Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytacja kanoniczna w Krasicach

Chlebem i życzliwym słowem powitali bp. Jana Wątrobę wierni z parafii Opatrzności Bożej w Krasicach. 31 października, podczas wizytacji kanonicznej parafianie oczekiwali na Słowo Boże oraz uznanie dotychczasowych osiągnięć tej niewielkiej wspólnoty.
W czasie sprawowania Eucharystii przez proboszcza ks. Grzegorza Dzierżanowskiego Ksiądz Biskup najpierw spowiadał, potem wygłosił homilię na temat istoty wizytacji kanonicznej oraz misji Kościoła. Następnie o godz. 11.00 bp Wątroba odprawił Sumę, podczas której wygłosił słowo Boże o wzajemnym przebaczeniu. „Nie możemy zgłębiać złej pamiętliwości, bo ona rujnuje i czyni gorzkim chleb codzienny” - stwierdził Ksiądz Biskup.
Po Komunii św. Dostojny Wizytator poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego i nowe stacje drogi krzyżowej. Autorem obydwu dzieł jest Bogusław Pruban.
Ksiądz Biskup spotkał się także z liczną Służbą Liturgiczną, Kołami Żywego Różańca oraz z Radą Parafialną i Komitetem Budowy Kościoła. Następnie podpisał księgi parafialne, odwiedził chorych i w intencji zmarłych parafian odmówił na cmentarzu Różaniec.
Pragnieniem wiernych i Proboszcza parafii jest, aby przygotować świątynię do uroczystego poświęcenia w 2007 r., czyli na 50-lecie istnienia parafii.

Mikołaj Browarski

Dialog Ducha, rytuału i formy w Kobielach Wielkich

Reklama

30 października br. w kościele parafialnym w Kobielach Wielkich odbyło się bierzmowanie, kończące okres 3-letnich przygotowań religijnych młodzieży i symbolicznie zamykające duszpasterską wizytację parafii.
W dialogu, jaki nawiązał się w trakcie sakramentu bierzmowania wizytujący parafię, bp Jan Wątroba starał się otworzyć umysły słuchaczy na wartości Ducha Świętego, by Jego symboliczne dary mogły dokonać rzeczywistych przeobrażeń. Proboszcz parafii ks. kan. Sławomir Wojtysek stał na straży formy rytuału, które pomagały w przyjęciu Bożej łaski.
Dialog rozpoczął się nieśmiało. Przedstawicielka młodzieży, w prośbie skierowanej do Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania, zwróciła uwagę na współczesne rozchwianie i zanik najistotniejszych wartości. Prośba zmieniła się wręcz w wołanie o pomoc. Brak zasad i wyznaczonych granic utrudnia dzieciom i młodzieży kształtowanie własnego systemu wartości, określenie się wobec świata. Swoboda to możliwy, choć niezwykle trudny etap dorosłego życia. Ludziom czasu bierzmowania potrzebne są wartości niezmienne, dlatego w przemówieniu ich przedstawicielki pojawiła się gorąca prośba o wskazanie młodym właściwej drogi.
Wymiana pytań i odpowiedzi między Księdzem Biskupem a Księdzem Proboszczem na moment przywróciła oficjalny poziom dialogu. Następnie bp Wątroba wygłosił homilię, w której potwierdził prawdziwość słów prośby o dary Ducha Świętego. Stwierdził też, że obdarowanie zobowiązuje, inspiruje do wprowadzenia zmian, o które wcześniej proszono. Bierzmowanie otworzyło więc przestrzeń dla działania i oddziaływania darów Ducha Świętego, ale też przestrzeń dla zmian w codziennych relacjach międzyludzkich.
Na zakończenie Ksiądz Biskup przywołał cechy zapomniane, wręcz niemodne w dzisiejszych przebojowych i bezkompromisowych czasach: dobroć, łagodność, rozsądek i spokój. „Bądźcie ludźmi, z którymi na co dzień chce się obcować” - zaapelował na koniec bp Wątroba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Anna Symołon

Rocznica w Borownie

12 listopada br. wspólnota parafii pw. św. Wawrzyńca DkM w Borownie przeżywała rocznicę nawiedzenia parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego. Obchody rozpoczęły się o godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Następnie wierni rozważali tajemnicę męki i śmierci Chrystusa, uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, po której odczytany został Akt zawierzenia parafii Bogu Miłosiernemu.
Do godz. 17.00 członkowie Żywego Różańca adorowali Chrystusa Eucharystycznego, a następnie ks. Stanisław Wójcik z Mirowa odprawił Mszę św. W wygłoszonej homilii wskazywał on na niewyczerpany zdrój łask, dobra i miłości, jakie płyną z Miłosiernego Serca Jezusowego. Kaznodzieja poświęcił dużo uwagi obrazowi Jezusa Miłosiernego oraz posłannictwu św. s. Faustyny Kowalskiej. Stwierdził, iż z polecenia samego Chrystusa otrzymała ona misję przypomnienia o miłości miłosiernej Boga do człowieka i przekazania nowych form kultu Miłosierdzia Bożego.
Po Mszy św. przy Najświętszym Sakramencie czuwała młodzież, która wraz z miejscowym prefektem ks. Krzysztofem Franelakiem przygotowała rozważania na temat Miłosierdzia Bożego. Po refleksjach młodzieży trwała adoracja indywidualna. Zwieńczeniem uroczystości była Eucharystia, odprawiona o godz. 20.00 i zakończona Apelem Jasnogórskim.

Katarzyna Jońska

Turniej w Przyrowie

Na 12 i 13 listopada do hali w Przyrowie zjechało 12 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów, walczących o tytuł Piłkarskiej Parafii Archidiecezji Częstochowskiej. Wśród szkół podstawowych zwyciężyli gospodarze turnieju - parafia św. Doroty, na II miejscu uplasowali się chłopcy z parafii św. Marcina w Kłobucku, a III lokatę zdobyła parafia św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku.
W drugim dniu turnieju rywalizowała ze sobą młodzież gimnazjalna. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku, która wygrała wszystkie spotkania. II miejsce przypadło w udziale parafii św. Maksymiliana w Częstochowie, a III miejsce zdobyła parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. Podziękowania należą się gospodarzom turnieju, szczególnie proboszczowi parafii św. Doroty w Przyrowie - ks. Tomaszowi Wronie.
Szczegółowe informacje na temat turniejów oraz imprez sportowych organizowanych w naszej archidiecezji można uzyskać na stronie internetowej: www.sport.niedziela.pl

Ks. Michał Wieczorek

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję