Reklama

Niedziela Kielecka

Młodzież diecezji gotowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Panamie

Ok. 80 osób z całej diecezji jest przygotowanych do wyjazdu do Panamy, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem Franciszkiem. 13 stycznia bp Jan Piotrowski dokona uroczystego posłania kieleckiej grupy, a wylot na ŚDM odbędzie się 14 stycznia z Warszawy.

[ TEMATY ]

młodzi

ŚDM w Panamie

młodzież

Piotr Drzewiecki

Młodzi są przyszłością Kościoła

Młodzi są przyszłością Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież w Panamie pozostanie dwa tygodnie. Towarzyszyć jej będą: bp Jan Piotrowski oraz księża - Łukasz Zygmunt, Michał Haśnik, Tomasz Brożek i Józef Majchrzyk. Grupa kielecka będzie przebywała w diecezji Penannome, uczestnicząc ze wszystkimi w wydarzeniach ŚDM na szczeblu diecezjalnym.

Przygotowujący się do ŚDM uczestniczyli od marca 2018 r. w comiesięcznych spotkaniach organizacyjno-modlitewnych, które odbywały się w kościele akademickim w Kielcach. Były także wyjazdy formacyjne, np. do Rabki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chodziło nam o zbudowanie wspólnoty młodych ludzi, o ich integrację. Omawialiśmy też sprawy logistyczne związane z wyjazdem, przybliżaliśmy historię Panamy i oczywiście wspólnie modliliśmy się w intencji ŚDM – mówi ks. Łukasz Zygmunt, koordynator ŚDM w diecezji.

Panama jest krajem maryjnym. I to Maryja będzie główną przewodniczką młodych w te Światowe Dni Młodzieży.

Jak mówi ks. Łukasz Zygmunt, istotną kwestią były i są sprawy finansowe – ok. 8,5 tys. zł to koszt podróży jednej osoby. Dużym wsparciem były ofiary przekazane na prośbę biskupa kieleckiego w czasie Niedzieli Palmowej. Niektóre parafie powołały też fundusz parafialny na ten cel, ale jeszcze nie wszystkie sprawy finansowe są domknięte. - Gorąco zachęcamy firmy i osoby indywidualne do wsparcia młodych – mówi ks. Łukasz Zygmunt.

Z Polski do Panamy poleci grupa licząca od 2 do 3 tysięcy młodych i będzie to największa reprezentacja wśród europejskich krajów.

Kielecka grupa jest dość zróżnicowana pod względem wiekowym. Są osoby, które mają już doświadczenie w uczestnictwie w ŚDM w innych krajach, ale także jadący po raz pierwszy. To studenci, licealiści i gimnazjaliści, a także lekarze i klerycy.

2019-01-05 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Betlejem: półtora miliona różańców dla uczestników ŚDM w Panamie

[ TEMATY ]

różaniec

Panama

ŚDM w Panamie

Jiri Hera/fotolia.com

Mieszkańcy Betlejem przygotowują półtora miliona różańców z drzewa oliwnego dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie w styczniu 2019 r. Inicjatywa ta została wsparta przez emerytowanego biskupa Reykjaviku.

Bp Pierre Bürcher stwierdził, że pomysł ten jest odpowiedzią na pragnienie papieża Franciszka, aby młodzi ludzie włączyli się w modlitwę o pokój. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego wytłumaczył, dlaczego różańce są wykonywane w Betlejem.
CZYTAJ DALEJ

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

[ TEMATY ]

zakonnice

zakonnicy

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Z danych przekazanych PAP przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wynika, że w 2024 r. formację rozpoczęło 301 mężczyzn, w tym w seminariach diecezjalnych 196, a w zakonnych 105. Rok wcześniej było to 280 mężczyzn, w tym w diecezjalnych 195 i 85 w zakonnych. To o 21 mężczyzn więcej niż rok wcześniej.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

[ TEMATY ]

Warszawa

zabójstwo

Uniwersytet Warszawski

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Prokuratura poinformowała też, że godzina konferencji prasowej zostanie podana w czwartek na portalu X nie wcześniej niż o godz. 13.30.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję