Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: rozpoczęły się kolejne prace remontowo - konserwatorskie

Rozpoczęły się kolejne prace remontowo - konserwatorskie na Jasnej Górze. Renowacji poddawana jest m.in. tzw. przybudówka w kaplicy Matki Bożej, Sala Papieska i pokoje królewskie. Trwa także restauracja jasnogórskiej wieży. Większość środków pochodzi z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzeciej części kaplicy Matki Bożej, tzw. atrium, rozstawione są już rusztowania, ale mimo wykonywanych prac, to miejsce nie jest wyłączone z ruchu pielgrzymiego.

Jak powiedział o. Czesław Brud, administrator klasztoru, ta część kaplicy, czyli najważniejszego miejsca w sanktuarium, nie była restaurowana już od wielu lat i wymaga kompletnej renowacji. - Ściany i sufit zostaną całkowicie oczyszczone i odnowione metodą stiukową, sprawdzoną już w bazylice. Konserwacji poddane zostaną zabytkowe obrazy - stacje drogi krzyżowej i inne malowidła oraz liczne tablice pamiątkowe, które tam się znajdują – podkreślił zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atrium zostało zbudowane w 1929 r. na miejscu XVIII-wiecznego przedsionka. Filary i ściany tej trójnawowej budowli obłożone były ryngrafami i tablicami wotywnymi, głównie żołnierzy polskich ze wszystkich frontów świata oraz męczenników poległych w walce o wolna Polskę w okresie komunizmu. W niszy lewej ściany umieszczona była urna z prochami o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry.

Drugim zadaniem podjętym przez paulinów jest renowacja Sali Papieskiej znajdującej się pod wałami, po których chodzą pielgrzymi, odprawiając drogę krzyżową. Salę zbudowano po wybraniu skał i ziemi pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną okładziną wałów. Poświęcił ją podczas pierwszej wizyty w Częstochowie 5 czerwca 1979 r. Jan Paweł II i odtąd nazywana jest papieską. Sala ta służyła jako miejsce wielkich zgromadzeń, sympozjów oraz różnych spotkań. Ze względu na zły stan techniczny od wielu lat nie jest użytkowana.

Teraz, jak wylicza o. Brud, zostanie poddana całkowitemu remontowi i modernizacji. Najważniejszym etapem będzie nowa nawierzchnia izolacyjna na dachu. To dlatego z ruchu pielgrzymiego wyłączony jest pierwszy odcinek drogi krzyżowej.

Naprawie poddane zostaną też schody prowadzące na wały. W związku z tym wejście na drogę krzyżową odbywać się będzie drewnianymi, tymczasowymi schodami, ustawionymi przy tzw. Bramie Papieskiej.

Reklama

Nowe nawierzchnie znajdą się także w innych częściach wałów jasnogórskich m.in. nad bastionem św. Rocha i zakrystią. - Tam są wielkie problemy z wilgotnością i konieczna jest nowa izolacja - podkreśla o. administrator.

Jak przekonuje o. Brud, przeprowadzone prace posłużą udostępnieniu dodatkowej przestrzeni wystawowej, zwłaszcza pod stałą ekspozycję poświęconą historii państwa polskiego.

Wymianie poddany zostanie również dach na pokojach królewskich. Zostały one wybudowane na planie litery „L” w 1644, jako miejsce zakwaterowania dostojników państwowych. Wynikało to z faktu, że reguła paulinów zabraniała wstępu świeckim na teren klasztoru. Parter zajmowała apteka, wzmiankowana w I poł. XVII wieku, zreorganizowana i poważnie unowocześniona w 1714. Obecnie na parterze tego budynku znajduje się punkt informacji turystycznej.

- Ze względów historycznych to bardzo ważny obiekt znajdujący się w centrum klasztoru, także nieużytkowany ze względu na zły stan techniczny - powiedział o. Brud.

Prace w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” muszą zostać zrealizowane w ciągu roku. Jak zapowiedział administrator klasztoru znaczna ich część będzie prowadzona jeszcze przed zimą, na ile tylko pozwolą warunki atmosferyczne. - Będziemy się starali, by jak najmniej „przeszkadzać” pielgrzymom, niemniej pewne utrudnienia na pewno się pojawią - mówi paulin.

W ramach projektu unijnego ma zostać przygotowany również wirtualny spacer po Jasnej Górze, dzięki któremu możliwe będzie zwiedzanie sanktuarium przez internet.

Administrator klasztoru podkreśla, że obok projektu mającego wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Jasnej Górze podejmowanych jest szereg innych działań konserwatorskich. Od kilku miesięcy prace trwają na wieży jasnogórskiej, gdzie umieszczone są rusztowania i odbywa się konserwacja zewnętrznych elementów architektonicznych wystających poza strukturę wieży, które uległy zniszczeniu i istniała pilna konieczność ich zabezpieczenia. Już odremontowana została balustrada na pierwszym poziomie wieży a wciąż trwają prace przy kolejnych elementach.

Reklama

Od dłuższego czasu trwa także remont kaplicy Piusa X. To kaplica Najświętszego Sakramentu na krużgankach, gdzie znajduje się tabernakulum, w którym przetrzymywana jest komunia św. Fasada kaplicy ozdobiona jest płaskorzeźbą ukazującą triumf Najświętszego Sakramentu. Aniołowie otaczają owalne okno, gdzie w monstrancji wystawiano Najświętszy Sakrament, przed którym modlili się oczekujący na spowiedź pielgrzymi. Na krużgankach również udzielano Komunii św. Do dziś w okresie letnim, kiedy na Jasnej Górze są tłumy pielgrzymów, że nie sposób udzielić wszystkim Komunii św. w kaplicy Matki Bożej czy w bazylice, wierni po Mszy św. przechodzą do wieczernika. W tabernakulum można pomieścić nawet 200 puszek, z którymi kapłani wychodzą na plac jasnogórski z komunią św.

Remont tej kaplicy ma usprawnić przechodzenie księży z koncelebry, tak by jak najszybciej Eucharystia mogła zostać rozdana pielgrzymom.

Niedawno w krużgankach stanęły nowe konfesjonały tzw. zamknięte, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla spowiadających się.

Paulini przypominają, że Jasna Góra to stary, zabytkowy obiekt, umieszczony na skale i narażony na wielką zmienność warunków atmosferycznych, stąd konieczność nieustannej troski nie tylko o jego wygląd, ale również bezpieczeństwo pielgrzymów.

Podkreślają, że środki unijne są bardzo ważne i stanowią duże wsparcie, ale i tak najważniejsze są ofiary pielgrzymów, którzy wiedzą jakim „skarbem dla Polski i świata” jest Jasna Góra. Swoją wdzięczność zakonnicy wyrażają codzienną modlitwą podczas porannej Mszy św. przed cudownym obrazem Matki Bożej. Koszt projektu przekracza 20 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to 17,6 mln zł.

2016-10-28 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 godziny czołgał się na Jasną Górę po cud...

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Mężczyzna ze sparaliżowanymi nogami na specjalnie przygotowanych deseczkach w 4 godziny doczołgał się na Jasną Górę. Podczas Mszy św. został uzdrowiony.

Był mężczyzną w sile wieku, zaledwie po pięćdziesiątce. Jego znajomi mówili, że wszędzie go było pełno, nie potrafił usiedzieć na miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję