Reklama

Przeczytaliśmy w amerykańskiej i polskiej prasie

Niedziela w Chicago 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podróżująca Madonna

Carl Malburg widział na świecie dużo więcej od przeciętnego zjadacza chleba, a to dzięki „boskiej interwencji” i nieustającej popularności jego towarzyszki podróży, ważącej 20 kg i wysokiej na 90 cm mahoniowej statuetki Matki Bożej. Posąg, znany jako Pielgrzymująca Matka Boża Fatimska, wędruje po świecie wraz z Carlem Malburg od 1993 r., jako pełnopłatny pasażer, zasiadając na miejscu dla pasażerów, zapięty w pasy bezpieczeństwa, i zwracając na siebie uwagę wszystkich ciekawskich. Po podróży do Indii i Australii figurka przyjechała do parafii Świętej Rodziny w Iverness na przedmieściach Chicago.
Pierwsze wojaże figurki rozpoczęły się w 1947 r. Właśnie w tym roku figurka została wyrzeźbiona w Portugalii, następnie pobłogosławiona i mianowana na „pielgrzyma”. Jej misją jest podróżowanie po świecie i głoszenie słów Matki Bożej, która objawiła się trójce dzieci w Fatimie w 1917 r. Dzieci usłyszały w objawieniu słowa Maryi, która prosiła, abyśmy modlili się o pokój, a także ostrzegała przed zagrożeniem ze strony rozwijającego się komunizmu. Te przesłania apokaliptyczne byłe szczególnie głoszone w latach 50. w okresie zimnej wojny. „Obecnie nie ma zagrożenia ze strony komunizmu, ale jest ogromne zagrożenie ze strony terroryzmu - powiedział Malburg - dlatego widoczne jest ostatnio zwiększające się zainteresowanie figurką”.
Rektor seminarium im. św. Józefa przy Uniwersytecie Loyola w Chicago - ks. James Presta powiedział, że kult Maryi był szczególnie silny w latach 50. Nieco osłabł w latach 60. po II Soborze Watykańskim, kiedy to zdecydowano, że Kościół powinnien skupić się bardziej na Chrystusie. W kościołach zaczęto stopniowo usuwać posągi Maryi. Jednakże w ostatnim dziesięcioleciu widoczny jest wzrost kultu Maryi za sprawą Papieża, który szczególnie umiłował Matkę Bożą.
W 1991 r. Papież odwiedził Fatimę, a jedna z kul, które wyciągnięto z jego ciała po zamachu w 1981 r., została umieszczona w koronie Matki Bożej.
„Ta figurka ma coś w sobie specjalnego pomimo tego, że jest to tylko kawałek drewna” - powiedział Malburg, który po wizycie w USA udaje się z figurką w dalszą drogę po świecie...
(Oprac. na podstawie „Chicago Tribune”)

Reklama

Biedni naszą wspólną sprawą

Bogate kraje także mają problem z biedą. Najlepszym dowodem na to, że problem narasta, jest wspólne oświadczenie biskupów katolickich i protestantów, a także żydów i muzułmanów ze stanu Minnesota. Ubóstwo jednych przy zasobności drugich jest nie tylko policzkiem dla ludzi wiary, ale też sprzeciwia się woli Boga.
Wszyscy ludzie bowiem mają prawo do zaspokojenia swych podstawowych potrzeb życiowych, zaś warunkiem tworzenia prawdziwej wspólnoty jest przezwyciężenie nadmiernych dysproporcji w korzystaniu z dóbr materialnych. Sygnatariusze dokumentu są przekonani, że walka z ubóstwem jest nie tylko zadaniem dla państwa, ale dla każdego człowieka, który chce godnie nosić to miano. Zdaniem katolickiego arcybiskupa Saint Paul-Minneapolis Harrego Flynna podstawą dokumentu jest wspólne przekonanie o godności każdej osoby, stworzonej na Boży obraz i podobieństwo.
„Korzenie wiary, zarówno kruche, jak i mocne” - to hasło ogólnonarodowej zbiórki pieniędzy, która przeprowadzona została w Środę Popielcową w Stanach Zjednoczonych na rzecz Kościoła w Środkowej i Wschodniej Europie. Fundusze uzyskane z kwesty przeznaczone zostały na wsparcie dla seminariów, kleryków, parafialnych ośrodków pomocy, odnowę kościołów i programy pomocy społecznej w 27 państwach Europy Środkowej i Wschodniej.
„Zbiórką tą sygnalizujemy wspólną historię i nadzieję na solidarność z Kościołem katolickim na Wschodzie” - powiedział kard. Adam J. Maida z Detroit w liście skierowanym do biskupów. Podczas przeprowadzanej od 1991 r. w USA kwesty zgromadzono dotąd 75 mln dolarów. Pieniądze przeznaczone na potrzeby Kościoła w postkomunistycznej Rosji oraz Środkowej i Wschodniej Europie wsparły ponad 3,5 tys. projektów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie bić nienarodzonych

À propos istoty na Boży obraz i podobieństwo - prawo amerykańskie stanowi, że agresja skierowana wobec kobiety ciężarnej jest także atakiem na jej nienarodzone dziecko. Uznanie dla takiego postawienia sprawy wyrazili prezydentowi Bushowi przedstawiciele Episkopatu Amerykańskiego. Rzeczniczka Sekretariatu Obrony Życia Episkopatu USA Cathy Ruse podziękowała Prezydentowi i Ustawodawcom, że odtąd nikt nie będzie wmawiał kobietom, które poroniły w wyniku brutalnego ataku, iż nic nie utraciły.
Nowa ustawa obowiązuje jedynie na obszarze federalnym, ale jej uznanie wywołało panikę w środowiskach proaborcyjnych. Chodzi o to, że uznając atak na ciężarną atakiem na dziecko, uznaje się człowieczeństwo płodu, a to jest nie do przyjęcia przez te środowiska, bo może uświadomić ludziom, jaką zbrodnią jest aborcja. „Niech wejście w życie ustawy będzie przestrogą dla potencjalnych agresorów: będą odtąd sądzeni za przestępstwo dokonane zarówno na matce, jak i na dziecku” - stwierdziła pani Ruse. Rzeczniczka Sekretariatu Obrony Życia Episkopatu USA wyraziła nadzieję, że akt ten przyczyni się do odrzucenia przez amerykańskie społeczeństwo plagi aborcji.

Rady - nie rady

Parafie amerykańskie nie potrafią funkcjonować bez świeckich rad duszpasterskich diecezjalnych i parafialnych. To, co w Polsce jest jeszcze w fazie eksperymentów, w USA stanowi normalność. W ostatnich tygodniach amerykańscy biskupi katoliccy podsumowali 6-letni okres funkcjonowania tych rad. W Waszyngtonie obradował Komitet ds. Laikatu. Biskupi zapoznali się z raportem, który wskazuje na wzrost liczby oraz zakresu działań duszpasterskich ciał doradczych.
Rady duszpasterskie posiada obecnie 60% amerykańskich diecezji i 85% tamtejszych parafii katolickich obrządku łacińskiego oraz obrządków wschodnich. Duszpasterze widzą w nich pomoc zwłaszcza w dalekosiężnych planach i inicjatywach pastoralnych. Rady świeckich zajmują się m.in. sprawami młodzieży, wyszukiwaniem funduszów materialnych, prasą religijną. Także w polonijnych parafiach ilość świeckich angażujących się w codzienne życie parafii budzi nadzieję.

Reklama

Co znaczy być człowiekiem

I czy człowiek może być szczęśliwy - takie niełatwe pytania stawia sobie amerykańska młodzież na spotkaniach w kościele. Spotkania te mają charakter dyskusji, ale i studiowania nauczania Jana Pawła II, szczególnie w kwestiach dotyczących czystości cielesnej, seksualności człowieka, pojęć tak skrzywionych i zwulgaryzowanych w naszych czasach. Spotkania takie odbywają się w: Denver, Atlancie, Nowym Jorku, Dallas, Baltimore i Minneapolis. Przychodzą na nie ludzie dobrze wykształceni, z dobrymi zawodami, jak i wykonujący prace fizyczne. Tu nie chodzi bowiem o stan konta, ale o stan ducha. Łączy ich jedno: szukanie prawdy w życiu. Podczas mityngów rozważają serie ponad 120 wykładów Jana Pawła II, które Papież wygłosił od 1979 do 1984 r. Zestawienie wykładów opublikowanych w książce Teologia ciała: ludzka miłość a plan Boży jest fundamentem do poszukiwania odpowiedzi na pytania: co oznacza być człowiekiem i jak znaleźć szczęście.

Prokościelna gra?

Na bazie popularnej gry planszowej „Monopol” w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano grę pod nazwą „Episcopoly”. Jej twórczynią jest Deborah Esayian, Amerykanka wyznania anglikańskiego z Riverside, miejscowości położonej niedaleko Chicago.
Hotele, dworce, budynki zastąpione zostały kościołami, budynkami parafialnymi i seminariami duchownymi. Pionki używane w grze mają kształt chrzcielnic, baranków i gołębi. Jedno z pól gry nosi nazwę „Czas i talent”.
Gra od razu zyskała sobie niezwykłą popularność. Pierwsze 3,5 tys. egzemplarzy zostało prawie wysprzedane. Jak powiedziała twórczyni „Episcpopoly”, „jej celem jest przede wszystkim uświadomienie grającym, co znaczy np. parafia czy też kierowanie całym Kościołem”.

Na podstawie serwisów prasowych, radiowych i KAI

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski nazwał „swoistym apogeum" Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej, ponieważ z wszystkich kościołów archidiecezji wyjdą na zewnątrz procesje eucharystyczne, w czasie których ludzie publicznie wyznają wiarę w prawdziwą, realną obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Zaznaczył, że centralna procesja w Krakowie kroczy szlakiem „testamentu eucharystycznego" Chrystusa. Wskazał na słowa-klucze kolejnych stacji: moc, ofiara, być, przyjaźń i w tym kontekście zwrócił uwagę na szczególną więź między Chrystusem a ludźmi. Podkreślił, że warunkami bycia przyjacielem Jezusa jest znajomość Jego nauki, zgodne z nią postępowanie, czyli bezinteresowna miłość.

CZYTAJ DALEJ

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2024-05-30 21:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Tradycyjnie w Sandomierzu odbył się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego odśpiewane zostały Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

W majówce na Wiśle udział wzięli księża, klerycy z sandomierskiego seminarium, siostry zakonne, wierni z sandomierskich parafii oraz turyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję