Reklama

Przedostatnia stacja Roku Pelczarowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota 9 października. Pada ulewny deszcz. Pod katedrą stoi autobus oczekujący na pątników. Dziś w Hyżnem Kongres Różańcowy połączony z kolejną stacją Roku Pelczarowskiego. W strugach deszczu, mijając kolejne autobusy dojeżdżamy do sanktuarium. Okazuje się, że członkowie Róż Żywego Różańca i czciciele Matki Bożej, to ludzie nielękliwi. Z każdą minutą przybywa ich coraz więcej. Kiedy ks. Marian Bocho rozpoczyna radosne zawiązywanie wspólnoty jest nas na placu przed wiatą i w kościele około siedmiu tysięcy wiernych. Tak ocenia ks. kustosz Marek Gajda.
Różaniec - to dominujący temat spotkania i modlitwy. Mówi o tym diecezjalny moderator Róż Żywego Różańca, ks. Jan Smoła. Po katechezie wspólnota Rymanowa Zdroju prowadzi modlitwę różańcową. Ludzie cierpliwie trwają w skupieniu, choć deszcz wzmaga się. Nieco przed dwunastą rozpoczyna się Msza św. Przewodniczy jej i słowo Boże kieruje do wiernych bp Jan Śrutwa z Zamościa. Pięknie mówi o sile modlitwy różańcowej. Mając świadomość niedogodności darzy słuchaczy pobożnymi dykteryjkami, jak ta o Różańcu właśnie: „Mój profesor miał zwyczaj odmawiania Różańca na cmentarzu. Zgodnie z owym zwyczajem czynił to pewnego dnia, a właściwie wczesnego wieczoru, kiedy zmierzch zasnuwał blaski dnia. Spotkała go na tej modlitwie kobieta, której droga wypadła przez cmentarz. Chcąc nabrać nieco odwagi zapytała profesora: Nie boi się pan tak sam na cmentarzu o zmierzchu? Profesor, który nie tylko był człowiekiem pobożnym, ale i nie pozbawionym humoru odpowiedział bez zastanowienia: Kiedy żyłem, to się bałem. I tyle widział kobietę, która już nie miała ochoty słuchać dalszych wynurzeń rzekomego ducha”. Ta chwila uśmiechu została wykorzystana, by wpisać w pamięć słuchaczy ważność modlitwy różańcowej.
Po Mszy św. słowa podziękowania skierował do celebransa i zebranych Ksiądz Arcybiskup, dziękując także bp. Adamowi Szalowi za dar obecności. Jak zwykle w sposób humorystyczny, ale z dydaktycznym zamysłem umocnił zebranych na drodze modlitwy różańcowej i zaprosił na kolejne spotkanie, ostatnie w ramach pelczarowskich obchodów, do przeworskiej Bazyliki w dniach 12-13 listopada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: władze sanktuarium przestrzegają przed fałszywymi stronami w sieci

2025-08-27 20:02

[ TEMATY ]

Fatima

internet

sanktuarium

fałszywe strony

Adobe Stock

Rektorat Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie przestrzegł wiernych przed oszustami, którzy pojawiają się w sieciach społecznościowych podszywając pod władze tego portugalskiego sanktuarium maryjnego. Wskazano na potrzebę uświadomienia społeczeństwa przez rosnącą w sieci internetowej liczbą stron, profili oraz grup, które próbują naśladować oficjalne strony sanktuarium fatimskiego.

Podziel się cytatem - przekazał Rektorat.
CZYTAJ DALEJ

Ukrainiec zaatakował policjantów w Częstochowie. Został wydalony z Polski

2025-08-27 14:17

[ TEMATY ]

Częstochowa

straż graniczna

atak

deportacja

policjanci

Ukrainiec

Adobe Stock

Agresywny Ukrainiec, który zaatakował policjantów, został wydalony z Polski

Agresywny Ukrainiec, który zaatakował policjantów, został wydalony z Polski

27-letni obywatel Ukrainy, który w Częstochowie znieważył interweniujących policjantów, naruszył ich nietykalność i uszkodził radiowóz, został przekazany Straży Granicznej i deportowany do swojego kraju – podała w środę policja. Mężczyzna usłyszał w sumie siedem zarzutów.

Jak podała w środę Komenda Miejska Policja w Częstochowie, dyżurny tej jednostki odebrał zgłoszenie, że w okolicy jednego z bloków przy ul. Armii Krajowej rozjuszony mężczyzna dobija się do drzwi jednego z mieszkań i najprawdopodobniej chce ukraść rower. Skierowany na interwencję patrol w korytarzu budynku zauważył mężczyznę, który był silnie pobudzony, a na widok policjantów zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został obezwładniony.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca katechetów do modlitwy za swych wychowanków

2025-08-27 20:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

katecheci

modlitwa za wychowanków

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- My, głosiciele Chrystusowej prawdy, musimy błagać Boga właśnie o ten moment łaski dla naszych uczniów, naszych wychowanków, aby zechcieli szukać Boga, aby mieli odwagę kołatać do Bożych wrót, aby dostąpili łaski, że właśnie te wrota, otwarte na wieczność całą, także przed nimi kiedyś się otworzą - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Zarówno w czasie przedpołudniowej, jak i popołudniowej sesji księży, siostry zakonne i świeckich zgromadzonych na Dniu Katechetycznym powitał dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Konrad Kozioł. Zaznaczył, że aktualny czas jest bardzo wymagający, ale stwarzający szanse do ewangelizacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję