Reklama

... i na Zatybrzu

Niedziela we Włoszech 12/2004

Bazylika Santa Maria in Trastevere - kościół tytularny Prymasa Polski

Bazylika Santa Maria in Trastevere - kościół tytularny Prymasa Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po otrzymaniu godności kardynalskiej w 1983 r. Ksiądz Prymas jako kościół tytularny otrzymał Bazylikę Santa Maria in Trastevere (Matki Boskiej Zatybrzańskiej). Bazylika ta jest najstarszym kościołem pod wezwaniem Maryi i jednym z najstarszych w Rzymie. We wnętrzu Bazyliki znajduje się grobowiec i pomnik kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego, Prymasa Polski, który odegrał znaczącą rolę na Soborze Trydenckim (1545-1563). To począwszy od sługi Bożego kard. Hozjusza Bazylika Matki Bożej Zatybrzańskiej jest kościołem tytularnym Prymasów Polski.
28 lutego br. wieczorem Bazylika zgromadziła wielu wiernych, siostry zakonne i zakonników, Polaków i Włochów, szczególnie ze Wspólnoty św. Idziego, pragnących modlić się i dziękować Bogu za 25 lat sakry biskupiej kard. Józefa Glempa, który przewodniczył uroczystej Mszy św., choć sprawowanej w języku włoskim, z akcentami polskimi.
Na uroczystości przybyli także przedstawiciele władz cywilnych na czele z ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej Hanną Suchocką.
Mszę św. wraz z Jubilatem koncelebrowali: abp Szczepan Wesoły, abp Edward Nowak, abp Juliusz Janusz, pełniący funkcję Nuncjusza Apostolskiego w Budapeszcie, bp Paglia oraz kapłani pracujący w Rzymie, kapłani związani ze Wspólnotą św. Idziego, także księża studenci z Papieskiego Instytutu Polskiego i Kolegium Polskiego w Rzymie. Na początku uroczystej celebry, ze słowami powitania i życzeń zwrócił się do Księdza Prymasa w imieniu zebranych wiernych języka włoskiego i Wspólnoty św. Idziego prof. Andrea Riccardi, jeden z inicjatorów w 1968 r., a także obecnie przewodniczący Comunita di Sant’Egidio, autor ważnej książki o męczeństwie chrześcijan w XX w., zatytułowanej Il secolo del martirio. I cristiani nel novecento (Wiek męczeństwa. Chrześcijanie w dwudziestym wieku). W swoim przemówieniu nawiązał do ważnej roli, jaką odegrał Prymas Polski w Kościele w tak trudnych latach dla Polski. Przypomniał 1983 r., kiedy kard. Józef Glemp obejmował Bazylikę na Zatybrzu, jako swój kościół tytularny. Następnie w imieniu zebranych Polaków przemówił abp Szczepan Wesoły, życzenia również złożyli przedstawiciele Polonii.
W homilii wygłoszonej w języku polskim i włoskim Ksiądz Prymas nawiązał do tajemnicy kapłaństwa w swoim życiu i 25 lat posługi biskupiej Kościołowi w Polsce i jako kardynał Kościołowi powszechnemu. Wszystkich zebranych zaprosił do modlitwy i dziękczynienia Bogu za tę wielką łaskę. W homilii przypomniał m. in. postać Prymasa Tysiąclecia, po śmierci którego objął funkcję Prymasa Polski. Zwrócił się także do Boga o przebaczenie za wiele słabości w swoim życiu. Podkreślił, jak bardzo ważna jest dla Niego ta dziękczynna modlitwa płynąca z Rzymu, Miasta Apostołów św. Piotra i św. Pawła, Świadków Chrystusa. Mówiąc o Bazylice Santa Maria in Trastevere, jako swoim kościele tytularnym podkreślił: „Wiele wziąłem z tego miejsca”. Podsumowując jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Prymas wskazał na tajemnicę obecności Opatrzności Bożej wśród ludzi i w ciągu dziejów Kościoła w Polsce.
Na zakończenie uroczystej Mszy św. po błogosławieństwie odśpiewano Boże coś Polskę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samarytanin otrzymuje od Jezusa misję: Idź!

2025-10-07 11:04

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Samarytanin otrzymuje od Jezusa misję: Idź! Znajdź tamtych, ciągle jeszcze zagubionych, pozbawionych wiary, którzy nie rozpoznali Dawcy życia, lecz zobaczyli we Mnie tylko zwyczajnego lekarza. Taką misję wyznacza Jezus także mnie.

Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» Na ten widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?» Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».
CZYTAJ DALEJ

„Szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam"

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 5-13.

Czwartek, 9 październik. Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Dionizego, biskupa, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Jana Leonardiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Artystyczny hołd

2025-10-10 13:28

plakat organizatorów

Z okazji Dnia Jana Pawła II Instytut Dialogu Międzykulturowego zaprasza na koncert, który odbędzie się 16 października, o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej.

Wydarzenie stanowi artystyczny hołd dla papieża Polaka – postaci szczególnie bliskiej historii i duchowości naszego kraju, w wyjątkowym dniu jego wyboru wyboru na Stolicę Piotrową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję