Reklama

Wiadomości

Kraków: tłumy miłośników literatury na 21. edycji Międzynarodowych Targów Książki

Ponad 700 wystawców i tylu autorów z ponad 20 krajów świata gościło na 21. Międzynarodowych Targach Książki, które w dniach 26-29 października odbywały się w Hali EXPO w Krakowie. Wśród licznych wystawców z Polski i zagranicy znalazły się również wydawnictwa katolickie, które zaprezentowały swoją bogatą ofertę. Miłośnicy literatury mogli spotkać się m.in. z o. Leonem Knabitem, ks. Adamem Bonieckim i s. Małgorzatą Chmielewską.

[ TEMATY ]

książka

targi

Maria Fortuna-Sudor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Według organizatorów tegoroczne Targi odwiedziło blisko 70 tys. osób.

- W ciągu czterech dni na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie pojawiło się ponad 760 autorów i gości specjalnych, gościliśmy 700 wystawców. Targi odwiedziło blisko 70 tys. osób. To pokazuje, że zainteresowanie czytelnictwem utrzymuje się wciąż na tym samym, wysokim poziomie – powiedział KAI Łukasz Dziedzic, rzecznik prasowy Targów w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku gościem honorowym spotkania była Francja. Z czytelnikami spotkał się m.in. Éric-Emmanuel Schmitt, jeden z najpoczytniejszych autorów francuskich. Jego książka „Oskar i Pani Róża” odniosła globalny sukces. "Byłem pewien, że książka nie odniesie żadnego sukcesu, ponieważ poruszała i dotykała dwa tabu: chorobę dziecka i śmierć dziecka. Wątpiłem nawet, czy znajdzie się wydawca tej książki" - mówił Schmitt. Dodał, że rozmowy o śmierci są bardzo ważne, gdyż jego zdaniem „rozmawiać o śmierci znaczy: umieć żyć. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że życie jest tak kruche, lubimy je jeszcze bardziej” - wyznał pisarz.

Autor w trakcie spotkania podpisywał książkę pt. "Człowiek, który widział więcej", która w języku polskim ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Podczas Targów odbyło się również spotkanie z Jeanem-François Colosimo, autorem książki "Zbędni ludzie: przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu", oraz Nulüfer Göle, autorką książki "Muzułmanie w Europie: dzisiejsze kontrowersje wokół islamu".

Na Targach nie zabrakło bogatej oferty wydawnictw katolickich. Swoje książki podpisywał m.in. ks. Michał Heller, ks. Michał Olszewski SCJ, a przy stoisku wydawnictwa WAM można było spotkać ks. Adama Bonieckiego, który podpisywał książki "Abonent chwilo nieosiągalny" oraz "Powroty z bezdroży".

Reklama

Z kolei s. Małgorzata Chmielewska podpisywała książki: "Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie" i "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego". Podczas spotkania z czytelnikami autorka przekonywała, że „poszukiwanie łatwizny w życiu zazwyczaj kończy się utratą sensu życia”, wyjaśniając tym samym, czego potrzebuje człowiek, aby być naprawdę szczęśliwy i wolny.

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się spotkania z o. Leonem Knabitem OSB. Czytelnicy mogli zapoznać się z wywiadem – rzeką pt. „Nikt nie jest byle jaki”, który ze znanym benedyktynem przeprowadził Jacek Zelek. Książkę wydało Wydawnictwo Tyniec.

- Nikt nie jest byle jaki, bo każdy po prostu jest "jakiś". Ważne jest to, aby rzeczywiście odkryć swoją wartość i ważność, ale bez jakiegoś zadzierania nosa. Chodzi o taką ważność i o takie wartości, które będą służyły innym ludziom – mówił czytelnikom o. Knabit.

Z kolei ks. Grzegorz Kramer SJ podpisywał książki "Męskie serce" oraz "Bóg jest dobry", a Serge Bloch “Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu”, wydawnictwa Dwie Siostry. Natomiast Joanna Bątkiewicz-Brożek podpisywała książkę "Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda" oraz "Różaniec zawierzenia z księdzem Dolino", a Tomasz Terlikowski "Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika", która ukazała się nakładem wydawnictwa Esprit.

Podczas tegorocznej edycji targów, Wydawnictwo św. Stanisława BM prezentowało nową pozycję pt. „Młodość - projekt życia. Inspirujące historie uczestników ŚDM w Krakowie”. Książka stanowi zbiór historii uczestników ŚDM z całej Polski wraz z zaskakującymi komentarzami teologów i biblisty. Książka ma stanowić przygotowanie duchowe do ŚDM w Panamie.

Miłośnicy literatury spotkali się także z franciszkanami z wydawnictwa "Bratni Zew", którzy prezentowali książki z dziedziny duchowości i poradnictwa rodzinnego. - Czytelników interesuje książka włoskich autorów Cecilii Pirrone i Francesca Scanzianiego "Jak wychować dziecko w wierze. Od narodzin do dojrzałości" - mówiła Małgorzata Downar z wydawnictwa "Bratni Zew".

Reklama

Natomiast bracia kapucyni zaprezentowali m.in. polski przekład zapisków o. Agostina da San Marco in Lamis, kierownika duchowego o. Pio.

Na Targach można było nie tylko kupić książki, ale również się nimi wymienić. Taką możliwość stwarzały dwie akcje: „Z półki na półkę” oraz „Książka za książkę”.

2017-10-29 18:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gianfranco Ravasi o „Jedności” i o książkach

O swoich książkach i warsztacie pracy, o współczesnym zapotrzebowaniu na lekturę w ogóle, o biblistyce i owocnej współpracy z wydawnictwem „Jedność” mówił podczas wizyty w Kielcach kard. Gianfranco Ravasi na spotkaniu w Wyższym Seminarium Duchownym. Włoski arcybiskup, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury i autor bodaj najpoczytniejszych publikacji zakorzenionych w Biblii, gościł w Kielcach 29 września

Całodzienna wizyta miała bogaty program i obejmowała: wręczenie prestiżowych medali „Per Artem ad Deum” połączone z koncertem premierowym utworu światowej sławy muzyka Ennio Morricone, inaugurację Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego i Mszę św. dla kielczan oraz otwarcie wystawy Stanisława Rodzińskiego w Muzeum Diecezjalnym.
Rozmowa o książkach, promocja niektórych z nich i dyskusja o literaturze były próbą odpowiedzi na pytanie, jak pisać dzisiaj o Biblii i dlaczego kard. Ravasi najpełniej współpracuje w tym zakresie z kieleckim wydawnictwem „Jedność”.
Wbrew temu, co się mówi i myśli, zsekularyzowany świat jest zainteresowany poszukiwaniem odpowiedzi na „wielkie pytania” w sensie religijnym, dotyczące sensu życia, radości, smutku, cierpienia i przeżywania piękna. One wciąż, pomimo postępu nauki, muszą inspirować i pozostawać otwarte - mówił w Kielcach abp Ravasi. Lokował miejsce sztuki obok „wiary pogłębionej”, podkreślał, że człowiek „nie może się karmić tylko reklamami, nie może go satysfakcjonować ograniczanie sfery ducha, z natury swej poszukuje tego co „ponad nim”.
Abp Ravasi nawiązując do tysięcy konferencji, które wygłaszał w różnych stronach świata i ponad160 napisanych książek, charakteryzował metodę, którą się posługuje, jako przestrzeganie „rygoru i dyscypliny w poszukiwaniu autentyczności chrześcijańskiej oraz jako powrót do źródeł i korzeni, czyli do Biblii, która jest świadectwem wiary i kultury”. Była także mowa o „wprawiających w zakłopotanie” księgach Hioba i Koheleta, o pisarstwie Dostojewskiego, Camusa, o św. Augustynie, Nitschem, Pascalu i Kieślowskim.
Nawiązując do współpracy z „Jednością”, abp Ravasi stwierdził: - Polska to jedyny kraj na świecie, który przetłumaczył wszystkie moje książki. Z kolei o „tajemnicy życia” tych książek i „marce”, jaką stał się w Polsce Ravasi, mówił dyrektor wydawnictwa „Jedność” ks. Leszek Skorupa. - Młode pokolenie dostrzega w tych książkach część swojego życia; nawet ci oddaleni od chrześcijaństwa na powrót odnajdują w nich swoje powołanie. Te książki żyją, wciąż są wznawiane i wydawane - stwierdził. Współpraca „Jedności” z kard. Ravasim sięga początku lat 90. Wówczas rozpoczęto prace nad „Biblią dla każdego”, której Kardynał był redaktorem. „Biblia dla każdego” to monumentalne, 10-tomowe dzieło, na które składają się: tekst Pisma Świętego z komentarzami biblijnymi, objaśnienia trudnych wyrażeń i terminów oraz liczne artykuły podejmujące związki Biblii z kulturą i sztuką. Wśród wydanych przez „Jedność” książek kard. Ravasiego są także: „Modlitwa. Ateista i wierzący przed Bogiem” (antologia modlitw) oraz „Góry Boga. Tajemnica gór w słowie i obrazie”, „Przykazania w Piśmie Świętym i w sztuce”, „Jak długo, Panie? Wędrówka przez tajemnicę zła i cierpienia”, „Miesiąc z Maryją. 31 obrazów biblijnych”.
- Słuchasz i czytasz Ravasiego i przyznajesz, że on ma rację. Charakterystyczną cechą jego pisarstwa jest swoisty wdzięk - skomentował ks. prof. Henryk Witczyk - przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”., czytając zebranym fragmenty „Brewiarza człowieka świeckiego”.
Podczas spotkania w WSD była także mowa o sztuce pokrewnej literaturze - o muzyce. - Muzyka kreuje wielkie emocje, jest uniwersalnym językiem człowieka - zauważał kard. Gianfranco Ravasi, komentując tegoroczne medale „Per Artem ad Deum”, wręczane tego samego dnia dwóm wybitnym artystom sceny polskiej i światowej: Ennio Morricone i - pośmiertnie - śp. Stefanowi Stuligroszowi. Zaznaczył, że muzyka obydwu twórców wnosi znaczące sygnały do historii polskiej muzyki, w którą - poprzez nagrodę - wpisuje się także twórca wielkiej muzyki filmowej Ennio Morricone. Kard. Ravasi do światowej czołówki muzyki zaliczył m.in. Fryderyka Szopena, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Nikodemowicza.
Medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” przyznawany jest wyłącznie przez Targi Kielce podczas SacroExpo. Nowością edycji w 2012 r. było rozszerzenie formuły nagrody poza Polskę - na skalę europejską.
Kapituła Medalu z okazji Targów Sacro Expo, odbywanych w dniach 18-20 czerwca 2012 r., przyznała wówczas to zaszczytne wyróżnienie dwóm wybitnym artystom sceny polskiej i światowej: Ennio Morricone i śp. Stefanowi Stuligroszowi.
- Medale wręczamy dopiero dzisiaj, ponieważ bardzo zależało nam na tym, aby Eminencja uczynił to osobiście - wyjaśnił dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce - organizator wystawy SacroExpo.
Ennio Morricone został wyróżniony „za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat”. Natomiast Stefan Stuligrosz otrzymał medal „za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz”.
Wieczorny koncert w Targach Kielce, na którym wystąpili przed publicznością: laureat nagrody - Ennio Morricone z oratorium pt. „Tra cielo e terra” („Między niebem a ziemią”), dedykowanym Janowi Pawłowi II oraz chór „Poznańskie Słowiki”, był wydarzeniem artystycznym na niespotykaną skalę. Koncert przyjęto owacajmi na stojąco, a maestro dziękował polskim muzykom za tak profesjonalne wykonanie jego utowru.
Kard. Gianfranco Ravasi (ur. w 1942 r.) - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury to włoski duchowny katolicki, wybitny biblista, autor książek, wydawanych m.in. przez kielecką „Jedność”, promotor dialogu Kościoła ze światem nauki i sztuki. W Kielcach gości po raz drugi.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję