Reklama

Alfabet minionego roku

Co działo się w diecezji sosnowieckiej w 2004 r.? Wydarzyło się wiele. Trudno opisać całe dobro, które ma to do siebie, że zwykle nie rzuca się w oczy, woląc pozostać w ukryciu. W wybiórczym alfabecie staraliśmy się uchwycić choćby tylko jego część.

Niedziela sosnowiecka 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezdomni - po raz pierwszy zorganizowano w tym roku rekolekcje dla bezdomnych. Uczestniczyło w nich ok. 200 osób. To ciekawa inicjatywa dla ludzi, których pierwszym zmartwieniem jest dach nad głową i strawa. Próbowano dać im pokarm duchowy. W tym samym nurcie inicjatyw mieściła się też pielgrzymka na Jasną Górę, którą Caritas urządziła w połowie grudnia. W sezonie zimowym oblężenie przeżywały dwa domy dla bezdomnych i dwie noclegownie. Także dla bezdomnych powstała w diecezji, dokładnie w Czeladzi, apteka z darmowymi lekami. Zorganizowało ją Centrum Wsparcia Medycznego i Farmaceutycznego im. Ojca Pio.

Caritas - rozszerzeniu i zdynamizowaniu pracy Caritas Diecezji Sosnowieckiej mają służyć powołani w 2004 r. dekanalni duszpasterze zespołów charytatywnych. Pomoże tej największej organizacji charytatywnej w diecezji pozyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Do największych akcji Caritas należało tradycyjnie: Wielkopostne Dzieło Miłosierdzia - 25 tys. skarbonek, wyjazdy wakacyjne, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz prowadzenie domów dla bezdomnych, noclegowni i stacji socjalnej. W pracę charytatywną chętnie włącza się też młodzież w 5 istniejących Szkolnych Kołach Caritas. Daj Bóg, aby pierwsze jaskółki uczyniły wiosnę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dom Księży Emerytów - to obecnie największa inwestycja prowadzona przez diecezję. Nie jest zbytkiem, ale prawdziwą koniecznością. Budowa trwa 3 lata. Jest nadzieja, że pod koniec 2005 r. do domu wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Obecnie trwają żmudne prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Dzieci - na pierwszym planie były oczywiście 1 czerwca. Dzień Dziecka organizowany przez księży czy organizacje i stowarzyszenia kościelne miał miejsce w Kluczach oraz w parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu.

Eucharystia - w październiku, w całym Kościele rozpoczął się Rok Eucharystii. W diecezji przygotowaniem do niego była konferencja rejonowa księży poświęcona liturgicznym aspektom tej Tajemnicy. Później był list pasterski Księdza Biskupa oraz zarządzenie o całodziennych adoracjach we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji w każdy pierwszy piątek miesiąca. Znamienne, że tuż przed Rokiem Eucharystii w Kościele sosnowieckim został powołany pierwszy nadzwyczajny szafarz Eucharystii: Andrzej Klimczak.

Festiwale - takich form ewangelizacyjnych pojawiło się w Kościele sosnowieckim sporo. Najstarszym jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, najmłodszym, choć już dobrze rokującym, Miejski Festiwal Piosenki Religijnej w Dąbrowie Górniczej. Swój niepowtarzalny charakter i wiernych słuchaczy ma czeladzki festiwal Ave Maria. Prężnie rozwija się też Diecezjalny Festiwal Kolęd w Jaworznie.

Reklama

Jan Paweł II - tak jak w całym polskim Kościele postać Papieża Polaka była przez cały rok przewodnikiem i inspiracją dla wielu działań. Do najbardziej spektakularnych należał m.in.: bieg szlakiem papieskim. Zorganizowany przez duszpasterzy parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu odbył się 14 czerwca, a trasa biegła z miejsca lądowania papieskiego helikoptera aż do placu celebry przy ul. Gwiezdnej. 100 minut pobytu Ojca Świętego w Sosnowcu jak zawsze upamiętniła Msza św. na placu papieskim 13 czerwca. W Sosnowcu jedno z rond ma otrzymać imię Jana Pawła II. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez Radę Miejską. Przeżywaliśmy też IV Dzień Papieski, a nowością było sympozjum w Dąbrowie Górniczej - „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”.

Kana - czyli Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży. Początek ubiegłego roku wzbogacił diecezję sosnowiecką o to nowe dzieło. Od lat mówiło się o powstaniu ośrodka wychowawczego dla młodzieży z prawdziwego zdarzenia. I wreszcie powstała Kana. Wszystko na najwyższym poziomie. Kursy szkoleniowe oraz przedsięwzięcia kulturalno-rekreacyjne to oferta Centrum przy ul. Legionów w Sosnowcu. Będzie, o ile już nie jest, jedną z wizytówek miasta.

Kapłani - radością każdego Kościoła lokalnego jest dzień święceń kapłańskich. W tym roku przybyło Kościołowi sosnowieckiemu 14 nowych prezbiterów. Niestety, aż pięciokrotnie w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu pojawiły się nekrologii informujące o odejściu kolejnego księdza. Spis Prezbiterów Parafii i Instytucji Diecezji Sosnowieckiej za 2004 r. zawiera 401 nazwisk.

Katecheza - jest priorytetowym zadaniem Kościoła, także sosnowieckiego. Zadaniem - trzeba dodać - niełatwym. Tegoroczną nowością jest katecheza przedmałżeńska dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Po pół roku od ogłoszenia programu jej inicjator - ks. dr Andrzej Cieślik zapowiada wyciągnięcie pierwszych wniosków.

Reklama

Konkursy - najintensywniejszym czasem różnych konkursów jest okres świąt Bożego Narodzenia. W diecezji zadomowiło się już kilka, mających charakter ponadlokalny, konkursów szopek bożonarodzeniowych, m.in. w Będzinie i Dąbrowie Górniczej oraz konkursów na przedstawienia jasełkowe, m.in.: w Bobrownikach i Sosnowcu. Do cyklicznych i mających już swoją tradycję rywalizacji należą te organizowane przez Wydział Katechetyczny, a dotyczące wiedzy religijnej. Z ciekawością będziemy przyglądać się rozwojowi oryginalnej - w skali diecezji - idei przeglądu w Sarnowie - „Żywoty Świętych Patronów”.

Koncerty - najbardziej znaczące odbywają się rokrocznie w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Sprzyja temu oczywiście instrument w olkuskiej bazylice, słynne organy Hansa Hummela, na których podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej grają najwybitniejsi organmistrzowie. Najczęściej muzyka koncertowa rozbrzmiewała w kościele pw. św. Tomasza w Sosnowcu. Artyści występowali zwykle charytatywnie, m.in. dla hospicjum św. Tomasza. W wielu kościołach diecezji organizowano również koncerty kolędowe. Śpiewali na nich m.in.: Eleni, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, „Trebunie-Tutki”.

Misje - kolejny kapłan sosnowiecki przygotowuje się od ubiegłego roku do pracy na misjach. Ks. Jerzy Skotnicki, były proboszcz parafii w Łośniu, ma wyjechać do Kamerunu.

Ministranci - służba ołtarza w diecezji włączyła się w ogólnopolską akcję wdzięczności dla Ojca Świętego. Ministranci podpisali się pod listem, w którym podziękowali Ojcu Świętemu za Jego nauczanie o Eucharystii. Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza przygotowało dla nich ofertę wypoczynku oraz zawody sportowe w piłce nożnej, tenisie stołowym, pływaniu i szachach.

Reklama

Pielgrzymki - nadal są najważniejszymi wydarzeniami lipca i sierpnia, a także, jak w przypadku pielgrzymki z Jaworzna, września. W pieszych bierze udział rokrocznie ok. 5 tys. wiernych. Nie można też zapomnieć o pielgrzymkach autokarowych czy to do sanktuariów polskich, czy zagranicznych albo o pielgrzymce maturzystów. W ubiegłym roku było ich na Jasnej Górze 3 tys. Rodziny diecezji sosnowieckiej w maju pielgrzymowały do sanktuarium w Jaroszowcu, w tym samym miesiącu mężczyźni do Piekar Śląskich, a kobiety w sierpniu do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Poświęcenie - najważniejszymi poświęcanymi obiektami były nowe świątynie. Wydarzenie to przeżywali wierni parafii w Bobrownikach, w 100-lecie jej istnienia, oraz św. Brata Alberta w Będzinie i Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. Dwa pierwsze kościoły poświęcał bp Śmigielski, a ostatni - w parafii prowadzonej przez Księży Sercanów - ich współbrat zakonny kard. Stanisław Nagy.

Rekolekcje - trwały przez cały rok dla poszczególnych grup czy to zawodowych, czy stanowych. Mieli swoje rekolekcje maturzyści, katecheci, małżeństwa niesakramentalne, służba zdrowia, wolontariusze i organiści. Absolutną nowością były wspomniane już rekolekcje dla bezdomnych.

Seminarium - mówią o nim, że to serce diecezji. Maj lub czerwiec to najważniejszy czas dla nowych diakonów i prezbiterów. W 2004 r. tych pierwszych było 4, drugich - 14. Od października naukę podjęło 63 kleryków. Na pierwszy rok przyjęto 19 kandydatów.

Synod - bodaj najważniejsze wydarzenie minionego roku w diecezji. Trwał 1357 dni. Jego owocem są statuty diecezjalne zawierające 12 dokumentów i aneksy. W ocenie bp. A. Śmigielskiego spełnił postawione przed nim cele kodyfikacyjne. Aktualnie zadaniem stojącym przed Kościołem sosnowieckim jest wdrażanie prawa w życie, czyli duszpasterstwo.

Wakacje - na pewno nie jest to czas zawieszenia, czy choćby spowolnienia pracy Kościoła sosnowieckiego. Oprócz ważnych odpustów (katedra, bazylika w Dąbrowie Górniczej) życiem Kościoła jest duszpasterstwo wakacyjne. Obejmuje ono: organizowanie wyjazdów dla dzieci z uboższych rodzin i duszpasterstwo pielgrzymkowe. Wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży organizuje Caritas, ruchy i stowarzyszenia oraz poszczególne parafie. Według szacunkowych danych na wakacje organizowane przez Kościół sosnowiecki mogło w tym roku wyjechać do 3 tys. dzieci i młodzieży.

Zmiany - koniec każdych wakacji to gorączka zmian kapłańskich. Scenariusz jest zawsze taki sam: pożegnanie, przeprowadzka i powitanie. W sierpniu zrealizowano prawie 50 takich scenariuszy. Zmiana mobilizuje - mówił przy tej okazji bp Śmigielski.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: uroczystości pogrzebowe śp. gen. broni Waldemara Skrzypczaka

2025-07-25 17:37

[ TEMATY ]

Warszawa

pogrzeb

generał

PAP/Albert Zawada

Uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Mszą św. w katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka, dowódcy Wojsk Lądowych w latach 2006-2009, wiceministra obrony narodowej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po zakończeniu Mszy św. urna z prochami generała została złożona na Powązkach Wojskowych.

Przed ołtarzem katedry umieszczono portret oraz odznaczenia gen. broni Waldemara Skrzypczaka. Urna została udekorowana wstęgą Orderu Krzyża Wojskowego. Wartę honorową zaciągnęli generałowie Wojska Polskiego, 1 Brygady Pancernej oraz Pułku Reprezentacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski: fenomen popularności pielgrzymek wynika z tego, że są czasem doświadczenia wspólnoty

Fenomen popularności pielgrzymek wśród młodzieży wynika z tego, że są okazją doświadczenia bliskich relacji, których brakuje w codzienności - powiedział PAP przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. Dodał, że to także okazja weryfikacji swoich możliwości i otwarcia na Boga.

W sierpniu w Polsce przypada szczyt pielgrzymkowy. Większość pątników zmierzała na Jasną Górę na dwie duże uroczystości maryjne – 15 sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia – Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Wojewoda mazowiecki nie zgodził się na cykliczny Marsz Powstania Warszawskiego

2025-07-25 22:27

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

pl.wikipedia.org

Polscy młodzi harcerze podczas powstania warszawskiego

Polscy młodzi harcerze podczas powstania warszawskiego

Wojewoda mazowiecki odmówił zgody na cykliczny Marsz Powstania Warszawskiego – poinformował w piątek Robert Bąkiewicz, który reprezentuje stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości. Bąkiewicz zaznaczył, że marsz 1 sierpnia i tak się odbędzie, bo jest zarejestrowany w innym trybie.

Bąkiewicz na portalu społecznościowym X opublikował skan decyzji wojewody mazowieckiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję