Reklama

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Golczewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Golczewo, ul. Zwycięstwa 33
Liczba wiernych: 3 930
Proboszcz: ks. Wojciech Musiałek
Wikariusze: ks. Grzegorz Galwas
Inni księża: ks. Wacław Kiersnowski (rezydent)
Kościoły filialne: Gadom - pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika, Unibórz - pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, Samlino - pw. Miłosierdzia Bożego
Wspólnoty: Żywy Różaniec (8 róż), Rada Parafialna, Parafialny Zespół Caritas, ministranci (65)
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Niedziela” - 15 egzemplarzy

Miasto Golczewo liczy około 2700 mieszkańców. Położone jest na Równinie Gryfickiej, na skraju Puszczy Goleniowskiej. Oddalone jest 20 km od Kamienia Pomorskiego i 23 km od Nowogardu. Miasto rozlokowało się między dwoma jeziorami: Szczucze (Górne) i Okonie (Dolne). Herb, nawiązując do historycznego właściciela miasta, przedstawia czerwonego gryfa pomorskiego, trzymającego biskupią mitrę, poniżej której znajduje się równoramienny krzyż.
Po raz pierwszy nazwa miasta „Gulzov” odnotowana została w dokumentach w 1304 r. Jednakże już wcześniej tereny te były zamieszkałe, na co wskazują odkopane przez archeologów dwie osady kultury łużyckiej. We wczesnym średniowieczu (IX-X w.) nad jeziorem Okonie powstało grodzisko, zabezpieczające płd.-wsch. rubież plemienia Wolinian. Dokument z 15 lipca 1304 r. dotyczy sprzedaży grodu i zamku przez rycerzy z rodów - von Schmeling i von Wedelstädt biskupowi kamieńskiemu Henrykowi Wachholzowi. Jednakże z powodu niezapłacenia całej kwoty 1200 grzywien (500 wpłacono przy sporządzaniu umowy) zamek łącznie z dobrami przechodził jako zastaw w różne ręce. Biskupstwo wykupiło zamek w 1500 r. i pozostawał on jego własnością do śmierci ostatniego tytularnego biskupa kamieńskiego, księcia Ernesta von Croy’a w 1684 r. Tu, w Golczewie, książę wystawił 6 listopada dokument fundujący barokowe organy dla katedry kamieńskiej. Gdy w 1684 r. zamek przejęty został przez elektora brandenburskiego, rozpoczął się proces jego dewastacji. W 1784 r. odnotowano, że w Golczewie były 72 domy mieszkalne (27 murowanych), a zamek był już w gruzach. Jego pozostałości zostały sprzedane w 1812 r. i rozebrane na cegłę. Pozostała jedynie cylindryczna wieża na podstawie graniastosłupa, zakończona krenelażem (mająca 33,6 m wysokości). 12 czerwca tego roku w ramach obchodów 700-lecia miasta wieża została udostępniona do zwiedzania. Roztacza się z niej piękny widok na okolicę. Ksiądz Proboszcz pokazał mi także inny punkt widokowy, leżący na płd. brzegu jeziora Szczucze i opowiedział o walorach przyrodniczych okolicy. Jest to bliska mu problematyka, ponieważ ks. Wojciech jest kapelanem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. A lasy zajmują 45% powierzchni gminy Golczewo, stąd nazywana jest „gminą zieloną”. I są to lasy cenne przyrodniczo, najlepszej jakości. Tu można spotkać tzw. drzewa doborowe, odnotowane w banku genów, służące do rozmnażania najlepszych jakościowo drzew w kraju. W okolicy są zabytki (m.in. opisane w naszym cyklu kościoły), jest baza noclegowa, wytyczone szlaki. To wszystko sprawia, że warto spędzać tu wolny czas i wypoczywać. Ksiądz Proboszcz wyraził nadzieję, że temu celowi w przyszłości będzie mógł służyć także budynek nowej plebanii wznoszony w pobliżu kościoła.
Kościół w Golczewie stanął na wzgórzu w płn.-wsch. części miasta, przy historycznym trakcie komunikacyjnym, łączącym to wyniesienie z wzgórzem zamkowym z basztą (dziś ulica Zwycięstwa). Wzniesiony został z kamienia polnego w XV w. Był wówczas budowlą jednonawową, z gotyckim portalem w fasadzie zachodniej. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Dokumenty kościelne z 1627 r. wspominają o istnieniu wieży. W 1805 r. kościół powiększono w kierunku południowym, przedłużając ściany wschodnią i zachodnią o 8 m. Uzyskał wtedy wymiary 18,9 m (długość ściany północnej) x 17,85 m (ściana wschodnia). Kościół nie ma rzutu idealnego prostokąta, ściana południowa w wyniku przebudowy jest nieco ukośna. Nową, ceglaną wieżę wysokości 30 m wybudowano w 1882 r. Kościół przykrywa wysoki dach dwuspadowy.
Wnętrze kościoła jest jednonawowe, nakryte belkowanym stropem. Podparty jest on dwoma rzędami drewnianych, kolistych filarów. Wzdłuż ściany zachodniej umieszczona jest empora organowa z instrumentem (boczne empory zostały po wojnie rozebrane). Z dawnego wyposażenia zachowała się drewniana ambona (manieryzm, barok). Ustawiona jest na wtórnej podporze, w lewym narożniku nawy. Po przeciwnej stronie stoi neogotycka miedziana chrzcielnica z 1886 r. Ołtarze są współczesne. W głównym ołtarzu znajduje się wizerunek patrona kościoła - św. Andrzeja Boboli. Lewy boczny ołtarz poświęcony jest czci Matki Bożej Częstochowskiej (zawiera też obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy), prawy czci Najświętszego Serca Jezusowego (także znajduje się tam obraz Jezusa Miłosiernego).
Kościół poświęcił 16 października 1945 r. ks. Henryk Kulikowski TChr, ówczesny wikariusz w Kamieniu Pomorskim. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią księża: ks. Piotr Kowalówka (1947-1954), ks. Antoni Rauer (1954 -1968), ks. Henryk Cudak (1968 -1980), ks. Wacław Kiersnowski (1980 -1994), ks. Alfons Nuernberg (1994 -2003). Obecny proboszcz ks. Wojciech Musiałek przybył do parafii 1 sierpnia 2003 r. Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie 23 grudnia 1984 r. Przed przybyciem do Golczewa był proboszczem w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gryfinie. Tam, na tzw. Górnym Tarasie, budował kościół dla rozbudowującego się miasta.
„Do Golczewa przybyłem w uroczystość Najświętszej Trójcy. Zakrystia z trudem mieściła liczną gromadkę ministrantów. Podczas Sumy o godz. 11.30 ślubowanie ministranckie złożyło 16 chłopców. Modlono się też za wikariusza ks. Grzegorza w 12. rocznicę jego świeceń kapłańskich.
Nawiedziłem trzy filialne kościoły parafii. Najstarszym jest neogotycki kościół z XIX w. w Uniborzu. Niewielka społeczność w miejscowości Gadom (liczy 40 rodzin) wybudowała kościół w 1997 r. We wsi Samlino kościół rozebrano w 1957 r. Mieszkańcy zorganizowali się w Komitecie Odbudowy Kościoła. Odbudowa na dawnych fundamentach ruszyła w 1998 r. Dziś budowla kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest już ukończona, świątynia ładnie się prezentuje.
Niedzielną Mszę św. w kościele parafialnym odprawia się o godz. 7.00, 8.30, 11.30 i 17.00. W kościołach filialnych odprawiane są Msze św. w: Gadomiu o godz. 10.00, Samlinie o 13.00, Uniborzu o 14.00. W dni powszednie w kościele parafialnym mają miejsce codziennie dwie Msze św.: o godz. 17.00 i 18.00 oraz o 7.00 w środę, piątek i sobotę. W kościołach filialnych Msze św. odprawia się: o godz. 18.30 w Gadomiu w poniedziałek, w Samlinie we wtorek i w Uniborzu w czwartek. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi około 25%, z tego 2/3 przystępuje do Komunii św.
Na terenie parafii znajdują się następujące szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny (473 uczniów), Zespół Szkół Ogólnokształcących z Gimnazjum (250 uczniów) i Liceum (123 uczniów). Dzieci dowożone są z okolicznych wsi. Katechezę prowadzą: Danuta Grzejszczak (26 godz.), Zenobia Alenkowicz (14 godz.), Anna Talar (6 godz.). Uczą także: wikariusz ks. Grzegorz Galwas (20 godz.) oraz proboszcz z Mechowa ks. Artur Minierski (8 godz.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek dziękuje stowarzyszeniu Meter za zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci

2025-05-05 21:54

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Di Noto

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 5 maja, po modlitwie Regina Coeli Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów oraz stowarzyszenie Meter. „Witam stowarzyszenie ‘Meter’, które angażuje się w zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci. Dziękuję, dziękuję za wasze zaangażowanie! I proszę, kontynuujcie swoją ważną pracę z odwagą” – powiedział Papież.

Modlitwą z Franciszkem na Placu św. Piotra zakończył się XXVIII Dzień Dzieci Ofiar Przemocy, organizowany przez stowarzyszenie Meter. Jak mówi w rozmowie ze mną założyciel Meter, ks. Fortunato Di Noto, celem dnia jest „pobudzanie zaangażowania w obronę dzieci przed wszelkimi formami przemocy, obojętności i molestowania” oraz „formowanie zbiorowego sumienia, aby każdy czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo nieletnich”.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję