W niedzielę Chrztu Pańskiego biskup łomżyński Stanisław Stefanek gościł w kolneńskiej parafii pw. św. Anny. Po powitaniu przez parafian oraz księdza kan. Stanisława Uradzińskiego, Pasterz diecezji przewodniczył Mszy św. W homilii Ksiądz Biskup nawiązując do liturgii dnia, wskazał na chrzcielnicę. „Niech to będzie dla nas okazja do przypomnienia sobie prawd związanych z przyjęciem sakramentu chrztu, zwłaszcza dla uprzytomnienia sobie, że i my zostaliśmy włączeni przez chrzest do wspólnoty i od tej pory za tworzenie jej jesteśmy odpowiedzialni” - powiedział bp Stefanek. „Tę prawdę szczególnie powinniśmy przypomnieć sobie w Roku Eucharystii - dodał. - Pamiętamy, że chrzest jest źródłem nadziei. Biskup Stanisław pobłogosławił nową chrzcielnicę i udzielił sakramentu chrztu świętego: Aleksandrze Kani i Wiktorii Mielnik.
O umieszczenie chrzcielnicy w kościele parafialnym zabiegał proboszcz - ks. Uradziński. Do swojej idei pozyskał dwie rodziny, które sfinansowały jej zakup.
Szczególnie bogatą oprawę muzyczną sprawowanej liturgii zapewniła schola młodzieżowa kierowana przez ks. Przemysława. Nie uszło to uwadze Celebransa, który podziękował za szczególne wykonanie psalmu responsoryjnego.
Kończąc liturgię, Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa nowo ochrzczonym, ich rodzicom i chrzestnym oraz wszystkim zgromadzonym na niedzielnej uroczystości.
Papież Leon XIV potwierdził na spotkaniu z prezydentem Argentyny Javierem Mileiem w sobotę, że odwiedzi jego kraj - napisał po audiencji prezydenta w Watykanie jego rzecznik Manuel Adorni na platformie X. Papież Franciszek, Argentyńczyk, nie odwiedził nigdy swej ojczyzny podczas 12 lat pontyfikatu.
Media odnotowały, że obecny papież odwiedził już Argentynę, gdy pełnił posługę w Peru. Biegle mówi po hiszpańsku.
Berthold Werner, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Common
Klasztor św. Katarzyny na półwyspie Synaj
Mnisi z prawosławnego klasztoru św. Katarzyny na półwyspie Synaj postanowili zamknąć obiekt dla zwiedzających na znak sprzeciwu wobec orzeczenia sądu w Ismailij z 28 maja br., który uznał ten obszar za własność państwową, przyznając Kościołowi jedynie prawo do użytkowania go. Mimo różnych zapewnień ze strony egipskich władz, zapewniających, że wyrok sądu niewiele zmieni w statusie klasztoru, decyzja ta bardzo zaniepokoiła światowe prawosławie, które widzi w tym „niebezpieczny precedens”.
Swe obawy wyraziły dotychczas m.in. patriarchaty Konstantynopola, Jerozolimy i Aleksandrii, Kościoły Grecji i Cypru oraz Grecki Związek Teologów.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.