Od czwartku 13 września trwa w Krakowie-Łagiewnikach III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Ok. 900 uczestniczek i uczestników z ponad 100 zgromadzeń żeńskich i męskich oraz instytutów świeckich w Polsce i za granicą spotkało się w sanktuarium Bożego miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II. Wspólnie zastanawiają się nad tematem: "Wolni w Duchu Świętym". Kongres potrwa do niedzieli 16 września.
Jest i codzienna wspólna modlitwa, i Eucharystia, i Liturgia Godzin, a także spotkania w grupach i dzielenie się doświadczeniem życia w konsekracji oraz czas na odpoczynek, rozmowy i wspólną zabawę - nawet taniec! W sobotę uczestnicy wezmą udział w koncercie niemaGotu, ale trenują już teraz! Udało nam się niektórych (niestety, nie wszystkich...) "przyłapać" dziś z aparatem. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii:
Tematyczne konferencje podczas kongresu prowadzą: ks. Krzysztof Wons SDS, o. Stanisław Jarosz OSPPE oraz s. Anna Bałchan SMI.Spotkanie zakończy w niedzielę panel dyskusyjny z udziałem osób konsekrowanych. O zgromadzonych w Łagiewnikach pamiętają takze hierarchowie Kościoła: w czwartek Mszą św. przywitał przybyłych bp Jacek Kiciński (przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski), a w niedzielę Eucharystię odprawi Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.
Relacja z wydarzenia ukaże się w "Niedzieli" małopolskiej na 30 września 2018 r. Serdecznie zapraszamy!
„Zgodnie z zapowiedziami, miasto przekaże w odpłatne użytkowanie archidiecezji krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika. Obiekt pozostanie przestrzenią liturgii, będzie także otwarty na wydarzenia artystyczne, wpisując się w dynamiczny rozwój dzielnicy kulturalno-kreatywnej" - napisano we wspólnym komunikacie urzędu miasta i krakowskiej kurii.
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa - zarządzająca miejskim terenem na Wesołej - w imieniu miasta prowadziła rozmowy z kurią metropolitalną w Krakowie, aby zapewnić kontynuację sprawowania liturgii w kościele św. Łazarza. Kościół zostanie przekazany w użytkowanie archidiecezji krakowskiej 1 kwietnia.
Kościół katolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny. Tego dnia wspomina się wiernych zmarłych. Przypominamy sylwetki osób związanych z Kościołem oraz przedstawicieli polskiego świata kultury zmarłych w ciągu minionych dwunastu miesięcy (począwszy od 2 listopada 2024 r.). W tym czasie odeszli m.in. ….
2 listopada - Krystyna Krzemkowska, zasłużona dla Polskiego Związku Niewidomych i duszpasterstwa niewidomych diecezji bydgoskiej. Zaangażowana w tworzenie duszpasterstwa w całym regionie, moralny autorytet dla pokoleń niewidomych. Miała 87 lat.
Liturgia Godzin z Litanią do Wszystkich Świętych pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Ory, zorganizowana przez Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Świdnickiej.
Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Świdnickiej po raz kolejny w katedrze zorganizowało 31 października wieczorną modlitwę w formie Liturgii Godzin, połączoną z Litanią do Wszystkich Świętych. Przy bocznym ołtarzu umieszczono relikwie kilkunastu świętych i błogosławionych. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ora, który wygłosił okolicznościową homilię.
- Dziękujemy Bogu za świętych, tych znanych i tych nieznanych, za tych, których imiona są wpisane w księgę życia - powiedział we wstępie do liturgii ks. Ora, zachęcając do dziękczynienia za dar świętości i do prośby o pokój na świecie. - Dzisiejszy wieczór niech będzie czasem wdzięczności, niech będzie czasem nadziei – podkreślił.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.