Reklama

Kto ratuje życie - ratuje świat

Niedziela rzeszowska 3/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Świętych Młodzianków staje się okazją do włączenia się rzeszowian w ogólnopolski „Marsz za życiem”, będący protestem przeciw ustawie O świadomym rodzicielstwie, której projekt narusza podstawowe prawa zapewnione w Konstytucji RP: prawo każdego człowieka do życia, do ochrony macierzyństwa i rodziny, do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Jest ciepły, grudniowy wieczór. Na starym cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie przy niedawno powstałym, symbolicznym grobie dziecka nienarodzonego, poświęconym 3 maja ub. r., przez bp. Kazimierza Górnego gromadzą się ludzie. Przychodzą ci, którym sprawa obrony życia nie jest obojętna - kapłani, alumni, siostry zakonne, parlamentarzyści, harcerze z ZHP „Chorągiew Podkarpacka”, licealiści, członkowie wielu ruchów działających na rzecz obrony życia. Harcerze trzymają wartę przy grobie, telewizja „Trwam” ustawia sprzęt. Wierni zaopatrują się w świece. „Ty masz prawo do życia, poczęte dziecko też” to wymowny napis na transparencie. „Gromadzimy się, aby powstrzymać rękę tych, którzy podstępnie wydają fałszywe prawa nakazujące zabijać niewinnych.” - przypomina ks. Adam Dzióba, diecezjalny duszpasterz rodzin. Oprawę muzyczną zapewnia zespół rodzinny z Krasnego. Na nagrobku czerwoną różę - symbol miłości - składają najpierw dzieci, potem starsi. Uczestnicy sięgają po różańce, by rozważać tajemnicę narodzenia Syna Bożego. Z kolędą „Bóg się rodzi” na ustach, świecami i różami w dłoniach, pozdrawiani przez przechodniów, wyruszają ul. Mickiewicza, Rynkiem, ul. Kościuszki, Pl. Farnym i Bernardyńską do sanktuarium Pani Rzeszowa. Tam najpierw wysłuchują będącego „głosem nienarodzonych” programu słowno-muzycznego w wykonaniu młodzieży.
Podczas uroczystej Eucharystii w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którym opiekują się Ojcowie Bernardyni, przy ołtarzu gromadzi się 13 kapłanów. W homilii bp Edward Białogłowski zestawia radosne Betlejem, w którym rodzi się Zbawiciel z tym tragicznie smutnym, w którym Herod każe uśmiercić niewinnych, małych chłopców. Mówi też o raporcie ONZ informującym, iż w XX w. zabito poprzez aborcję 1 mld istnień ludzkich. Na tym tle ukazuje współczesne motywy nienawiści wobec nowego życia: lęk przed życiem, przed utratą swobody czy pracy i przed dzieleniem się tym, co się posiada: „Dzisiejsi Herodowie wykluczają człowieka spod serca matki mocą prawa”. Uświadamia wiernym również fakt, iż podeptanie w swoim umyśle i sercu szacunku dla poczętego życia prowadzi także do zakwestionowania sensu życia ludzi starszych i chorych, a co za tym idzie do eutanazji. Biskup wykazuje solidarność z rodzinami wielodzietnymi, mówiąc o porannych jasielskich uroczystościach z ich udziałem. Podkreśla, iż zasługują one na ogromny szacunek za ich poświęcenie i przyjęcie każdego życia, nawet w najliczniejszych rodzinach, szczególnie wówczas, gdy nawet bliscy potępiają taką postawę.
Uroczystości kończy ucałowanie sprowadzonych z kościoła koptyjskiego relikwii św. Młodzianków - pierwszych niewinnych świadków Chrystusa, którzy oddali za Niego swoje życie. Dziś służą Mu również podkarpaccy harcerze, którzy ogromnie dużo zapału i pracy włożyli w przygotowanie marszu i oprawy liturgicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję