Obchodzimy dziś Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczanie państwowe dla osób szczególnie zasłużonych dla Polonii. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał o. Marek Raczkiewicz CSsR, duszpasterz polonijny w Hiszpanii, wykładowca uniwersytecki, korespondent Radia Maryja i Radia Watykańskiego.
Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy odbyły się na dziedzińcu pałacu prezydenckiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwracając się do wszystkich rodaków mieszkających poza granicami Ojczyzny prezydent RP podziękował za ich działalność jaką prowadzą na rzecz Polski i dla Polskości.
– Chciałem podziękować wszystkim nauczycielom, którzy uczą dzieci z dala od Polski naszej historii, polskiej mowy, wszystkiego tego co powoduje, że trwa nasza wspólnota, że młodzi mają poczucie, że należą do polskiego narodu – mówił Andrzej Duda.
Z okazji dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent nadał Ordery Odrodzenia Polski i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych.
Wśród nich znalazła się Iwona Drąg-Korga, nauczycielka polonijna i prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.
Reklama
– My pamiętamy o Polsce zawsze i wszędzie i cieszymy się, że Polska o nas pamięta. Ten Dzień Flagi, Dzień Polonii w 100-lecie odzyskania niepodległości, to wyjątkowy czas dla nas wszystkich – akcentowała prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Hiszpanii oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie teologii – odznaczony został ojciec Marek Raczkiewicz, redemptorysta.
– To jest wielkie wyróżnienie dla hiszpańskiej Polonii, ponieważ nie ma ona tak długiej historii jak Polonia amerykańska, angielska, czy francuska, jest to polonia młoda tworząca się w zasadzie od lat 80’-90’. Pamięć pana prezydenta o nas jest rzeczą wyjątkową – podkreślał duszpasterz polonijny w Hiszpanii.
Prezydent wręczył również flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym. Znalazły się wśród nich szkoły, organizacje harcerskie, hospicja oraz instytucje kulturalne i Kościelne.
– Mam nadzieję, że te biało czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom i koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej. Dla rozsławiania Polski w kraju i poza jej granicami – wskazywał prezydent RP.
Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do końca roku na wszystkich urzędach państwowych będą powiewały biało-czerwone flagi.
Prezydent Andrzej Duda zachęcił wszystkich obywateli do wywieszania flag wszędzie tam gdzie jest to możliwe.
Reklama
– Chciałbym, żeby wszyscy do końca tego roku, roku 100-lecia odzyskania niepodległości widzieli, że Polska jest biało-czerwona. Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną do końca 2018 roku i później uda nam się osiągnąć wiele sukcesów – apelował prezydent RP.
W połowie maja para prezydencka uda się do Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda zaprosił dziś całą amerykańską Polonie na spotkanie w Chicago.
– Myślę, że będzie to wielka okazja do tego, żeby rozmawiać o Polsce. O tym, co polskie i o tym, co można jeszcze zrobić dla Polski – mówił prezydent RP.
Prezydentowi bardzo zależy na bliskich relacjach z Polonią – podkreślał prezydencki minister Adam Kwiatkowski.
– Dziś taki dzień, który daje nam możliwość uzmysłowienia sobie jak ważne są nasze wzajemne relacje między tymi, którzy są rozsiani na całym świecie a tymi, którzy mieszkają w Polsce – wskazywał Adam Kwiatkowski, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Polacy za granicą to najlepsze świadectwo, że Polakiem można być wszędzie – mówił dziś w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.
– To najlepsze świadectwo, że ten jest Polakiem, kto czuje się Polakiem – akcentował premier RP.
Pomimo dużej zamiany w podejściu władz w Warszawie do środowisk polonijnych wciąż jest wiele niezałatwionych spraw. To m.in. niedokończona repatriacja, problemy z Polską edukacją na wschodzie, a także brak dogłębnych zmian również tych personalnych w polskich placówkach dyplomatycznych.