Reklama

„Świadkowie wiary”

Niedziela płocka 28/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem ukazał się niedawno zbiór katechez okolicznościowych poświęconych sylwetkom abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych w Działdowie. 5 lat temu tych dwóch płockich biskupów zostało beatyfikowanych wśród grona innych 106 Męczenników. Zbiór katechez szkolnych to forma uczczenia postaci błogosławionych pasterzy płockiego Kościoła i przybliżenia ich młodym ludziom.
We Wprowadzeniu zbioru, przygotowanego pod redakcją ks. dr. Ryszarda Czekalskiego, czytamy o Biskupach Antonim i Leonie: „Byli niezwykli, ich życie i działalność pasterska, wreszcie bezgraniczne umiłowanie Chrystusa i Kościoła oraz ich męczeńska śmierć to wystarczające powody, abyśmy co pewien czas do nich wracali, abyśmy nigdy o nich nie zapomnieli i stawiali ich za wzór młodemu pokoleniu.” Realizując to zamierzenie, grupa katechetów z naszej diecezji przygotowała 12 przykładowych lekcji, przeznaczonych na każdy poziom edukacji szkolnej, począwszy od przedszkoli po szkoły średnie. Znalazły się tu także dwa wzory katechez dla szkół specjalnych.
Korzystający ze zbioru czytelnik odnajdzie w nim, obok schematów lekcji, stosujących różne metody aktywizacji ucznia także bogate materiały do wykorzystania: w tym m.in. życiorysy, kalendaria i fragmenty tekstów Biskupów Męczenników.
Całość zwieńcza nabożeństwo przygotowane przez ks. dr. Daniela Brzezińskiego z okazji obchodów 5. rocznicy beatyfikacji Biskupów.
Zbiór, choć wydany przede wszystkim z myślą przygotowania młodych ludzi do przeżywania rocznicy beatyfikacji, która przypadła 13 czerwca, może być pomocą i inspiracją w pracy katechetycznej także w ciągu roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisza, modlitwa i brak cennika. W Sosnowcu powstała „Gościnna Plebania” w której można zamieszkać

2026-07-23 18:05

[ TEMATY ]

parafia

Diecezja Sosnowiecka

Szukasz miejsca, by na chwilę zwolnić, uciec od pędu codzienności i w cichym otoczeniu porozmawiać z Bogiem? Przy parafii św. Joachima w Sosnowcu ruszyła wyjątkowa inicjatywa – „Gościnna Plebania”. To unikalna przestrzeń na mapie Polski, stworzona z myślą o osobach poszukujących duchowego wytchnienia i wyciszenia.

Głównym założeniem projektu nie są turystyczne atrakcje, lecz stworzenie warunków do modlitwy i skupienia.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ignacego Loyoli

[ TEMATY ]

nowenna

św. Ignacy Loyola

Adobe Stock

Św. Ignacy Loyola

Św. Ignacy Loyola

22 lipca rozpoczyna się nowenna do świętego Ignacego Loyoli – patrona rekolekcji, żołnierzy, matek oczekujących potomstwa i szczęśliwych porodów. Nowenna trwa 9 dni i kończy się 30 lipca, w przeddzień wspomnienia Świętego Ignacego, przypadającego 31 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Śledczy szukają sprawcy uszkodzenia zabytkowych kapliczek na dróżkach w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

2026-07-24 11:07

[ TEMATY ]

Kościół

Kalwaria Zebrzydowska

Karol Porwich/Niedziela

Wadowiccy śledczy szukają sprawcy uszkodzenia w maju zabytkowych kapliczek na dróżkach w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Tomasz Waszczuk poinformował w piątek, że sprawcy grozi kara do 10 lat więzienia.

Sanktuarium i dróżki wraz z kapliczkami wokół niego są na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W maju na dwóch zabytkowych obiektach sakralnych ktoś umieścił bluźniercze napisy, w tym o satanistycznym wydźwięku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję