Reklama

Turystyka

Betlejem: tysiące pielgrzymów na uroczystościach Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

turystyka

Betlejem

święta

Boże Narodzenie

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące pielgrzymów z całego świata, wśród nich wielu z Polski, miejscowych chrześcijan z Autonomii Palestyńskiej i Izraela przybyło do Betlejem na obchody Bożego Narodzenia. W ciągu najbliższych dni wezmą oni udział w uroczystościach w mieście, w którym narodził się Jezus. W tym roku spodziewanych jest mniej pielgrzymów, gdyż część z nich odwołała przyjazd po wybuchu konfliktu w Strefie Gazy w listopadzie.

Przed świętami łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal i kustosz Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa tradycyjnie wystosowali bożonarodzeniowe orędzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem stanęła szopka a także 17-metrowa choinka z czerwonymi bombkami. Dzisiaj w Wigilię po południu na centralny plac w Betlejem zwany Placem Żłóbka przybędzie abp Fouad Twal. Łacińskiego patriarchę Jerozolimy powitają przedstawiciele władz miasta i instytucji katolickich, duchowieństwo oraz licznie zebrani mieszkańcy i pielgrzymi. Po ceremonii powitania, we franciszkańskim kościele św. Katarzyny odprawiane zostaną pierwsze nieszpory Narodzenia Pańskiego, a następnie odbędzie się procesja do Groty Narodzenia.

Reklama

Pasterkę w przylegającym do Bazyliki Narodzenia kościele św. Katarzyny, będzie wraz z ok. 150 księżmi celebrował łaciński patriarcha Jerozolimy abp Faud Twal. Wezmą w niej udział m. in. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wraz z delegacją rządową oraz władze miasta Betlejem. Po Eucharystii patriarcha przeniesie figurkę Dzieciątka Jezus i położy w Grocie Narodzenia, gdzie na miejsce narodzin Jezusa wskazuje czternastoramienna gwiazda z łacińską inskrypcją: "Hic de Virgine Maria Iesus Christus natus est – 1717" - "Tutaj narodził się z Maryi Dziewicy Jezus Chrystus – [i rok] – 1717".

Uroczystości Bożego Narodzenia mają także miejsce w rodzinnym mieście Jezusa w Nazarecie. Wieczorem w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie Msza św.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia „dla całej wspólnoty chrześcijańskiej na świecie” przekazał prezydent Izraela, Szimom Peres. Wziął on udział 20 grudnia w świątecznym spotkaniu w rezydencji melchickiego arcybiskupa Akki, Eliasa Chacoura w Hajfie. Śpiewał tam kolędy z arabskimi dziećmi z chrześcijańskiej szkoły I’billin.

Bożonarodzeniowe życzenia dla chrześcijan złożył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Podkreślił w nich, że "Izrael jest dumny ze swojej silnej i rosnącej społeczności chrześcijańskiej”. Z uznaniem zaznaczył, że jego kraj "ma wsparcie wielu chrześcijan na całym świecie". "W regionie, gdzie chrześcijanie są prześladowani i gdzie nie ma tolerancji dla innej wiary, Izrael jest bezpiecznym i świętym miejscem wielkich religii i zapewnia wszystkim swobodę kultu" – zaznaczył premier.

Natomiast dla burmistrz Betlejem Very Ghattas Baboun, chrześcijanki, w grudniu tego roku Palestyńczycy świętują "równocześnie dwa narodzenia". "Narodzenie naszego Zbawiciela Jezusa i naszego palestyńskiego państwa, któremu Narody Zjednoczone przyznały status obserwatora" - powiedziała pani burmistrz w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press.

Reklama

Rodzi nadzieję, ale jednocześnie jest powodem do zatroskania - taki bilans kończącego się roku przedstawił w bożonarodzeniowym orędziu łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. Wśród pozytywnych aspektów wymienił rozwój dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego oraz międzynarodową aprobatę dla palestyńskiej tożsamości narodowej. Konflikt w Syrii, trudna sytuacja w Gazie oraz akty profanacji chrześcijańskich miejsc kultu, to główne powody zatroskania wspólnoty chrześcijańskiej.

Rok Wiary w 50. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II powinien stać się okazją – uważa patriarcha Twal – do zrobienia rachunku sumienia z dialogu z judaizmem i islamem. Zadaniem chrześcijan jest głoszenie i dawanie świadectwa bez przemocy oraz promowanie pojednania wyznawców różnych religii. „Jesteśmy mniejszością, ale nie wpadamy w kompleksy” – podkreślił hierarcha.

Do ekumenicznych sukcesów zaliczył podjęcie przez katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej decyzji o celebracji świąt wielkanocnych według kalendarza juliańskiego.

Ważnym punktem orędzia patriarchy była analiza sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Radość Bożego Narodzenia – według abp. Twala – „jest przyćmiona szokującą falą przemocy w Syrii” oraz „nieludzkimi warunkami życia mieszkańców Strefy Gazy”.

W bożonarodzeniowych życzeniach nie zabrakło zachęty do nawiedzania miejsc świętych, czyli do powrotu do korzeni własnej wiary. Przy okazji świątecznego orędzia hierarcha podziękował szczególnie członkom licznych zakonów. „Moją myślą – powiedział – obejmuję tych barci i siostry, którzy według własnych charyzmatów i specyficznego powołania, przez działania i modlitwy, pomagają nam w realizacji powierzonej nam misji”.

Reklama

Pocieszenie, nowości i przemiany, wypływające z tajemnicy Bożego Narodzenia dominują w świątecznym orędziu franciszkańskiego kustosza Ziemi Świętej. O. Pierbattista Pizzaballa zachęca do refleksji nad wpływem narodzin Jezusa na współczesne życie.

„Emanuel jest pocieszeniem, które przyjęło ludzkie ciało, stając się darem i obecnością Boga, widzialną manifestacją Jego miłości wobec człowieka. Lęk, podejrzliwość, brak wiary w możliwość przemiany drugiego i własnego nawrócenia, które nas paraliżują, są cieniem śmierci i niewoli szatana. Narodziny Chrystusa kładą kres takiemu zniewoleniu i dlatego niosą radość” – wskazał franciszkański duchowny.

Nie wszyscy będą jednak radośnie świętować Boże Narodzenie. „Nasze wspólnoty w Ziemi Świętej, w Syrii i w pozostałych krajach Bliskiego Wschodu są wystawione na ciężką próbę. Nie mamy środków materialnych, by zaradzić wszystkim potrzebom i czujemy się bezradni” – podkreślił o. Pizzaballa. Mieszkańcom Ziemi Świętej i chrześcijanom świata życzył odwagi w doświadczeniach, ponownego zauroczenia się miłością przychodzącego Boga oraz gotowości na radykalną zmianę życia.

Bożonarodzeniowe przesłanie kustosza Ziemi Świętej jest transmitowane w różnych językach przed bezpośrednią relacją z betlejemskiej pasterki. Transmisję przygotowuje telewizja palestyńska przy współpracy Franciszkańskiego Centrum Medialnego.

Reklama

Po łacińskich świętach Bożego Narodzenia kolejny duży napływ turystów i pielgrzymów spodziewany jest na początku Nowego Roku, gdy do Ziemi Świętej przybędą prawosławni, zwłaszcza z Rosji, Ukrainy i Rumunii na „swoje” obchody tych świąt. 6-7 stycznia - według kalendarza juliańskiego – liturgią wigilii Bożego Narodzenia rozpoczną swoje święta Kościoły tradycji wschodniej. Jako ostatni, będą świętowali Ormianie, którzy Boże Narodzenie obchodzą według własnego kalendarza 19 stycznia.

Ok. 2 proc. czyli ok. 158 tys. mieszkańców Izraela to chrześcijanie - wynika z najnowszych danych centralnego biura statystycznego Izraela. 80,6 proc. wyznawców Chrystusa ma pochodzenie arabskie. Pozostali, w większości, pochodzą z krajów byłego ZSRR, którzy przybyli wraz ze swoimi żydowskimi rodzinami. 71 proc. arabskich chrześcijan żyje w północnej część i kraju. Ich największymi skupiskami są: Nazaret ok. 22 tys., Hajfa ok. 14. tys. i Jerozolima ok. 11. tys. Ponadto, jak zauważa biuro statystyczne arabscy chrześcijanie w porównaniu z innymi wielką wagę przywiązują do edukacji i są bardzo dobrze wykształceni.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem stoi przy Placu Żłóbka, nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki polecił zbudować tam kościół w IV w. Znaczną jego część zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów. Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest Grota Narodzenia, zlokalizowana pod prezbiterium. Srebrną 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty umieścili katolicy w 1717 r. dokładnie w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat. Na gwieździe widnieje łaciński napis "Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est" (tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Obwieszona jest 15 srebrnymi lampami oliwnymi.

2012-12-24 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W mieście codziennej kolędy

Niedziela Ogólnopolska 51/2014, str. 12-13

[ TEMATY ]

Betlejem

Bożena Sztajner

Betlejem to jedyne miejsce na ziemi, gdzie kolędy śpiewa się każdego dnia. Tutaj właśnie mądrość kolęd przeplata się z Biblią, archeologią i życiem codziennym betlejemskich chrześcijan

Jako duchowi pielgrzymi rozpoczynamy naszą wizytę od miejsca zwanego Polem Pasterzy w Beit Sahur koło Betlejem. Tutaj upamiętnia się spotkanie aniołów z pasterzami i przekazanie dobrej nowiny o tym, że – jak śpiewamy w kolędzie: „Mesjasz się wam narodził”. Katolicki kościół i pobliska cerkiew prawosławna świadczą o tym, że chrześcijanie różnych wyznań łączyli Beit Sahur właśnie z objawieniem się aniołów pasterzom. Przy kościele katolickim są groty podobne do tych z czasów Pana Jezusa. Udostępnia się jedną z nich po to, aby ukazać namiastkę warunków sprzed ponad 2000 lat. Wielu pielgrzymów uczestniczy w Eucharystii właśnie w tym miejscu, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał hymn: „Chwała na wysokości Bogu”, który następnie wszedł do liturgii na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

[ TEMATY ]

strefa gazy

kard. Pietro Parolin

Gaza

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Kard. Parolin mówił na temat wczorajszej rozmowy telefonicznej papieża Leona XIV z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jej tłem był izraelski atak wojskowy w Strefie Gazy, w którym ucierpiał katolicki kościół Świętej Rodziny. Jego zdaniem, "nie dało się ukryć przed papieżem tego, co się wydarzyło, czegoś tak poważnego”.
CZYTAJ DALEJ

Papież na Anioł Pański o potrzebie otwarcia się na Boga

2025-07-20 13:28

[ TEMATY ]

Anioł Pański

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

Vatican Media

Tylko otwarcie się na coś, co nas odrywa od nas samych, a zarazem nas napełnia sprawia, że nasze życie rozkwita - powiedział papież Leon XIV w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo.

Dziś liturgia poddaje naszej uwadze gościnność Abrahama i jego żony Sary, a także sióstr - Marty i Marii, przyjaciółek Jezusa (por. Rdz 18, 1-10; Łk 10, 38-42). Ilekroć przyjmujemy zaproszenie na Wieczerzę Pańską i przystępujemy do stołu eucharystycznego, to sam Bóg „przechodzi, aby nam usłużyć” (por. Łk 12, 37). A przecież nasz Bóg umiał najpierw stać się gościem i także dzisiaj stoi u naszych drzwi i kołacze (por. Ap 3, 20). Znamienne jest, że w języku włoskim słowo „l’ospite” oznacza zarówno tego, kto gości, jak i tego kto jest gościem. Tak więc w tę letnią niedzielę możemy kontemplować wzajemność gościnności, bez której nasze życie staje się uboższe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję