Reklama

Niedziela Łódzka

Zespół Caritas w każdej parafii

[ TEMATY ]

Caritas

Łódź

Caritas

"W każdej parafii musi powstać parafialny zespół Caritas" – uważa abp Marek Jędraszewski. Jak dotąd takie zespoły powołało jedynie 37 parafii (na ponad 200 działających na terenie archidiecezji łódzkiej).

Metropolita łódzki podkreślał, że wielką wagę do działalności charytatywnej przywiązuje papież Benedykt XVI, który odniósł się do niej w swojej pierwszej encyklice "Deus Caritas Est". "Można odnieść wrażenie, jakby ta działalność była »ósmym sakramentem Kościoła«. Mówię z pewną przesadą, ale tutaj chodzi o zrozumienie, że nie ma żywej wiary bez wyrażenia jej w miłości ofiarnej, na rzecz innych, bardziej potrzebujących od nas" – mówił abp Jędraszewski.

Pasterz Kościoła w Łodzi przyznał, że archidiecezja łódzka ma pod względem działalności charytatywnej wiele osiągnięć. "Takie jest moje spojrzenie po dwóch miesiącach pobytu tutaj" – oceniał abp Jędraszewski. "Ale na pewno wiele jest do zrobienia pod tym względem na poziomie poszczególnych parafii" - stwierdził.

Reklama

Metropolita łódzki wyraził przypuszczenie, że "zatroskanie o biednych, potrzebujących", może być "pierwszym, skutecznym krokiem nowej ewangelizacji". "Jeśli ma być ona czymś żywym, a nie pozostać pięknie nawet brzmiącym, ale niestety tylko sloganem" – zastrzegał abp Jędraszewski.

Jak dotąd na terenie archidiecezji łódzkiej działa 37 parafialnych zespołów Caritas (na 218 istniejących parafii). Najmłodszą strukturą jest zespół, który w październiku powstał w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach. Nad zorganizowaniem parafialnego zespołu Caritas pracuje też inna pabianicka parafii – Miłosierdzia Bożego.

Jak podkreśla Tomasz Kopytowski z Caritas, parafialne zespoły zajmują się pomocą charytatywną na terenie parafii. "Można w uproszczeniu powiedzieć, że są to nasze «jednostki terenowe»" – mówi Kopytowski. W zespoły zaangażowani są ludzie świeccy, którzy chcą pomagać innym parafianom. Zbierają odzież, żywność i pieniądze, często są partnerami w programie PEAD. Niektóre zespoły prowadzą też świetlice przyparafialne.

2012-11-21 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: zarządzenie metropolity łódzkiego dot. I Komunii Świętych i Sakramentu Bierzmowania

Kuria Metropolitalna Łódzka informuje, że w dniu dzisiejszym metropolita łódzki podjął decyzje związane z terminami I. Komunii Świętych oraz celebracjach Sakramentu Bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję