Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej

Minął rok...

Niedziela toruńska 3/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Katarzyną Właśniewską, prezesem zarządu KSM Diecezji Toruńskiej, rozmawia Teresa Moskal

Teresa Moskal: - Oprócz pracy formacyjnej szczególnym czasem działalności są wakacje. W jaki sposób młodzież naszej diecezji należąca do KSM je spędzała?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katarzyna Właśniewska: - Oprócz różnych wakacyjnych akcji przeprowadzanych w parafiach KSM-owicze uczestniczyli w rekolekcjach organizowanych na szczeblu diecezjalnym. Były to rekolekcje formacji apostolskiej pierwszego stopnia skierowane do osób rozpoczynających działalność w KSM-ie, a także rekolekcje drugiego stopnia dla członków działających kilka lat. Zarówno jedne, jak i drugie przeprowadzone były we współpracy z KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w pięknym ośrodku w Sławie w tejże diecezji. Ponadto Zarząd Diecezjalny uczestniczył w ośmiodniowych rekolekcjach formacyjnych dla zarządów diecezjalnych w Poroninie, zorganizowane też zostały dwa turnusy obozu języka angielskiego „eMKa” oraz wypoczynek dla dzieci w Jarnołtówku. Ponadto klerycy toruńskiego WSD uczestniczyli w ogólnopolskich dniach formacyjnych na Śnieżnicy, przygotowanych dla nich przez Prezydium Krajowej Rady KSM.

- Jest to rzeczywiście bardzo bogata oferta. Co skłoniło Zarząd Diecezjalny do zorganizowania rekolekcji KSM-owskich w innej diecezji?

Reklama

- Cel, który nam przyświecał przy organizowaniu rekolekcji, zrodził się na płaszczyźnie współpracy z tą diecezją. Oprócz wspólnie spędzonego czasu młodzież obu diecezji miała możliwość dzielić się doświadczeniem życia KSM-owskiego, jak i uświadomić sobie, że chociaż żyjemy w różnych częściach Polski, przekazywane są nam te same treści i kierujemy się tymi samymi wartościami. Wszystko wskazuje na to, że pomysł był bardzo udany, a współpraca będzie układała się jeszcze lepiej.

- Jak mi wiadomo, Zarząd Diecezjalny KSM każdego roku uczestniczy w dniach formacyjnych dla zarządów diecezjalnych z całego kraju, organizowanych przez Prezydium Rady Krajowej KSM. Jak w ubiegłym roku przebiegało to spotkanie i jakich owoców może oczekiwać młodzież naszej diecezji?

Reklama

- Ubiegłoroczne spotkanie w Poroninie dotyczyło poprawy skuteczności działań zarządów diecezjalnych w celu lepszego funkcjonowania oddziałów parafialnych. Spotkanie to miało charakter warsztatowy i prowadzone było przez ks. Zbigniewa Kucharskiego - asystenta diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Przewodniczył temu spotkaniu asystent generalny Antoni Sołtysik, który wraz z Księdzem Prelegentem dbał o właściwy przebieg spotkań. Podkreślono przede wszystkim, że do KSM trzeba mieć powołanie, które poprzez formację i edukację należy wypełniać. KSM-owicz to człowiek, który umie angażować się w służbę Kościołowi w sposób przemyślany i zorganizowany, bo chce uczynić jak najwięcej dobrego. Ważną kwestią, jaką poruszono na dniach formacyjnych, było omówienie roli poszczególnych członków zarządu diecezjalnego ze szczególnym uwzględnieniem roli prezesa. Swoją obecnością zaszczycił nas kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski, który zwrócił uwagę na ważną rolę KSM w strukturze Kościoła oraz na fakt, że papież Jan Paweł II także należał do KSM i pełnił funkcję asystenta diecezjalnego.

- A jak przebiegały zorganizowane po raz pierwszy w naszej diecezji obozy języka angielskiego?

- Obozy języka angielskiego w naszej diecezji przebiegały w dwóch turnusach: od 12 do 21 lipca i od 16 do 25 sierpnia 2004 r. Odbywały się one w Zamku Bierzgłowskim. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób z całej Polski, mieliśmy też przedstawiciela z Francji. Przez te 10 dni młodzież przez 5 godzin dziennie uczyła się j. angielskiego oraz jeździła konno, zwiedzała Toruń, obserwatorium astronomiczne w Piwnicach i bawiła się na zamkowym balu, który zgodnie z tradycją polskiej szlachty rozpoczął się polonezem. Swoją obecnością zaszczycili nas bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki. Gościliśmy tu również Tomka Kamińskiego.

- Ubiegłoroczne wyjazdy wakacyjne KSM-owiczów naszej diecezji były bardzo urozmaicone zarówno pod względem miejsc wypoczynku, jak i różnorodności samej jego formy, zawsze uwzględniającej duchową formację i wszechstronną edukację. Proszę powiedzieć, jak Pani ocenia przebieg akcji letniej? Czy Zarząd miał większe oczekiwania, czy jest zadowolony z tego, co udało się zorganizować? Jakie są plany Zarządu na najbliższy czas?

Reklama

- Zorganizowanie akcji wakacyjnej było bardzo pracochłonne i wymagało zaangażowania się w jej przebieg już dużo wcześniej. Szczególną uwagę pragnę zwrócić na zorganizowanie obozów językowych eMKa (Młodzież Katolicka), których przeprowadzenie wymagało z naszej strony wiele pracy, licznych negocjacji i mądrych decyzji. Jednocześnie dało nam najwięcej satysfakcji, tym bardziej że organizowaliśmy je po raz pierwszy. Jeżeli chodzi o rekolekcje w Sławie, to one także zostały przez nas uznane za udane. Cieszymy się, że mogliśmy z KSM-owiczami z innych diecezji wspólnie spędzić czas na naukach, modlitwie i zabawie. Mam nadzieję, że takie spotkanie zostanie powtórzone, może teraz w naszej diecezji.
Plany Zarządu Diecezjalnego KSM na nadchodzący czas przede wszystkim związane są z zadaniami, jakie zostały postawione podczas pierwszego posiedzenia Zarządu KSM po wakacjach. Chcemy położyć szczególny nacisk na funkcjonowanie KSM w naszej diecezji, organizując liczne spotkania formacyjne, rekolekcje, narady, zjazdy i odwiedziny w oddziałach parafialnych KSM. Pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby parafialnych KSM w naszej diecezji było więcej i były one liczniejsze. Można więc powiedzieć, że celem zasadniczym na przyszłość jest promowanie KSM oraz edukowanie i formowanie jego członków do godnego reprezentowania wyznawanych wartości. Podjęliśmy się patronowania diecezjalnym przygotowaniom do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w Niemczech. Przedstawiciele KSM odbyli już szkolenie przygotowujące do organizowania grupy w naszej diecezji. Szkolenie odbyło się w Siedlcach, zorganizowane było przez Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym jakże ważnym spotkaniu z Ojcem Świętym. Wszystkich zainteresowanych wyjazdem prosimy o kontaktowanie się z naszym biurem w celu uzyskania niezbędnych informacji.

- Kto reprezentował diecezję toruńską podczas Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej, który odbył się w Rzymie i Loreto w dniach 31 sierpnia - 5 września 2004 r.?

- Na tym Kongresie wśród reprezentantów Akcji Katolickiej i KSM z Polski był nasz asystent ks. Bogdan Kołodziejczyk. Jak nam przekazał, Kongres pozwolił wszystkim uczestnikom uzmysłowić sobie, jak wielką ma tradycję i jak wielkie zadania w Kościele spełnia Akcja Katolicka. Oprócz pewnych podsumowań i wymiany doświadczeń służył wypracowaniu celów i zadań Akcji Katolickiej, w tym i KSM-u w trzecim tysiącleciu. Zwieńczeniem Kongresu była Msza św. z Ojcem Świętym w Loreto.

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza sobota lipca na Jasnej Górze – poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi

2025-07-03 20:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pierwsza sobota miesiąca

lipiec

BP Jasnej Góry

Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej każdego miesiąca ponawiane jest na Jasnej Górze, tak będzie i w lipcu (5 VII). Modlitwę prowadzi Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych Matce Bożej oraz by wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy.

Maria Dziemian, założycielka i starsza Bractwa podkreśla, że tysiące ludzi gromadzą się, by zawierzyć się Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. - To takie „turbo” do zbawienia – powiedziała z uśmiechem. Podkreśliła też, że zawierzanie się w każdą pierwszą sobotę miesiąca ma dla niej ogromne znaczenie w codziennym życiu. Dzięki temu na różnych płaszczyznach czuje obecność Matki Bożej i Jej troskę. - To także wsparcie psychiczne, wiedzieć, że Ona jest i mogę zawsze westchnąć: Matko Boża pomóż, Matko Boża ratuj – dodała. Starsza Bractwa zauważyła też, że jako chrześcijanie toczymy walkę duchową o własne zbawienie; Bóg Ojciec już to przewidział i dał nam Matkę Bożą, Którą dał nam jako Matkę i Pośredniczkę. Ona jest Jego „chwytem” na zbawienie nas wszystkich.
CZYTAJ DALEJ

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

[ TEMATY ]

rocznica

cud lubelski

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Wierni podczas procesji w dniu Cudu Lubelskiego

Dziś 3 lipca obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

"Cud lubelski" miał miejsce 3 lipca 1949 roku. Jak zawsze przed obrazem Matki Bożej w lubelskiej katedrze modlili się wierni, gdy nagle s. Barbara Sadowska zauważyła, że pod okiem Maryi pojawiła się krwawa łza. Od razu poinformowała o tym zdarzeniu ówczesnego kościelnego lubelskiej katedry, a on kapłanów tej parafii. Biskup Zdzisław Goliński, do którego dotarła wiadomość, nie uznał jej za ważną, przypuszczając, że to jakiś naciek wilgoci uwidocznił się akurat w tym miejscu. Jednak do Lublina zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, którzy modlili się za swoich bliskich, za rodziny i za Ojczyznę, która przeżywała trudny okres PRL-u.
CZYTAJ DALEJ

Nowe władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

2025-07-04 17:43

[ TEMATY ]

kapituła

Chrystusowcy

Przełożony Generalny

Biuro Prasowe Towarzystwa Chrystusowego

Rada Generalna Towarzystwa Chrystusowego

Rada Generalna Towarzystwa Chrystusowego

Chrystusowcy zebrani na XIV Kapitule Generalnej wybrali 3 lipca 2025 roku, w święto św. Tomasza Apostoła, nowego przełożonego generalnego. Został nim ponownie ks. Krzysztof Olejnik SChr.

Ks. Krzysztof Olejnik SChr, urodził się 5 stycznia 1973 r. we Wrześni. Do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wstąpił 20 sierpnia 1994 r. Po odbyciu rocznego nowicjatu, 29 września 1995 r. złożył pierwszą profesję zakonną w domu nowicjackim w Mórkowie. Profesję dozgonną złożył 30 kwietnia 2000 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2001 r. w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu z rąk abpa Juliusza Paetza. Po święceniach kapłańskich był katechetą-spowiednikiem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach. W 2002 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003-2004 odbył studia w Studium Poradnictwa Psychologicznego i Psychoterapii dla Duchowieństwa. W latach 2004-2007 był Socjuszem Magistra nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego w Mórkowie. W 2007 r. został skierowany do Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa obejmującą Wielką Brytanię i Irlandię, gdzie posługiwał jako duszpasterz Polaków w Moyraverty (Irlandia, 2008-2011), w Belfaście (Irlandia Północna, 2011-2013), w Londynie-Putney, (Anglia, 2013-2014), w Hampton Hill (Anglia, 2014-2016), w Glasgow (Szkocja, 2016-2018). W tym czasie duszpastersko udzielał się również dla lokalnej wspólnoty kościelnej, zarówno w Irlandii, jak i w Wielkiej Brytanii. W latach 2012-2018 był wiceprowincjałem Prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w 2018 r. został przełożonym tej Prowincji. W 2013-2018 r. pełnił funkcję radnego generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Dnia 11 lipca 2019 r., w święto Benedykta z Nursji, XIII Kapituła Generalna wybrała ks. Krzysztofa na urząd przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. 3 lipca 2025 r., w święto Tomasza Apostoła, kolejna, XIV Kapituła, wybrała go ponownie na przełożonego generalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję