Reklama

Polska

Rzecznik KEP o najważniejszych punktach 376. zebrania biskupów w Zakopanem

Wytyczne dotyczące duszpasterstwa małżeństw i rodzin oraz aktualizacja wytycznych ws. postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich, a także odnowienie Aktu Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi – to zdaniem rzecznika Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika, najważniejsze punkty dwudniowego 376. zebrania plenarnego KEP, które rozpoczęło się dziś w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem.

[ TEMATY ]

episkopat

zebranie

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

Rzecznik Episkopatu przypomniał na spotkaniu z dziennikarzami, że w tym roku przypada 20. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. Papież przyjeżdżając do Księżówki miał ją nazwać „małym Watykanem”, stąd właśnie na nią jako miejsce obecnego zebrania biskupów padł wybór Episkopatu.

W tym roku przypada także 100. rocznica objawień fatimskich. Polscy biskupi chcą uczcić tę rocznicę w „polskiej Fatimie”, czyli pallotyńskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. O godz. 18.00 będzie tam dziś sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski. Homilię wygłosi bp Virgílio do Nascimento Antunes - biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie.

W roku fatimskiej rocznicy Episkopat odnowi w trakcie tej Eucharystii Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to nawiązanie do aktu dokonanego 8 września 1946 r. przez biskupów zgromadzonych pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda na Jasnej Górze. Wcześniej, w 1942 r., ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał papież Pius XII. Akt Poświęcenia Polski dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września.

Rzecznik KEP wymienił też kilka najważniejszych punktów zebrania biskupów. Omówią oni m.in. stan prac nad wytycznymi dla duszpasterstwa małżeństwa i rodziny w świetle adhortacji papieskiej „Amoris Laetitia”. Kilkudziesięciostronicowy dokument ma stanowić pomoc dla kapłanów i wiernych, będzie składać się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym.

Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, powiedział KAI, że dokument będzie zdecydowanie krótszy niż wydane w 2003 r. Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, które zresztą - zdaniem bp. Wątroby - nie traci nic ze swej aktualności. Wymaga natomiast zaktualizowania w oparciu o adhortację "Amoris laetitia", zwłaszcza jeśli chodzi o język i styl. "Novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych dotyczy praktyki a nie doktryny" - zaznaczył biskup.

Reklama

Nowością dokumentu ma być zatem większe zwrócenie uwagi na kwestie praktyczne. – Dlatego księża biskupi podkreślają potrzebę [powołania] w każdej diecezji duszpasterza osób żyjących w związkach niesakramentalnych – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Biskupi zajmą się także dostosowaniem przyjętych w 2014 r. i zatwierdzonych rok później przez Stolicę Apostolską „Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”.

Zmiany związane są z nowelizacją prawa karnego zaostrzającą kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 11 kwietnia.

Od momentu wejścia w życie noweli (13 lipca) osobie, która będzie miała wiedzę o akcie wykorzystania małoletniego i nie powiadomi o tym organów ścigania, ma grozić do 3 lat pozbawienia wolności. Tymczasem zgodnie z obecnie obowiązującymi wytycznymi kościelnymi, ostateczną decyzję o tym, czy powiadomić organa ścigania, podejmuje przełożony kościelny - biskup miejsca lub prowincjał zakonny.

Rzecznik KEP przypomniał, że kościelne przepisy dotyczące karania osób, które dopuściły się wykorzystania seksualnego osób małoletnich, są bardziej rygorystyczne od państwowych.

„Kościół jest tu zdeterminowany, by zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby chronić nieletnich”. – Z tych wytycznych wynika troska o najmłodszych, która wyraża się w sformułowaniu „Zero tolerancji dla pedofilii”. Księża biskupi niejednokrotnie to podkreślali – zaznaczył ks. Rytel-Andrianik. – Dlatego podejmowane są wszelkie działania, także o charakterze prewencyjnym tak, aby nie dochodziło do nadużyć w tym względzie. Tym bardziej, że jest to i grzech, i przestępstwo – dodał.

Reklama

Biskupi wysłuchają też m.in. bp. Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który przedstawi kwestie dotyczące liturgii. Sprawy zaś związane z Zespołem ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz wydarzeniami zaplanowanymi w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości omówi bp Tadeusz Bronakowski.

Biskupi dokonają też wyborów do gremiów Episkopatu. W związku z kończącą się drugą kadencją ks. Mariana Subocza, podczas nadchodzącego zebrania zostanie wybrany nowy dyrektor Caritas Polska.

2017-06-06 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest oświadczenie Episkopatu Polski ws. prof. Chazana

[ TEMATY ]

episkopat

prof. Chazan

Artur Stelmasiak

W związku z publiczną debatą na temat klauzuli sumienia oraz konsekwencji prawnych wobec lekarza odmawiającego aborcji, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało specjalne oświadczenie. Biskupi przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, który jednoznacznie potępił odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

ŚDM w Lizbonie: Już 12 tysięcy polskich zgłoszeń

2023-01-27 18:04

[ TEMATY ]

Polacy

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Już 12 tysięcy młodych Polek i Polaków zgłosiło swój udział w 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie - dowiedziała się KAI w Krajowym Biurze Organizacyjnym ŚDM. Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Marek Dziedzic, sekretarz KBO wyraził nadzieję, że liczba uczestników ŚDM zgłoszonych z Polski dojdzie do 15 tysięcy. Cały czas bowiem powstają nowe grupki chętnych deklarujących chęć wyjazdu. Warto dodać, że do Portugalii przyjdą też młodzi polscy katolicy mieszkający na emigracji, którzy w swoich duszpasterstwach już przygotowują się do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję