Kochane dzieci, droga młodzieży! Rodzice, katecheci i nauczyciele, Z radością przyjąłem wiadomość, że w ogłoszonym przez Ojca Świętego Jana Pawła II Roku Eucharystii we wszystkich szkołach i parafiach naszej diecezji organizowane są przez Wydział Katechetyczny
Legnickiej Kurii Biskupiej konkursy poświęcone Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia Ludu Bożego.
W liście pasterskim skierowanym do wiernych z okazji Roku Eucharystii zachęcałem, abyśmy w tym szczególnym okresie głębiej zapoznali się z papieskim nauczaniem na temat Eucharystii. Cieszę się, że
poprzez udział w proponowanych konkursach będziecie mogli razem ze swoimi rodzicami, katechetami i nauczycielami podjąć refleksję nad tą Wielką Tajemnicą naszej wiary. Bo cóż może być większego ponad
to, że człowiek przyjmuje Pana Jezusa do swojego serca jako Największego Przyjaciela; że ludzkie serce otwiera się na Tego, który jest Nieogarniony; i że to wszystko dzieje się pod sakramentalnymi postaciami
chleba i wina. Jezus Chrystus przychodzi do nas w takiej właśnie postaci, aby stać się dla nas pokarmem; to znaczy, że chce być z nami, by dawać nam siłę na tej drodze, którą idziemy przez życie. Pamiętamy,
co Pan Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51).
Życzę Organizatorom konkursów, a także Waszym Rodzicom, Katechetom i Nauczycielom, a zwłaszcza Wam - kochane Dzieci i droga Młodzieży - abyście poprzez konkursowe zmagania lepiej poznali
Pana Jezusa, który nas kocha i zaprasza do ucztowania z sobą; byście też poznali ten przedziwny smak Eucharystycznego Chleba, który daje Życie. Wszystkim Wam z serca błogosławię
Słynna Uroczystość św. Januarego w tym roku, podczas której wierni oczekują na dokonanie się cudu krwi świętego - jej przemiany ze stanu stałego w płynny - połączona będzie 19 września z zakończeniem XXXI Synodu Kościoła w Neapolu. Wręczone zostaną posynodalne „Wskazania duszpasterskie”.
Uroczystość przypada 19 września, jednak już dzien wcześniej Kościół w Neapolu rozpocznie świętowanie. Zwłaszcza, że w tym roku połączone jest ono z zakończeniem XXXI Synodu miejscowego kościoła i przekazaniem „Wskazań duszpasterskich.”
Według najnowszych statystyk Konferencji Episkopatu Austrii, w kraju rośnie liczba wiernych, uczestniczących we Mszy św. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła też liczba dorosłych, proszących o chrzest.
W 2024 r. w Austrii mieszkało 4,56 mln katolików – wynika ze statystyk, opublikowanych przez austriacki episkopat. To niewielki spadek, w porównaniu z rokiem 2023, kiedy to liczba ta była bliska 4,64 mln. O blisko 20 tys. spadła natomiast liczba apostazji: w ubiegłym roku dokonało jej 71,5 tys. osób, zaś jeszcze dwa lata było to prawie 91 tys. osób. Jak wynika z danych, na lekko malejącą liczbę członków Kościoła wpływ ma jednak nie tylko stosunek liczby nowo ochrzczonych do apostatów, ile stosunek chrztów do zgonów oraz liczby imigrantów do opuszczających kraj.
Abp Kupny: Jesteście windą, która wznosi naszą Archidiecezję na wyższy poziom, czyli bliżej Nieba
2025-09-19 19:24
ks. Łukasz
ks. Łukasz Romańczuk
Kapłani Archidiecezji Wrocławskiej
Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii na Jasnej Górze podczas Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Podczas homilii, podkreślił, że logika Bożego działania różni się od ludzkich oczekiwań, a spotkanie z Bogiem wymaga wrażliwości i prostoty serca.
Zanim rozpoczęła się Eucharystia wierni mieli możliwość przygotowania do Mszy świętej, które poprowadził ks. Arkadiusz Krziżok z Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, a wszystkim obecnych przywitał reprezentant ojców paulinów. Rozpoczynając homilię, arcybiskup Józef Kupny, zaznaczył, że Pismo Święte jest wciąż aktualne– Słowo Boże nie jest pamiętnikiem, ale jest wiecznie żywe i tak, jak Pan Bóg działał dwadzieścia wieków temu, tak samo działa i dziś – podkreślił hierarcha, zwracając uwagę na szczególną rolę Maryi: – Matka Boża nie tylko pomaga w przyjmowaniu słowa Bożego, ale podpowiada, jak nadać kształt słowu, które słuchamy czy czytamy”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.