Placówki Caritas kieleckiej włączyły się w trwającą od 26 listopada do 6 grudnia kampanię przeciw przemocy wobec kobiet "Biała wstążka", połączoną z „Tygodniem edukacji prawnej”. To już szósta edycja kampanii, a jej głównym w tym roku założeniem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej przemocy w rodzinie. W Kielcach trwa obecnie Tydzień Edukacji Prawnej, otwierający kampanię „Biała wstążka” – prawnicy udzielają w kilku punktach miasta bezpłatnych porad.
W Ośrodku dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającym w strukturach Caritas kieleckiej w ramach Centrum Interwencji Kryzysowej, dzisiaj i jutro - 28 i 29 listopada - pełni dyżur adwokat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
”Wiele osób, dotkniętych problemem przemocy przychodzi osobiście, niektórzy dzwonią, czy wysyłają maile z pytaniami” – mówi KAI Edyta Domagała, kierownik placówki. Podkreśla, że zarówno Ośrodek, jak i istniejące przy nim Schronisko dla Kobiet, tego typu działalność prowadzą nie tylko w ramach kampanii. W Schronisku przebywają obecnie 24 kobiety z dwanaściorgiem dzieci, przeważnie z regionu świętokrzyskiego i okolic. To ofiary przemocy w rodzinie. W Schronisku spędzą Adwent i święta.
Domagała podkreśla także współpracę w zakresie przeciwdziałania przemocy z Biurem Caritas Kieleckiej, gdzie także dyżuruje prawnik.
Reklama
W ramach kampanii także dzisiaj dyżur pełni prokurator w siedzibie prokuratury rejonowej przy ul. Sandomierskiej 106, prawnik - w punkcie konsultacyjnym w Biurze Zarządu Caritas, przy Placu NMP 1 oraz komornik w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. 1 Maja 196.
30 listopada br. w Urzędzie Miasta zaplanowano konferencję naukową pt. "Prawne aspekty przemocy w rodzinie”.
W ramach kampanii odbędą się także m.in. zajęcia edukacyjne z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz warsztaty psychologiczne dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Z kolei realizatorzy Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w czasie trwania kampanii "Biała wstążka" zorganizują na terenie swoich placówek zajęcia profilaktyczne i edukacyjne dla dzieci, młodzieży, rodziców. Czynny będzie - dla osób dzwoniących z telefonu stacjonarnego bezpłatny - całodobowy Miejski Telefon Zaufania 19513. Specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach od 30 listopada do 6 grudnia będą udzielać porad, konsultacji wszystkim zainteresowanym problematyką przemocy oraz osobom uwikłanym w przemoc.