Reklama

Prawdą i Miłością budować wspólnotę

Veritate et Caritate, czyli Prawdą i Miłością - hasło Zgromadzenia Zakonnego Zmartwychwstańców realizują na co dzień w życiu wspólnotowym ojcowie Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców, którzy od 9 lat duszpasterzują w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym.
1 sierpnia 1996r. ordynariusz sosnowiecki - bp Adam Śmigielski SDB powierzył posługę duszpasterską i administrowanie parafią Ojcom Zmartwychwstańcom. 3 sierpnia 1996 r. do parafii w charakterze proboszcza przybył o. Kazimierz Sawościanik CR. 20 sierpnia 2002 r. proboszczem został o. Dariusz Kujawa CR. W czasie jego posługi znacznie zmieniło się oblicze wspólnoty zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Od roku w kościele parafialnym odprawiane są nabożeństwa i Msze św. Stale wzrasta liczba parafian pragnących spotkać się z Chrystusem. Obecnie blisko 30 % wiernych uczęszcza do kościoła. Dynamicznie rozwijają się grupy i wspólnoty parafialne, w których skupionych jest blisko 1/3 praktykujących parafian. Ten obraz nastraja optymistycznie na przyszłość. Przyjrzyjmy się więc bliżej parafii prowadzonej przez Ojców Zmartwychwstańców.

Niedziela sosnowiecka 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trochę historii…

Reklama

Parafia w Kazimierzu Górniczym wydzielona została z parafii macierzystej Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Porąbce i erygowana dekretem bp. Stanisława Nowaka 16 kwietnia 1989 r. Jednak jej początków można doszukiwać się już wcześniej, kiedy to, w roku 1987, powołano wikariat terenowy. Najpierw w domu państwa Nowakowskich utworzono ośrodek duszpasterski, a potem funkcję tę przejęła tymczasowa kaplica. Wprowadzono codzienną Mszę św. i dodatkową w niedzielę o godz. 10.00. Powstawały grupy parafialne, a na nową wspólnotę ksiądz biskup nałożył obowiązek wybudowania świątyni. Przez pierwsze 6 lat w parafii duszpasterzowali księża diecezjalni. Pomimo nieustannych starań dopiero 8 maja 1996r. parafia otrzymała z Urzędu Miejskiego oficjalną zgodę na budowę kościoła.
„Gdy przyszedłem do parafii 2,5 roku temu, zastałem tutaj świątynię w stanie surowym. W głowie miałem mnóstwo pomysłów, które pragnąłem wcielić w czyn…” - wspomina ojciec Dariusz. Z perspektywy czasu widać, że Ojciec Proboszcz z zapałem zabrał się za ich realizację. „Zdawałem sobie sprawę, że czeka nas ciężka praca, bo i czasy nie są łatwe, ale dzięki otwarciu się na potrzeby parafii wiernych oraz darczyńców, którzy niosą braterską pomoc z innych parafii zmartwychwstańczych Polski, Niemiec, Austrii i Australii, udało się w stosunkowo krótkim czasie dokonać bardzo wielu istotnych inwestycji” - mówi o. Kujawa. Kościół został wytynkowany, położono posadzkę, założono też ogrzewanie podłogowe, nowocześnie urządzono zaplecze, a w nim kancelarię parafialną, wyposażoną w sprzęt komputerowy, sale parafialne, które służą poszczególnym grupom i organizacjom, kuchnię zakonną, mieszkania dla ojców oraz refektarz.

Cieszą się serca parafian

Reklama

W świątyni wyeksponowane jest zwłaszcza prezbiterium, które składa się z trzech poziomów. „Wezwanie parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nasuwa, aby w sposób szczególny wyeksponowane zostało tabernakulum. Tak też jest w naszym kościele. Umieszczone dość wysoko, widoczne jest z każdego punktu. Stanowi centrum i serce tej świątyni. Nad nim pali się wieczna lampka, która świeci żywym płomieniem. W przyszłości tabernakulum będzie miało kształt kuli ziemskiej, a nad nim umieścimy potężną, drewnianą figurę Chrystusa Zmartwychwstałego z Emaus” - opowiada Ojciec Proboszcz. W ołtarzach bocznych z kolei są obrazy Matki Bożej oraz Jezusa Miłosiernego. Warto zwrócić uwagę na duży, rozległy chór, który w przyszłości będzie miał wystrój amfiteatralny. Świątynia ma powierzchnię 600 m2, zaś samo zaplecze ponad 200 m2.
Z każdym tygodniem pięknieje otoczenie kościoła. Główne wejście zostało odpowiednio utwardzone i wyłożone kostką brukową. Po prawej stronie zazieleniły się drzewka, które w ciągu ostatnich 2 lat zasadziły dzieci pierwszokomunijne. Rozwiązano też problem parafian mieszkających we wschodniej części. To z myślą o nich zrobione zostało drugie dojście do kościoła, od ul. Kościuszkowców, co skróciło im drogę do świątyni o ok. 700 m. Na placu kościelnym wybudowany został stacjonarny grill, posadzono kwiaty i krzewy ozdobne, utworzono skalniaki.
„Myślę, że wszystko to ogromnie cieszy serca i oczy parafian. Od momentu wejścia na stałe do nowego kościoła, czyli od Wielkiego Czwartku 2004 r., wzrosła ilość wiernych uczestniczących w coniedzielnych Mszach św. z 1000 osób do 1500.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnotowy łańcuch

Wspaniale prezentuje się również życie duchowe parafii w Kazimierzu Górniczym. Niemała w tym zasługa duszpasterzy, którzy otwarci, bezpośredni, komunikatywni z atrakcyjnymi propozycjami wychodzą do współczesnego człowieka. „Mamy nieco utrudnione zadanie, ponieważ na terenie parafii nie ma żadnej szkoły, dlatego głównie poprzez kościół musimy do nich dotrzeć, ale nie jest to jedyna droga. Otwieramy się na miasto, organizując festyny, koncerty, rozgrywki piłkarskie, wycieczki, itd. W dzisiejszych czasach nie ma innej alternatywy. Cieszę się, że mamy ponad półtora tysiąca ludzi w kościele, ale mam też świadomość, że parę tysięcy jest jednak z dala od Boga” - zaznacza ojciec Dariusz.
O żywotności parafii świadczy cały łańcuch wspólnot parafialnych. Istniejące dynamicznie się rozwijają, ale najważniejsze, że wciąż są chętni do tworzenia nowych grup. Jest Żywy Różaniec, wspólnota zmartwychwstańcza „Barka” modląca się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, grupa modlitewna Odnowy w Duchu Świętym, Akcja Katolicka, schola dziecięca i młodzieżowa, grupa młodzieżowa składająca się z uczniów szkół średnich i studentów „Opłotki”, grupa piłkarska, grupa teatralna „Pegaz”, grupa dziennikarska redagująca Gazetkę parafialną, rozchodzącą się w liczbie 380 egz. W ostatnim czasie powstała Caritas parafialna, a najnowszą i jednocześnie najliczniejszą grupą jest Wspólnota im. Jana Pawła II, w której szeregach jest 100 osób. Na razie ma za zadanie modlić się w intencji beatyfikacji i kanonizacji Ojca Świętego. Liczną grupę stanowią ministranci i lektorzy - ok. 60 osób. W sumie we wspólnotach parafialnych zrzeszonych jest ponad 350 osób.
Na uwagę zasługuje też nienaganna współpraca między kapłanami pracującymi w sosnowieckiej wspólnocie. „Nie chciałbym zapeszać naszych dobrych relacji, ale muszę przyznać, że doskonale się rozumiemy, uzupełniamy i tak jak to jest napisane w naszym charyzmacie - «jesteśmy przekonani, że Bóg powołał nas, abyśmy żyli razem, jak bracia dzieląc się darami, pomagając sobie wzajemnie, razem pracując dla Jego chwały nad zmartwychwstaniem społeczeństwa, niosąc wszystkim Jego życie i miłość»” - wyznaje o. Dariusz Kujawa.

Do godziwych warunków

W parafii Ojców Zmartwychwstańców niezwykle uroczyście obchodzone są Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obrzęd chrztu św., odbywający się w Wielką Sobotę poprzez całkowite zanurzenie dziecka w wodzie. „W ubiegłego roku ochrzciliśmy w ten sposób 5 niemowląt, a w obecnym - dwoje. Żadne z maluchów się nie rozchorowało” - zaznacza Ojciec Proboszcz.
W każdą sobotę odprawiane są nabożeństwa do Matki Bożej, zaś w każdą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Są też specjalne nabożeństwa w pierwsze czwartki miesiąca w intencji powołań kapłańskich. W tej niezwykle głębokiej, modlitewnej atmosferze w ciągu ostatnich 5 lat zrodziło się 5 powołań do stanu zakonnego.
Ojciec Proboszcz termin konsekracji świątyni przewiduje za kilka lat. „Chcemy zaprosić Chrystusa na wieki do godziwych warunków” - zaznacza.
Dla czytelników, którzy chcieliby bardziej poznać parafię, podajemy adres strony internetowej: www.cikhr.sosnowiec.opoka.org.pl.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: przyczyną kryzysu ekologicznego jest grzech

2025-07-09 13:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/YARA NARDI / POOL

Nasza misja troski o stworzenie, niesienia pokoju i pojednania, jest misją samego Jezusa, którą On nam powierzył. Słuchamy wołania ziemi i ubogich, ponieważ to wołanie dotarło do serca Boga. Nasze oburzenie jest Jego oburzeniem, nasza praca jest Jego pracą – powiedział Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo. Leon XIV sprawował ją według nowego formularza Mszy za ochronę stworzenia.

Ojciec Święty podkreślił, że to sam Bóg zobowiązuje Kościół do postawy proroczej, nawet gdy wymaga ona odwagi, aby przeciwstawić się niszczycielskiej mocy władców tego świata. „Niezniszczalne przymierze między Stwórcą a stworzeniami, mobilizuje bowiem nasz umysł i nasze wysiłki, aby zło przemieniać w dobro, niesprawiedliwość w sprawiedliwość, a chciwość we wspólnotę” – powiedział Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Castel Gandolfo: bogata historia letniej rezydencji papieży

2025-07-09 19:01

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Vatican Media

Leon XIV jest szesnastym papieżem, który wypoczywa w Castel Gandolfo – miejscowości wybranej na letnią rezydencję papieży, począwszy od połowy XVII w. Pałac Apostolski, odwiedzony trzykrotnie przez Franciszka, został przez niego udostępniony dla zwiedzających w 2016 r. Część muzealna pozostanie otwarta również podczas pobytu Leona XIV w dniach 6-20 lipca i 15-17 sierpnia.

10 maja 1626 r. Urban VIII (Antonio Barberini) stał się pierwszym papieżem, który zatrzymał się w Castel Gandolfo. Od tego czasu do dziś ta miejscowość położona w regionie Lacjum gości papieży w okresie letnim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję