Reklama

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bełcznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba wiernych: 1298
Proboszcz: ks. Dariusz Grygowski
Kościoły filialne:
1. Worowo - pw. Imienia Maryi
2. Przemysław - kaplica
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), ministranci (30), rada parafialna, grupa miłosierdzia, schole (2)
Czasopisma: „Niedziela” (21 egz.), „Jaś”, „Dominik”, „Arka”

Wierni czytelnicy naszego kilkuletniego cyklu, prezentującego parafie naszej archidiecezji, przyzwyczaili się do tego, że co tydzień odkrywamy bogactwo historii, a także cenne inicjatywy duszpasterskie, jakie realizowane są we wspólnotach przez nas odwiedzanych. Z szacunkiem pochylamy się nad dziedzictwem minionych wieków, a równocześnie z podziwem dostrzegamy ogrom przeobrażeń, jakie dokonały się na zachodniopomorskiej ziemi, dokąd po II wojnie światowej „powrócił Kościół”.
Pielgrzymując po dekanacie łobeskim, docieramy do parafii w Bełcznej - malowniczo położonej na skraju Puszczy Reskiej, u podnóża Gór Reskich.
Historia Bełcznej nierozerwalnie związana jest z dziejami Pomorza Zachodniego. Brakuje, niestety, tekstów źródłowych, dotyczących powstania i pierwszych lat istnienia tej miejscowości. Jej niemiecka nazwa brzmiała Neukirchen. Od początku miejscowość była własnością rodziny Borków i taki stan utrzymywał się do 1638 r. Później majątek przechodził w ręce spadkobierców, następnie von Putkamerów, Schnellów, Rausenów, Schmollów. W 1755 r. został sprzedany Fundacji Maryjnej. Ostatnimi właścicielami byli jednak Holzowie i stan taki trwał do 1939 r. (świadczą o tym nazwiska fundatorów witraży w kościele). Niemieckie źródła podają także, iż w Bełcznej mieszkały 182 osoby, skupione w 28 rodzinach. W miejscowości znajdowała się szkoła parafialna i sąd parafialny, który rozstrzygał spory związane z gospodarką rolną. Pierwszy kościół został tu wzniesiony z kamienia narzutowego. Po jego przebudowie zachowano się jedynie 15% starych elementów. Obecna świątynia z XVIII w. zbudowana jest na planie prostokąta. To budowla murowana, otynkowana z dobudowaną od wschoduu trójboczną absydą, a od zachodu z wieżą na planie kwadratu pokrytą ośmiobocznym hełmem - w dolnej kondygnacji z kostki kamiennej, wyżej z cegły. We wnętrzu kościoła, niewątpliwie, na wnikliwą uwagę zasługują fragmenty barokowej ambony oraz empory chórowej, gdzie znajduje się prospekt organowy.
Bełczna wraz z okolicznymi miejscowościami do 1971 r. należała do parafii Łobez. W 1969 r. podczas wizytacji parafii, bp I. Jeż zalecił, aby podjąć starania przygotowawcze do powstania parafii w Bełcznej. Tak też się stało. 31 maja 1971 r., oficjalnie erygowano tutaj parafię, powołując na proboszcza ks. Eugeniusza Kurzawę. Na przestrzeni następnych lat dokonywano korekt w składzie terytorialnym parafii. 22 grudnia 1986 r. z parafii Bełczna utworzona została nowa parafia w Starogardzie. Ks. E. Kurzawa duszpasterzował w Bełcznej do 1986 r., po czym obowiązki proboszcza przejął ks. Zenon Łuczak i pełnił je do 1991 r. Kolejnym administratorem parafii został ks. Joachim Lemke, który pełnił te obowiązki do 1997 r. Obecnie czwartym proboszczem w Bełcznej jest ks. Dariusz Grygowski. Parafię mogłem bliżej poznać, głosząc tutaj rekolekcje wielkopostne. Muszę z radością przyznać, że jest to wspólnota silnie żyjąca Panem Bogiem! Widać to na każdym odcinku, w różnorodnych przejawach posługi duszpasterskiej.
Życie na tym terenie nie należy do najłatwiejszych ze względu na bardzo wysokie bezrobocie. Miejscowa ludność jednak, co potwierdza ks. Dariusz, radzi sobie z godnością z tym problemem. Mieszkańcy przybyli tu po wojnie z różnych stron dawnej Polski: z kieleckiego, łódzkiego, warszawskiego, lubelskiego, wileńszczyzny, tarnopolskiego. Jak dokładnie wyliczył Ksiądz Proboszcz, który niedawno napisał pracę magisterską na temat parafii w Bełcznej - pochodzą aż z 57 miejscowości. Trudna rzeczywistość sprawiła, że pozostało w Bełcznej tylko 5 rolników indywidualnych, reszta natomiast stara się o pracę w Łobzie (krochmalnia, uszczelki, cegielnia) oraz w Resku (w szpitalu i tartaku). Sporą część parafii tworzą emeryci i renciści. O religijności wiernych świadczy uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Należy podkreślić, że jest ono imponujące, gdyż wynosi 42%! Niedzielne Eucharystie sprawowane są w następującym porządku: w Bełcznej o godz. 8.30 i 11.30, w Worowie o godz. 10.00 i w Przemysławiu o godz. 13.00. W ciągu tygodnia wierni spotykają się w kościele parafialnym w środę, czwartek, piątek i sobotę o godz. 17.00, a w Worowie w każdy wtorek o godz. 17.00. W każdą środę uwielbiana jest Maryja Nieustannie Pomagająca poprzez nowennę, a w czwartki na Mszy św. spotyka się spora gromadka dzieci, aktywnie uczestnicząc w sprawowaniu Liturgii. Prężnie rozbudowane jest w parafii duszpasterstwo chorych - w każdy pierwszy piątek miesiąca, ks. Dariusz odwiedza z posługą sakramentalną 30 chorych. W ciągu całego roku liturgicznego w parafii udzielanych jest 19 tys. Komunii św., a statystyka mówi o tym, że parafia ma charakter wybitnie rozwojowy: udzielono 28 chrztów, pobłogosławiono 10 związków małżeńskich, odbyło się także 14 pogrzebów. O stronę muzyczną Liturgii dba organista Wojciech Rodak.
Jak wszędzie, ważnym wymiarem życia parafii jest szkolna katechizacja. W Bełcznej funkcjonuje szkoła podstawowa, do której uczęszcza 106 dzieci. Nad ich formacją duchową czuwa Ksiądz Proboszcz, który sam katechizuje. Współpraca wychowawcza na linii szkoła - kościół układa się znakomicie, co jest także zasługą dyrektora Jana Wocha. Szkoła aktywnie włącza się w życie parafialne podczas rekolekcji, przygotowując jasełka bożonarodzeniowe oraz służąc pomocą Księdzu Proboszczowi także przy innych przedsięwzięciach. W niezwykle wzruszający sposób organizowany jest w kościele Dzień Matki. Mają wtedy miejsce inscenizacje, wyśpiewywane są życzenia dla Mam, wręczane są im kwiaty. W wielkim poście młodzież odprawia Drogę Krzyżową z muzyką i własnymi tekstami. Doniosłym wydarzeniem jest za każdym razem Wielki Czwartek - podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej Ksiądz Proboszcz dokonuje obmycia nóg 12 mężczyznom! W kolejne święta Podwyższenia Krzyża Świętego, w poszczególnych wsiach organizowano Drogę Krzyżową, którą kończono Mszą św. i poświęceniem stawianych tam krzyży.
Parafianie często wraz z ks. D. Grygowskim wybierają się na pielgrzymki - w ostatnim czasie: na Jasną Górę, do Rokitna, Paradyża, Gietrzwałdu, Górki Klasztornej, Skrzatusza, na Górę św. Anny. Szczególne znaczenie ma coroczna piesza pielgrzymka do pobliskiego Reska, gdzie w tamtejszym sanktuarium pątnicy oddają cześć Matce Bożej. Ważnym akcentem są także spotkania Związku Sybiraków z Łobza. Aby przechować pamięć o „nieludzkiej ziemi”, 19 maja 1999 r. odsłonięto i poświęcono tablice w kościele oraz szkole, upamiętniające tamte dramatyczne chwile. Bardzo podniośle parafia w Bełcznej przeżywała Rok Jubileuszowy 2000. Poprzedziły go misje św. skoncentrowane na Jezusie Miłosiernym, prowadzone przez jezuitę o. Cz. Romanowskiego. Podczas odpustu w 2000 r., ks. prał. W. Borowicz ze Szczecina oraz ks. prał. Z. Niewadzi z Sandomierza poświęcili obrazy Świętych Piotra i Pawła namalowane przez ks. T. Uszkiewicza z Reska. Rok później parafia obchodziła jubileusz 30-lecia swego istnienia. Podczas uroczystej Mszy św. bp Marian Błażej Kruszyłowicz dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy i ornatu - daru parafii. Również w sferze inwestycji dzieje się w parafii wiele. W Bełcznej wyremontowano: dach kościoła, rynny, odświeżono elewację zewnętrzną, pomalowano wnętrze świątyni, ławki i ogrodzenie. W niedalekiej przyszłości zostanie położona posadzka w kościele, chodnik oraz zostanie odnowiona wieża. W Worowie odnowiono elewację zewnętrzną i wnętrze kościoła, rynny, pomalowano ogrodzenie, wieżę i ławki, wykonano posadzkę i konfesjonał, wstawiono nowe okna. W Przemysławiu zaadaptowano na potrzeby kaplicy dawną świetlicę wiejską, remontując wnętrze i wzmacniając sufit. Tamtejsi wierni z wielkim zaangażowaniem podjęli się tego zadania, chcąc na miejscu mieć godne warunki do modlitwy.
Bełczna tworzy wspaniały klimat duchowy i osobowy. Przyczyniają się do tego wszyscy parafianie wraz z Księdzem Proboszczem i jego Rodzicami, którzy posługują na plebani. W takiej wspólnocie zatroskanej o wzrost chwały Bożej, łatwiej wszystko przychodzi. Niech więc dzieje się tak dalej!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Rajgród: Jubileusz Kobiet u Matki Bożej Rajgrodzkiej

2025-07-19 19:17

[ TEMATY ]

Matka Boża

kobiety

Królowa Rodzin

Arch. parafii

Matka Boża Królowa Rodzin

Matka Boża Królowa Rodzin

Dziś, w trzecią sobotę miesiąca, już po raz 20. do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej, diecezji łomżyńskiej oraz z archidiecezji białostockiej. Wydarzenie przeżywane było jako Jubileusz Kobiet, nawiązywało w ten sposób do trwającego obecnie w Kościele Roku Jubileuszowego. U stóp Matki Bożej Rajgrodzkiej pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób.

Kobiety swoje spotkanie u Matki Bożej rozpoczęły od wspólnej drogi krzyżowej ścieżkami Kalwarii Rajgrodzkiej. Przygotowane rozważania zachęcały uczestników do odkrywania w swojej codzienności czułej obecności Matki Bożej. Krótkie rozmyślania przy stacjach wskazywały, że mąż, dzieci, drugi człowiek, może być pomocą w zmaganiach, jak Szymon Cyrenejczyk.
CZYTAJ DALEJ

Ważna jest szybka pomoc-apel Caritas

2025-07-20 12:41

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Spotkanie z poszkodowanymi

Spotkanie z poszkodowanymi

Z pomocą tym rodzinom przyszła Caritas Diecezji Rzeszowskiej. 16 lipca 2025 r. poszkodowane rodziny w imieniu Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby odwiedził dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała, któremu towarzyszył burmistrz gminy Brzostek Zbigniew Kowalski. Dyrektor rzeszowskiej Caritas przekazał dotkniętym skutkami nawałnic pomoc finansową na najpilniejsze wydatki związane z koniecznymi remontami.

Obdarowani nie kryli wzruszenia, dziękując za otrzymane wsparcie. Niektórzy z nich przeżyli taki kataklizm kolejny raz. Zapomoga finansowa od Caritas Diecezji Rzeszowskiej, a także wsparcie od Gminy Brzostek pozwolą im niezwłocznie przystąpić do niezbędnych prac.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję