Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość św. Józefa, opiekuna Zbawiciela, Mszy św. w katedrze legnickiej w intencji przełożonych, wykładowców i studentów legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył bp Tadeusz Rybak. „Św. Józef to postać ewangeliczna, która również w dzisiejszych czasach nie przestaje intrygować ludzi” - powiedział w homilii ks. Marian Biskup - rektor wrocławskiego Seminarium Duchownego. Św. Józef jest patronem Legnickiego Seminarium Duchownego i współpatronem diecezji legnickiej.

25 marca obchodziliśmy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Kościół wspomina jedno z najważniejszych wydarzeń historii zbawienia, jakim było Wcielenie Jezusa - Syna Bożego. Na apel Jana Pawła II święto to jest obchodzone również jako Dzień Świętości Życia. Jak mówi ks. Waldemar Wesołowski, Zwiastowanie przypomina nam, że w Jezusie dokonało się zjednoczenie Boga z człowiekiem. Warto wspomnieć, że wydarzenie to przypominają dwie znane modlitwy: Zdrowaś Maryjo i Anioł Pański.

Dlaczego nie warto sięgać po narkotyki? Kim są osoby niepełnosprawne? Jak dobrze przygotować się do sakramentu małżeństwa? - na te i wiele innych pytać szukali odpowiedzi uczniowie II LO w Legnicy. W szkole trwały bowiem rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne prowadziła para narzeczonych, osoba na wózku inwalidzkim i byli narkomani.

27 marca Legnica stała się miejscem szczególnym. Do katedry uroczyście zostały wprowadzone relikwie dwóch Biskupów Męczenników: św. Wojciecha i św. Stanisława. O 11.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup Gniezna Henryk Muszyński. Jak mówi biskup legnicki Tadeusz Rybak, św. Wojciech jest patronem nowej ewangelizacji i jedności Europy, natomiast św. Stanisław to patron ładu moralnego. Uroczystość rozpoczęła peregrynację relikwii Patronów Polski po diecezji legnickiej. Wędrówka relikwii przebiegać będzie pod hasłem „Żywa wiara i ład moralny największym bogactwem człowieka, rodziny i narodu”.

Legnicka „Niedziela” wyróżniona. Tygodnik Katolicki zdobył pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez wrocławski Urząd Marszałkowski na „najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym media Dolnego Śląska”. Edycja legnicka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zdobyła I miejsce w kategorii prasa. Kapituła konkursowa doceniła wieloletnią pracę dziennikarzy na rzecz upowszechniania problemów osób niepełnosprawnych. Nagrodę odebrał we Wrocławiu ks. Piotr Nowosielski z „Niedzieli” legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: rodzina nauczyciela uwolnionego z więzienia w Rosji podkreśla moc modlitwy różańcowej

2025-02-14 19:02

[ TEMATY ]

różaniec

Rosja

więzień

Amerykanin

Karol Porwich/Niedziela

Rodzina Marca Fogela - amerykańskiego nauczyciela, który 11 lutego powrócił do Stanów Zjednoczonych po ponad trzech latach przetrzymywania w Rosji - podzieliła się swoimi przeżyciami na stronie katolickiej telewizji EWTN. Podkreślono, że przez cały ten czas próby podtrzymywała wszystkich na duchu modlitwa różańcowa. 95-letnia matka Marca, Malphipe ujawniła, że jej syn jest gorliwym katolikiem i codziennie odmawiał różaniec w więziennej kaplicy o 21.30, w tym samym czasie, gdy modliła się jego rodzina w USA.

„Staraliśmy się tak to skoordynować, aby móc modlić się w tym samym czasie” - powiedziała Malphine Fogel w rozmowie z Tracy Sabol z EWTN News Nightly. Wyjaśniła, że odmawiała różaniec ze swymi siostrami zawsze o 21.30, wyrażając przy tym przekonanie, że „to pomagało nam wszystkim, a szczególnie Marcowi”.
CZYTAJ DALEJ

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks. Grzegorza Dymka

2025-02-14 17:38

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

śmierć księdza

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Słowo Księdza Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks. Grzegorza Dymka

Jako ludzie wierzący patrzymy na śmierć w duchu chrześcijańskiej nadziei, która przekracza gracie doczesności. Nie sposób jednak do tajemnicy śmierci odnosić się bez właściwych ludzkiej naturze emocji; zwłaszcza, gdy śmierć przychodzi nagle i dramatycznie. Wszak i Jezus zapłakał nad śmiercią swego przyjaciela Łazarza.
CZYTAJ DALEJ

Wracają Msze św. o jedność narodu zainicjonowane przez ks. Jerzego Popiełuszko

2025-02-15 09:23

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

Z okazji przypadającej w tym roku 15. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. St. Kostki w Warszawie w ostatnie niedziele miesiąca będą odbywały się Msze św. w intencji ojczyzny, podczas których wierni będą się modlić o jedność narodu - poinformowała archidiecezja warszawska.

Od kwietnia 1982 r. Msze św. za ojczyznę odprawiane były przez ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. St. Kostki w Warszawie regularnie w ostatnie niedziele miesiąca, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję