Reklama

Obchody patronalnego święta Akcji Katolickiej w Bielsku Podlaskim

Dążyć do przemiany serc i przepowiadać Ewangelię nadziei

21 listopada 2004 r., w uroczystość Chrystusa Króla - patronalne święto Akcji Katolickiej Mszę św. w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim celebrował bp Antoni Dydycz. Do ponad 180 członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej i licznych parafian Biskup Ordynariusz wygłosił okolicznościową homilię. Diecezjalna Akcja Katolicka w swoich szeregach skupia już 400 osób.

Niedziela podlaska 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz ks. kan. Tadeusz Kryński wyraził radość z przeżywania uroczystości Chrystusa Króla wraz z Księdzem Biskupem, kapłanami koncebrującymi Eucharystię: ks. Pawłem Anusiewiczem, ks. prał. Tadeuszem Osińskim - diecezjalnym asystentem Akcji Katolickiej, ks. Markiem Dąbrowskim i ks. Henrykiem Woźnowskim z Sokołowa Podlaskiego.
Ks. Tadeusz Kryński powitał także: dziekana dekanatu bielskiego - ks. Ludwika Olszewskiego, proboszczów: ks. kan. Mariana Wyszkowskiego z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i ks. Kazimierza Zalewskiego z parafii Opatrzności Bożej, prezesów Akcji Katolickiej - Lucynę Woźnicę z Sokołowa Podlaskiego i Mariana Łuczaja z Bielska Podlaskiego, senatorów - Jana Szafrańca i Leszka Feszlera, siostry zakonne, prezesów i członków parafialnych oddziałów AK, Młodzieżową Orkiestrę Dętą, harcerzy i poczty sztandarowe.
W homilii Ksiądz Biskup powiedział, że ziemskie królestwo, które jest ograniczone ze względu na ludzkie słabości, ziemską niedoskonałą władzę i niewłaściwe ludzkie wybory, nie jest w stanie w pełni zrealizować obietnic gwarantujących społeczeństwu materialną poprawę. Chrystus na krzyżu, choć ubezwłasnowolniony - w ziemskim rozumieniu - dokonał proklamacji królestwa Bożego: królestwa prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Proklamując wieczne królestwo, Chrystus uwolnił człowieka od grzechów i jego skutków Z daru tego królestwa już na krzyżu skorzystał Dobry Łotr, który prosił Chrystusa, aby wejrzał na niego i przyjął do siebie, kiedy spotka się ze swoim Ojcem. Kaznodzieja przypomniał, że w historii zbawienia Bóg dał się nam poznać jako Ojciec miłosierdzia. A obraz Jezusa Miłosiernego, który przewędrował wszystkie parafie, pozostanie z nami w odnawianej katedrze.
„Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebni są ludzie uzdalnianiający siebie i innych do czynienia dobra, aby stać na straży każdego ludzkiego życia” - mówił Arcypasterz. Ksiądz Biskup wskazał też na szereg zagrożeń: terroryzm, ogromną niesprawiedliwość i groźne liberalne ideologie. Uznał je za wynik ludzkiej rezygnacji z pomocy Chrystusa i pychy tych, którzy uważają, że są sami w stanie lepiej zorganizować świat. Tymczasem laickość oddala nas od Boga i jest źródłem wielu nieszczęść. Potrzeba więc, aby człowiek powrócił do źródeł.
Modlitwę wiernych skierowali do Boga przedstawiciele AK z poszczególnych oddziałów parafialnych. W czasie Mszy św.
Ksiądz Biskup wręczył legitymacje 21 osobom wstępującym do Stowarzyszenia. Legitymację otrzymał m.in. były senator RP Lech Feszler wraz z małżonką. Prezes AK Lucyna Woźnica wyraziła przekonanie, że AK, działająca w oparciu o zasadę: widzieć, poznać, ocenić i działać, przyczynia się do pogłębiania życia religijno-moralnego.
Wiceprezes Marian Łuczaj - gospodarz spotkania - podziękował Księdzu Biskupowi i duchowieństwu za modlitewne wsparcie i zaprosił wszystkich na dalszą część spotkania w bursie szkolnej.
Drugą część spotkania w auli bursy rozpoczął wykład senatora Jana Szafrańca. Parlamentarną rzeczywistość ustawodawczą senator określił jako niebezpieczną, przywołującą do naszej świadomości wizje apokaliptyczne. Projekt ustawy o świadomym macierzyństwie znosi bowiem standardy prawnej ochrony życia poczętego, przypisując życiu wartość względną. Senator wskazał, że większym od wojującego ateizmu zagrożeniem współczesności jest obojętność religijna ludzi, którzy uważają się za chrześcijan, ale żyją jak bezbożni poganie i niczym się od nich nie różnią. Za szczególnie groźny uznał fakt zaleceń płynących z Komitetu Praw Człowieka ONZ domagających się złagodzenia w naszym kraju prawa do aborcji, w tym dla niepełnoletniej dziewczyny bez zgody rodziców, refundacji i łatwiejszego dostępu do środków antykoncepcyjno-aborcyjnych i równego statusu orientacji seksualnej bez względu na płeć. Niepokoją także propozycje zmian w kodeksie karnym, które chcą zastąpić pojęcie „dziecka poczętego” pojęciem „płodu”, a w ustawie o zawodzie lekarza termin „matka” i „dziecko poczęte” zastąpić pojęciem „kobiety ciężarnej” i „płodu”. Senator, jako wielki obrońca życia, czynnie przeciwstawia się tym tendencjom, podejmuje szereg prób medialnych powstrzymujących ten proces. Zachęca katolików i podmioty prorodzinne do współpracy na rzecz obrony życia.
Następnie głos zabrał ks. asystent Tadeusz Osiński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że katolicy świeccy jako pełnoprawni członkowie Kościoła, obdarzeni specyficznym powołaniem, mają uświadamiać sobie, że nie tylko należą do Kościoła, ale że i sami są Kościołem. Mają postępować według Ducha, dążyć do przemiany serc i przeciwstawiać się ideom zsekularyzowanego świata, uwikłanego w szereg konfliktów i patologii depczących godność osoby ludzkiej. Członkowie Akcji mają przepowiadać Ewangelię nadziei, gdyż człowiek coraz częściej urządza życie tak, jakby Boga nie było. Ks. Osiński podzielił się również refleksjami z rekolekcji dla asystentów i prezesów Akcji. Uczestniczył w nich w listopadzie w Częstochowie. Prowadził je ks. Janusz Nagórny, profesor katedry teologii moralnej na KUL. Odwołując się do konferencji Księdza Profesora, ks. Osiński przypomniał zebranym, że ci, którzy są w szeregach Stowarzyszenia nie mogą trwać w bierności i bezczynności. Trzeba na nowo przyjąć Ewangelię i świadczyć o niej wobec żony, męża i dzieci, a następnie w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym. W ten sposób wypełnimy misję naszej formacji moralnej, intelektualnej i społecznej.
Ksiądz Asystent zaprosił zebranych na spotkanie opłatkowe z Księdzem Biskupem do Drohiczyna 8 stycznia 2005 r. oraz na rekolekcje wielkopostne (11-13 lutego 2005 r.) do Domu Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach.
Część artystyczną, w której wystąpił zespół instrumentalno-wokalny „Ogród Wyobraźni” z Brańska rozpoczął Tadeusz Zalewski. Następnie młodzi artyści - Justyna i Damian Zalewscy - wykonali utwory: Modlitwa, Oda do wolności, Maryjo, Matko, Modlitwa za rodziny i autorską kompozycję Damiana Czas nadziei, która jest tytułowym utworem z nowej płyty młodych wykonawców.
Uroczyste spotkanie członków Akcji Katolickiej z Księdzem Biskupem zakończyło się obiadem. Podsumowania spotkania wraz podziękowaniami dokonał wiceprezes AK Marian Łuczaj, kierujący jednocześnie oddziałem Akcji w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Arcydzieła malarstwa wystawione w Rzymie

2025-04-29 21:17

[ TEMATY ]

Rzym

Rok Święty 2025

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Rok Święty 2025 jest wielkim wydarzeniem duchowych, ale jego organizatorzy zadbali, by miał również wymiar kulturalny. W Rzymie organizowany jest cykl wystaw zatytułowany „Otwarte niebiosa” – odbyły się już wystawy ikon oraz obrazów Marca Chagalla i Salvadora Dalí.

Natomiast w okresie świąt Wielkanocnych zorganizowano wystawę nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa - w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego: „Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania” Eugène’a Burnanda oraz „Wieczerza w Emaus” Rembrandta.
CZYTAJ DALEJ

Bodnar o zabójstwie lekarza: osobą zatrzymaną w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej

2025-04-30 07:20

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

nożownik

PAP/Art Service

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar oświadczył we wtorek wieczorem w Katowicach, że osobą, która została zatrzymana w sprawie zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej.

We wtorek zamordowany został lekarz ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego Tomasz Solecki. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. W sprawie zabójstwa śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków Podgórze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję