Mszę św. koncelebrowali m.in. o. Mieczysław Polak – podprzeor Jasnej Góry, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej. Na Mszy św. zgromadzili się m.in. pracownicy „Niedzieli” oraz członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Ks. Frukacz w homilii, nawiązując do tekstu Ewangelii, podkreślił, że „Chrystus wskazuje, że pokora ma ogromne znaczenie w życiu społecznym, narodowym i w relacjach między ludźmi”. – To co burzy życie społeczne, to pycha, troska jedynie o własne pierwsze miejsca, o własne interesy i ciągła podejrzliwość – mówił ks. Frukacz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Nie bądźmy mistrzami podejrzeń, ale uczniami pokory – kontynuował ks. Frukacz.
Redaktor „Niedzieli” zaznaczył, że Eucharystia jest szkołą pokory. - Tu dokonuje się tajemnica Golgoty. To Jezus zajął ostatnie miejsce przez śmierć na krzyżu, wyniszczenie. Musimy uczyć się od Jezusa tej pokory. Ostatnie miejsce to garnięcie się do krzyża. To z krzyża jest wywyższenie. Zająć ostatnie miejsce to przylgnąć do krzyża, zjednoczyć się z Chrystusem ukrzyżowanym, wyniszczonym – przypomniał redaktor „Niedzieli”.
Reklama
- To pokora daje pokój serca i dobro duchowe człowiekowi – kontynuował ks. Frukacz i przypomniał słowa Tomasza a Kempis z „O naśladowaniu Chrystusa”: „Staraj się, synu, spełniać raczej cudzą wolę niż własną. Zawsze wybieraj mniej niż więcej. Szukaj zawsze niższego miejsca i poniżaj się przed innymi. Pragnij zawsze i módl się, aby działa się w tobie jedynie wola Boga”.
Kaznodzieja wskazał również na przykład św. Jana XXIII – papieża dobroci, dla którego pokora jako źródło pokoju serca miała ogromne znaczenie – Na kartach jego „Dziennika duszy”, niemal na każdej stronie tych duchowych zapisków jest odniesienie do pokory, jako bardzo ważnej cnoty życia chrześcijańskiego – wskazał ks. Frukacz, który zacytował również słowa, które bp Albino Luciani, późniejszy papież Jan Paweł I, wypowiedział w Canale d’Agordo 6 stycznia 1959 r. po nominacji i święceniach na biskupa diecezji Vittorio Veneto: „Pewnych rzeczy Pan nie chce zapisać ani w brązie, ani w marmurze, ale pisze je wręcz w prochu, aby było jasne, że wszystko jest dziełem i wszystko zasługa jedynie Pana …ja jestem czystym i biednym prochem, na tym prochu Pan napisał godność biskupią znamienitej diecezji Vittorio Veneto. Jeśli kiedyś coś dobrego z tego wszystkiego wyniknie, to niech to będzie jasne już teraz: jest to wyłącznie owoc dobroci, łaski, miłosierdzia Pana” – mówił wówczas bp Albino Luciani.
Redaktor „Niedzieli” przypomniał również, że mottem posługi biskupiej św. Karola Boromeusza, patrona Karola Wojtyły było słowo „humilitas”, pokora.
- Św. Jan Paweł II naśladując swojego patrona chciał przy Sercu Jezusa przez Serce Maryi uczyć się żyć, uczyć się miłości i pokory – kontynuował ks. Frukacz.
- Pokory uczymy się od Serca Jezusa i od Niepokalanego Serca Maryi – zakończył ks. Frukacz.