Mszy św. było dziękczynienie za łaski otrzymane w minionym dziesięcioleciu i prośba o dalsze błogosławieństwo w pracy apostolskiej. Swoim pięknym śpiewem schola z organistą ubogacili uroczystą Eucharystię.  Służbę liturgiczną (czytania,modlitwa wiernych i modlitwa po Komunii św.)- pełnił Apostolat: Stanisław Kawa, Monika Jędraszek, Ewa Falkiewicz, Dorota Zwolińska – Wesołowska, Katarzyna Danielak, Katarzyna Grochowska). Dary do ołtarza nieśli: Stanisława Grzechnik, Maria Pacholska,Maria Leszczuk, Teresa Haściło, Krystyna Duszczak. Po Mszy św. zostało odprawione Nabożeństwo Majowe. Na zakończenie Konferencja Ascetyczna – s. Stanisława Krasucka CM z Krakowa -opowiedziała o życiu i powołaniu św. Katarzyn Labure i objawieniach Najświętszej Mari Panny w Paryżu przy Rue du Bac 140.

Dalsze świętowanie jubileuszu to agapa, na której spotkało się 60 osób. . Podczas tego spotkania s. Stanisława Krasucka przekazała medaliki  przywiezione z Paryża z miejsca objawień Niepokalanej dla członków Apostolatu Maryjnego i gratulowała woli podążania śladami Maryi .

Godziny wspólnego przebywania w ten piękny uroczysty dzień upłynęły niezwykle szybko i wkrótce nastał czas pożegnania. Wdzięczność, życzliwość, radość – to uczucia, które przepełniają serca uczestniczących w tym wyjątkowym dniu i jubileuszu. Szczególne podziękowania składamy naszemu miejscowemu proboszczowi, i opiekunowi naszej wspólnoty ks. prałatowi prof. Romanowi Wróbel. Ostatnim akcentem sobotniego spotkania była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 16.00 zakończyliśmy nasze modlitewne spotkanie.

„Wszystko z Niepokalaną”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-05-31 22:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan wielkiego serca

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2012, str. 2

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

T. Szymański

Ks. prał. Aleksander Jaszczur

Ks. prał. Aleksander Jaszczur

W dniach 6-7 października br. miało miejsce uroczyste dziękczynienie za 60 lat kapłaństwa ks. prał. Aleksandra Jaszczura.
W sobotę 6 października uroczystą Mszę św. koncelebrowaną w asyście kapłanów z dekanatu myśliborskiego i zaproszonych gości dostojny Jubilat odprawił w kościele parafialnym w Kierzkowie o godz. 12. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Andrzej Buczma.
Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły, gdzie najpierw był poczęstunek, a potem Benefis Księdza Prałata. Całość prowadzili nauczyciele. W dwugodzinnych wspomnieniach Jubilata brało udział wielu parafian i zaproszonych gości. Snuli oni swoje wspomnienia i ciekawe sytuacje związane z osobą dostojnego Jubilata. W czasie prezentacji multimedialnej wszyscy oglądali zdjęcia Księdza Prałata od najmłodszych lat, opatrzone spontanicznym komentarzem. Było przy tym wiele śmiechu, a także łez i wzruszeń. Program był ubogacony tekstami o kapłaństwie i powołaniu, które odczytały dzieci i młodzież oraz piosenkami wykonywanymi przez zespół seminaryjny „Clerboyz”. Na koniec wszyscy odśpiewali „Sto lat” i wjechał ogromny tort. Po zakończeniu Benefisu nastąpił czas życzeń, który nie miał końca. W uroczystościach w kościele i w szkole wzięło udział ok. 300 osób. A wszystko to przygotowali dawni parafianie Księdza Prałata.
W niedzielę uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez księży proboszczów Myśliborza i Kierzkowa pod przewodnictwem dostojnego Jubilata, a zakończyła je - po procesji różanej - Eucharystia celebrowana w kościele Świętego Krzyża przez abp. Andrzeja Dzięgi, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego.
Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński mawiał, że dobrzy kapłani rodzą się w dobrej i katolickiej rodzinie. Tak też było w rodzinie Księdza Prałata.
Urodził się 19 lutego 1930 r. w miejscowości Liw w diecezji siedleckiej, obecnie drohiczyńskiej. Jego rodzicami byli Lucjan i Zofia. Studia seminaryjne rozpoczął w Gorzowie Wlkp., gdzie też 5 października 1952 r. otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bp. Antoniego Baraniaka. Dziesięć dni później rozpoczął posługę kapłańską w parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. Potem od 1955 r. pracował we Wschowie, gdzie również przez rok pełnił funkcję prefekta w tamtejszym Niższym Seminarium Duchownym. Bardzo wcześnie, bo już w 5. roku kapłaństwa został administratorem w Białogórzynie, a następnie w Cedyni (1962-74) i w Łobzie (1974-85), a począwszy od 1 października 1985 r. proboszczem w Kierzkowie. Ksiądz Prałat pełnił też obowiązki dziekana łobeskiego, ojca duchownego dekanatu myśliborskiego oraz prepozyta Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej. Za całość posługi kapłańskiej papież Paweł VI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości, na papież Benedykt XVI godnością prałata honorowego.
Obecnie Ksiądz Prałat mieszka u sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu, gdzie pełni funkcję kapelana i spowiednika. Całe życie kapłańskie Księdza Prałata to jedna wielka i wspaniała posługa jako sługi Prawdy i szafarza Miłości. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński często powtarzał: „Lepiej być pogardzanym kapłanem niż chwalonym cezarem”. Stąd też słowa: ani większy jestem, gdy mnie chwalą, ani mniejszy, gdy mnie ganią - mają swoje wyjątkowe potwierdzenie w tym szlachetnym Kapłanie. Ksiądz Prałat nigdy nie zabiegał o chwałę, wprost przeciwnie cechuje go ogromna skromność. A ta piękna postawa wypływa z jego szlachetnego serca, serca zatopionego w Najświętszym Sercu Pana Jezusa i Niepokalanym Sercu Maryi. Także duch ludzkiej wrażliwości i miłosierdzia wypływa z opieki św. s. Faustyny Kowalskiej, której wspomnienie, czyli narodziny dla nieba, obchodzimy 5 października - w dniu święceń kapłańskich Księdza Prałata.
Pokora to przymiot ludzi wielkich i szlachetnych. Wielki polski król Jan III Sobieski, który pokonawszy 12 września 1683 r. Turków pod Wiedniem, wysłał do papieża Innocentego XI list dyplomatyczny o treści: „Venimus, vidimus, Deus vicit” - „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”. Ta postaw polskiego króla bardzo podobała się Jezusowi Chrystusowi, który w objawieniach skierowanych do św. Małgorzaty Marii Alacoque (+1690) powiedział te słowa: „dobrze się stało, że znalazł się król, który pokonawszy Turków, nie przypisał sobie zwycięstwa, ale Mnie i Mojej Matce”.
Przewielebny Księże Prałacie, Twoje ciche i pokorne kapłaństwo jest dla nas wzorem, jest wzorem pięknego człowieczeństwa. Bardzo za to Ci dziękujemy i życzymy dalszej mocy Boga Trójjedynego.

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję